Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE cu 300B


xdanx

Postări Recomandate

Am gasit ultimul upgrade a lui J.Leven dar nu da si valorile pieselor, nu stiu de ce.

 

20Watt Single Ended 300B Amplifier

The entire circuit has been optimized for natural sound colors, stable spatial imaging and resolution of the finest sound structures and the new adapted drivers have significantly reduced distortions.

The design is by Dipl. Ing. J. Leven from Deutschand.

The operating point of the 300B tubes is simple and precise, a mix of autobias and negative grid bias allows a precise, stable operating point of the end tubes.
The connection of the LL1623 must be kept as shown in the circuit diagram; when using 4 or 8 Ohm loudspeakers, the LL1623 data sheet of Lundahl Transformers must be observed and the secondary connection should be connected accordingly. The circuitry of the transformer secondary side is shown in simplified form in the circuit diagram.

The circuit has been tested on different loudspeakers and provides enough power to operate boxes with average efficiency.

300b fuoco 1.jpg

300b fuoco 2.jpg

Editat de xdanx
Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
On 1/17/2019 at 6:55 AM, Untold said:

Cu tuburile in paralel, am citit si eu explicatiile de mai sus si cred ca este dificil...Nu v-ar multumi un 7-8W? Pentru apartament oricum e prea mult...eu ascult muzica pe un amplif de 1,5W si nu-l pot da la maxim...

 

Mai cititi pe aici si mai vedeti si niste scheme:

http://www.single-ended.com/we300bjames.htm

Am avut si eu un SE cu 2A3.1,5 watt.La maxim nu te mai om cu persoana.Cel mai bun sunet avut.Boxe VTP de 90 db  cu Ciare

Link spre comentariu
4 hours ago, xdanx said:

chestia e ca nu am ascultat pana acum un amplificator de 7-8w pe boxele mele si mi-e frica sa fie prea mica puterea. Daca e cineva prin Craiova cu un astfel de amplificator rog sa ma anunte.

T+A Criterion T120 nu prea merg bine pe SE_uri sub 10W. Au fost facute pentru amplificatoare cu siliciu, unde in anii '90 cca 100W era ceva obisnuit. Transmisionline_ul ala are nevoie de ceva putere sa arate ce poate. 

Link spre comentariu
Acum 22 ore, xdanx a spus:

chestia e ca nu am ascultat pana acum un amplificator de 7-8w pe boxele mele si mi-e frica sa fie prea mica puterea. Daca e cineva prin Craiova cu un astfel de amplificator rog sa ma anunte.

 

 Din foarte aproape de Craiova  e Catalin Dumitrache, alias Dumitrache_S de pe forum, puteti vb cu el.

Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 22.02.2019 la 10:52, xdanx a spus:

chestia e ca nu am ascultat pana acum un amplificator de 7-8w pe boxele mele si mi-e frica sa fie prea mica puterea. Daca e cineva prin Craiova cu un astfel de amplificator rog sa ma anunte.

Caracal

https://www.audioweb.ro/anunturi/amplificatoare/lampi/amplificator-se-paralel-cu-6s4s/

 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Pentru a folosi eficient doua tuburi in paralel ar trebui ca acestea sa aiba parametri identici. O pereche identica +/- 2% o gasesti, daca ai noroc, din cca. 20 tuburi. Pentru ca ai doua canale , logic, iti trebuie doua perechi identice, adica 4 tuburi identice +/- 2%, pe care cu mare noroc este posibil sa le gasesti masurand aproape o suta (100) sau mai multe.

Link spre comentariu

6c33c nu-i nici pe departe asa de liniara ca 300B.

6c33c-5.gif

Ai graficul de mai sus, incearca sa gasesti (dar sigur nu poti) o dreapta de sarcina  astfel incat sa poti sa o ataci in grila cu un semnal simetric si in anod sa ai tot semnal simetric. 6c33c necesita atac asimetric pentru a obtine un semnal cat de cat simetric.

 

300B a fost un tub special creat pentru audio. Este cel mai liniar (se pot  folosi trafuri cu Ra diferit de pe la 2K pana peste 4,5K).

Ai aici pdf-ul. 

http://www.tubebooks.org/tubedata/we300a_b.pdf

pagina 4 vezi Ra-ul si la pagina 5 vezi graficul. Iti gadila retina graficul ala de la pagina 5. 

Link spre comentariu
On 2/22/2019 at 12:12 AM, Toader said:

Am avut si eu un SE cu 2A3.1,5 watt.La maxim nu te mai om cu persoana.Cel mai bun sunet avut.Boxe VTP de 90 db  cu Ciare

O sa cam renunt la ideea de doua 300B si o sa raman la unul in ciuda puterii mai mici.
Am vazut o schema sugerata de userul Toader, pare interesanta, dar toate parca sunt la fel. Ca lampa de intrare foloseste EF86 pe care o am deja in PP-ulul meu (o lampa o am deja :))

 

James300B-SET2016.thumb.png.b20e140ab94ff9c812dfc937469ca7cc.png

Editat de xdanx
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări