Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
nei_service

17MB55- VES315WNDL-2D-N14 -Teletech LED32277

Recommended Posts

Salutare,

Caut de ceva timp dump-urile pentru acest tv, si nu le gasesc nicaieri.

Problema initiala era ca tv-ul nu raspundea la telecomanda, functionand doar comenzile de pe panou. Am incercat cu usb update, dar nu il ia fara tasta OK.

Am gasit un dump pentru 17mb55 cu acelasi tip de panel, dar numai pentru unul din cele 2 flash-uri(25q64). Acum ramane blocat pe ecran meniul de prima instalare si nu mai ia nici o comanda. 

Ma poate ajuta cineva?

Stima

IMG-20190115-WA0004.jpg

IMG-20190115-WA0005.jpg

IMG-20190115-WA0006.jpg

Edited by nei_service

26 minutes ago, yokoono said:

Poate vrea cu chitul de reparare bornova. Pus pe stick ......etc.

http://www.filehost.ro/3172948214/17mb55_pentru_stick_rar/

Salut, 

Din pacate nu merge cu de pe stick, pentru ca nu raspunde la telecomanda.

Caut dump-urile pentru 25q32 si 25q64..

Am gasit undeva pe forum o procedura de modificare a panel-ului in 25q64. Acum sa vad unde gasesc doua dumpuri pentru 17mb55. 

18 hours ago, Florinel TV said:

Multumesc, 

Cu dumpurile de la tine am ecran albastru si clipeste led-ul -nu ia nici o comanda, nu merge softul de reparatie pe usb

Cu 25q32 original si 25q64 de la tine ramane blocat pe ecranul de prima instalare -nu ia nici o comanda

Cu ambele dumpuri originale, la fel ca mai sus

Atasez si continutul memoriilor originale, poate ajuta cu ceva. -> http://www.filedropper.com/teletechled3227717mb55panelves315wndl-2d-n14

Am incercat sa le compar si sunt destule diferente, dar la partea de panel par identice. Mai departe nu stiu unde sa caut :jytuiyu

Stima

9daa005b-abaa-49eb-ab94-655acaa212f2.jpg

Problema asta e boala placilor 17MB55.Este metoda de reparare,se pune o rezistenta pe alimentare 5V+ de 2Kohmi si pe iesire IR,mi se pare...Unul am reparat asa,dar am avut unul care degeaba schimbasem soft,si faceam metoda asta,tot nu mergea!Probabil care nu merg,sint defecte din processor!http://rusuelectronics.blogspot.com/2019/05/17mb55-nu-vede-telecomanda.html

se pare ca la unele merge,pacalit cu rezistenta,in caz ca nu merge telecomanda,eu azi am intalnit primul cu asemenea defect,nu raspunde la telecomanda si tensiunea pe ir era de cca 2v+ ,am montat pe placa o rezistenta smd 2k2 intre pinii 3-4 ai conectorului cn119,pinul 3 corespondent ir,si pin 4 corespondent 5v si totul e ok