Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
catalin85

Uite de ce prajim cam tot in casa

Recommended Posts

Astazi la servici am intalnit un "fenomen" aparte.Si apoi ne intrebam de ce se cam prajesc lucrurile prin casa

https://imgur.com/a/V30grbl

Imi cer scuze de calitatea slaba a pozei dar am facut-o in graba...

E in ''toleranta'' .

Acum 7 minute, catalin85 a spus:

Astazi la servici am intalnit un "fenomen" aparte.Si apoi ne intrebam de ce se cam prajesc lucrurile prin casa

https://imgur.com/a/V30grbl

Imi cer scuze de calitatea slaba a pozei dar am facut-o in graba...

Tensiunea la retea este de 230v....plus-minus 10%.

Deci ce ai vazut tu acolo este in regula...cum a zis @Paul66

Buna

Un tip din Iasi avea 266V acu' un an.

Spor

Alex

Nu-i bine sa crezi chiar tot ce auzi...

Amaritul de mine, rar vad 230Vac la priza...

Intre 217 si 225 am, zilnic.

In perioada cat am lucrat la RENEL ,aveam reclamatii de tensiune scazuta mai ales iarna....ca sa ajunga si la cei de la capat de linie macar 200V ,mutam plotul transformatorului pe nr.3 maxim....cei de langa traf aveau,in mod curent 250-255V....cand venea primavara reveneam pe plotul 1....dar pana atunci,scadea consumul si pe 20kv si asta se traducea cu cresterea si mai mare a tensiunii pe retea....aprox.260V!....dupa ce mutam plotul revenea la 240V....

Acum am 240V, ocazional am măsurat și mai mult dar nu mă plâng....pentru aparatură sunt mai periculoase întreruperile scurte și dese de curent, fluctuațiile rapide și vârfurile de tensiune mari cauzate de autoinducție.Care poate fi cauzată de utilizator prin folosirea de trafuri de sudură, motoare de putere...

Am ars mai demult o lampă cu senzor tactil, doar prin faptul că în aceeași priză am folosit o bormașină timp de câteva secunde, cât am dat o gaură.Când sudați e bine să deconectați PC-urile sau alte scule pretențioase/scumpe.....chiar dacă nu întotdeauna vor avea de suferit, dar e mai sigur așa.

Edited by validae

Exista deja un subiect cu "tensiunea retelei", nu cred ca e necesar sa umplem tot forumul cu asa ceva.

246Vca nu "prajeste" nimic din ce este in buna stare de functionare.

Din 2007 tensiunea de distributie este standardizata la 230V +10/-15%. Daca sunt fabricate pentru Europa.

Acum 26 minute, Marian a spus:

246Vca nu "prajeste" nimic din ce este in buna stare de functionare.

Ce te faci cand setezi vreun bias ceva :rade: Cat m-a enervat pe mine :limb: Ba 229 ba 240 pana la urma m-am lasat pagubas ,problema nu e ca e mai mult sau mai putin daca e in limita ,problema e ca oscileaza :nerv

Eu sunt mai ,,norocos,, am in jur de 190v nu se ,,prajeste,, nimic, dar nici nu functioneaza bine toate electocasnicele!! Ramane sa mai fac cateva zile masuratorile si daca asa ramane o sa fac o reclamatie la electrica.

• Create New...