Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
coco243

Transformare 400v 50hz / 480 60hz trifazat

Recommended Posts

Salutare, 

Exista asa ceva in comert?  As prefera un furnizor mai consacrat, siemens,  schneider... 

Multumesc, 

Cred că de fapt are nevoie de un convertor de tensiune/frecvență. Care să ridice tensiunea de la 400V la 480V și să crească și frecvența la 60Hz....

Da,  asta vreau,  alimentare 3*400 50 hz iar la iesire 3 * 480 60 hz,  dar nu am gasit niciun furnizor. 

50 minutes ago, coco243 said:

Da,  asta vreau,  alimentare 3*400 50 hz iar la iesire 3 * 480 60 hz,  dar nu am gasit niciun furnizor. 

E motor? Cati kW?

Mersi,  vreau sa construiesc o masina industriala pentru SUA si nu gaseam nimic de genu care sa transforme din standard European in standard American.

Multumesc mult, 

Adica o construiesti in Romania pentru a o livra in SUA? Vrei pentru teste retea de 480V @ 60Hz?

Si are motoare sau nu?

@ exact,  da,  are motoare

@validae si sunt seriosi cei pe care mi i-ai recomandat,  ai mai luat ceva de la ei? 

Ia un convertizor de frecventa (VFD). Mai toate urca la 500V la iesire, si 400Hz (deci asigura cele dorite de tine). La sfarsit il poti folosi la un motor sau vinde. Convertizoare fixe sau transformatoare sunt greu de reutilizat apoi.

VFD: ABB, Altivar (Schneider), SEW, Siemens, Danfoss, etc...

LE: cumpara ceva de calitate nu jucarii din China.

Edited by getbeget

Sa alimentez un dulap electric cu un convertizor de frecventa?  Nu te contrazic dar suna cam ciudat. 

Ti-am spus motivul principal: dupa ce ai terminat cu panoul american, ai si altceva de facut cu acel convertizor.

In plus, daca vrei sa faci alte teste (sub si supra tensiune - daca ai relee de detectie tensiune), protectii de calitate, etc.

Altă soluție decât convertizorul de frecvență nu ar mai fi decât convertizorul rotativ, dar cred că-i mai scump și cu ăla chiar nu mai ai ce face ulterior.Eu ți-am recomandat ceva fără să am mai multe date, credeam că ai cumpărat ceva utilaje americane și vrei să le folosești la noi, nu invers....de aceea am recomandat cu frecvență fixă.Dar având în vedere că unul cu frecvență variabilă poate fi ulterior folosit la altceva, ar fi mai util.....

Convertizotul de frecventa pentru comanda motoarelor NU este si ridicator de tensiune. Sa alimentezi cu el altceva decat motor  nu prea recomand. 

Pentru sfaturi mai precise avem nevoie de informatii suplimentare. Pentru putere mica se pot ansambla cateva chestii care au de fapt alta destinatie cu valoare la reutilizare sau revinde ulterior.

Multe aparate, scule, utilaje ... nu tusesc la 50 Hz in loc de 60 Hz. Sunt intreprinderi care au postul lor de transformare si pot regla tensiunea joasa sa fie 480 in loc de 400.

Generator cu frecventa(turatia modificata) este cea mai simpla solutie.

Pentru peste 50 Kw ai nevoie de solutie dedicata.

Astept informatiile suplimentare.

Edited by bennyy

480/60 = 400/50, deci motoarele asincrone merg cam in aceeasi parametri de cuplu si curent, mai putin turatia, care va fi cu aprox. 16% mai mica.

Mai exista convertizor rotativ sau electronic... echipamente industriale, cu costuri pe masura.