Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE cu 300B


xdanx

Postări Recomandate

E pentru imaginea asta 10KHz-sqw ai Rise time afișat în coltul din stânga jos ecran osciloscop.

(puterea în sarcină nesemnificativă doar 138mW dacă sarcina este de 4Ω)

Răspunsul  10KHz-sqw pentru 138mW în sarcină prezintă interes ?!

6ea4fe50-35da-4fbf-aace-a313ca888f5d.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 21 ore, merck a spus:

Ramai cu bila neagra pentru ca asculti mono (ai sa ramai "cracanat" :rade: cand ai sa vezi ce mare diferenta intre ce auzi acum si cum va fi stereo). 

Spor la bani sa termini cat mai repede si celalalt monobloc!

Ca sa nu fac rabat la calitate o iau incet, incet. Pana la urma il termin. Mai aflai ca trebuie sa schimb niste condensatoare care sunt foarte scumpe, trafurile de iesire cica se poate mult mai bine, mi se.pusese pata pe intrare balansata etc etc

Link spre comentariu
Vizitator viobio
1 oră în urmă, xdanx a spus:

Ca sa nu fac rabat la calitate o iau incet, incet. Pana la urma il termin. Mai aflai ca trebuie sa schimb niste condensatoare care sunt foarte scumpe, trafurile de iesire cica se poate mult mai bine, mi se.pusese pata pe intrare balansata etc etc

Poți să faci ceva pe întrarea sau ieșirea balansată 

In 90% din aparatele audio ieșirea balansată se face tot din semnal SE, este mai mult să fie, are aceasi impedanța de ieșire și același nivel de semnal ca cea RCA, să nu mai vorbim că este făcută minimalist, cu un dublu AO pe fiecare ieșire și fuge faza în draci. 

Tare sunt curios ce condensatoare scumpe ai de gând să cumperi poți pune orice! Nu condensatorii îți rezolvă anumite probleme. 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 58 minute, xdanx a spus:

Stiu ca nu prea o sa fie nimeni de acord, dar conzi din catod sunt importanti 

https://www.hificollective.co.uk/catalog/audio-note-kaisei-polar-low-voltage-16v-160vdc.html

Să mă scuze colegii dar nu mă pot abține, cu riscul de a lua pauză, deci.... să îmi sugă ceva Audiio Note cu condensatorii lor împreună cu ăia de la serviciul lor de marketing, mai ales Audio Note din UK, ăia sunt condensatori Nichicon Gold marcați ca Audio Note, bineînțeles comandați la fabrica din China cu sigla AN pe ei. Audio Note nu fabrică componente pasive sau active, singurele piese fabricate de ei sunt transformatoarele de ieșire. 

Am avut pe masă destule aparate Audio Note și am văzut cu ce piese sunt lucrate  

Cumpără cel mai ieftin osciloscop, poate fi și de 1Mhz, vezi pe el influența consensatorului din catodul lui 300B, ca să nu te chinui îți spun eu că ajută doar frecvențele joase, până la o anumita valoare, apoi.... îl poți pune și de 1F. Vezi că dacă exagerezi cu valoarea lui strici timbrul final al amplificatorului, să nu îți bubuie joasele in cap. 

Îmi place ce ai afirmat în citat, tare! Deja o dăm în finețuri dar cu aparate de măsură ne chinuim să facem niște măsurători . 

In sfârșit.... mă retrag iar din discuție. 

 

Aceasi condensatori, dar la alt preț, de 12... 14 ori mai ieftini. 

Bine..... și for audio este o altă prostie de marketing. 

https://eu.mouser.com/ProductDetail/Nichicon/UKZ2A101MHM1TN?qs=%2Fha2pyFadujJ7uH9fcs73e%2FJp4f2xKSkkIVK9Eqeg5RBfoq0ccsNrzZ%2BkEzcpOtr

 

 

Alt moț, tot for audio https://eu.mouser.com/ProductDetail/Elna/RFS-100V101MJ65?qs=HV%2FSjD3ivR%2BahC70lrYiMQ%3D%3D

Cu mătase, pentru că... nu este așa... au descoperit cercetătorii din Uga Uga că mătasea combate vibrațiile foliilor de aluminiu, inclusiv vibrația din creierii unora. 

Rusești cu ulei din ww2, recuperat din motoarele tancurilor T34, nu mai caut, ăia oricum sunt pa și pusi, au valori cu +/- 50% și un comportament zglobiu în AC. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
8 hours ago, xdanx said:

M-am uitat si la cei din linkul tau dar mie imi trebuie la 160v

Deci tu vrei sa cumperi condensatorii astia:

https://www.hificollective.co.uk/catalog/100uf-160v-audio-note-kaisei-polar-electrolytic-capacitor.html

decat sa dau banii pe acei condensatori, iau cu ochii inchisi (daca ai spatiu) condensatori MKP care se pun doar pe calea de semnal in boxe. 

https://europe-audio.com/Product.asp?mfr=Jantzen%20Audio&part=001-0290&Product_ID=8968

Nici un condensator electrolitic (chiar si bipolar) nu se ridica la nivelul unui MKP.

@viobio are dreptate, conzii audio note sunt conzi Nichicon Gold, deci mai bine cumperi de la mouser sau farnell conzi Nichicon Gold decat sa arunci banii pe fereastra la audio note.

 

E bine ca ai pus link, ca asa vezi ce teapa ai fi luat. 

Link spre comentariu

Totusi condesatorii A.N. nu sunt doar simpli Nichicon Gold scosi din gramada la care au schimbat doar eticheta.Zic ca au fost fabricate la Nichicon dar pe comanda celor de la A.N. dupa specificatiile, si cerintele lor.Altfel nu cred ca si-ar permite asa preturi, doar interesul este sa vanda.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări