Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Crest Audio TourClass VS1100


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

49 minutes ago, DjLeco said:

Un amplificator bun, o clasa AB.

 

Daca nu a fost umblat in el, merita luat.

 

Nu a fost umblat in el este neatins.

Este luat din dintr-o sala de cinema din Olanda.

Ma bate gindul sal achizitionez sal folosesc pe 2 basi  de 12" cu acest model de difuzoare  RCF L12P300

https://postimg.cc/2LRBYMpZ

https://postimg.cc/7JC1qdZ1

Editat de Costache Daniel
Link spre comentariu

Partea mai puțin bună(nu știu în ce măsură) e ca partea de comandă din fața e făcută cu acel STK(u). 

Va trebui sa ai grija de el, tocmai din cauza asta,adica fără scurturi pe ieșire, respectat impedanțe la boxe, etc. Respectă ce zice producătorul și nu o sa ai probleme. 

 

Link spre comentariu
Vizitator aws.
48 minutes ago, claw said:

Partea mai puțin bună(nu știu în ce măsură) e ca partea de comandă din fața e făcută cu acel STK(u). 

Va trebui sa ai grija de el, tocmai din cauza asta,adica fără scurturi pe ieșire, respectat impedanțe la boxe, etc.

 

Eu nu reusesc sa ințeleg cum anume cauzele enumerate de dumneavoastra ar putea afecta in vreun fel STK-ul in discutie. Pentru ca sa ma lamuresc va rog sa-mi explicati direct pe acesta schema tipica de utilizare cum ar putea fi afectat de un scurt la iesirea AF-ului sau boxe cu impedanta necorespunzatoare. (integratul din schema e din aceeasi familie si se foloseste identic. Difera doar la parametri)

Ca sa fie mai usor am marcat un singur canal.

FZF54YX.png

 

PS

Daca mai e nevoie si de niste explicatii mai amanuntite, iata si structura interna a acestuia (discutam tot asa, despre un singur canal)

Pf3GGXE.png

 

Editat de aws.
Link spre comentariu
10 hours ago, claw said:

Partea mai puțin bună(nu știu în ce măsură) e ca partea de comandă din fața e făcută cu acel STK(u). 

Va trebui sa ai grija de el, tocmai din cauza asta,adica fără scurturi pe ieșire, respectat impedanțe la boxe, etc. Respectă ce zice producătorul și nu o sa ai probleme. 

 

M-am mai documentat in privinta acestui amplificator si am gasit ceva pe vreo 2 forumuri,bine erau de prin alte tari,spuneau ca au mai avut probleme in legatura cu acel STK,dar sper sa fie bine sa nu am surprize. 

Link spre comentariu

Daca finalii si prefinalii se strapung B-C (sirme), exista posibilitatea si pericolul ca in acel STK la pinii de comanda din VAS, sa ajunga tensiuni aiurea si sa faca POC.

 

Cum ampliful e dat de la 2 ohmi in sus, pe niste boxe de 4-8 ohmi, nu vei avea probleme.

Doar evita cu orice pret, posibilitatea de scurt pe iesire, pe mufe, pe cablu. etc.

 

Chiar daca are protectie la scurt, e bine sa fii precaut.

 

Sa bagi poze cu el desfacut!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
33 minutes ago, DjLeco said:

Daca finalii si prefinalii se strapung B-C (sirme), exista posibilitatea si pericolul ca in acel STK la pinii de comanda din VAS, sa ajunga tensiuni aiurea si sa faca POC.

 

Cum ampliful e dat de la 2 ohmi in sus, pe niste boxe de 4-8 ohmi, nu vei avea probleme.

Doar evita cu orice pret, posibilitatea de scurt pe iesire, pe mufe, pe cablu. etc.

 

Chiar daca are protectie la scurt, e bine sa fii precaut.

 

Sa bagi poze cu el desfacut!

Acesta este amplificatorul.

Ultima fotograie luata de pe  internet deoarece eu nu l-am putut fotografia,nu are sost sa-l desfac mai mult.

14 tranzistori pe canal.

20190106-151343.jpg

 

20190106-151403.jpg

 

VS1100-11.jpg

Editat de Costache Daniel
Link spre comentariu

 

26 minutes ago, DjLeco said:

Frumos!

Da si foarte intretinut.

L-am pus pe 2 basi RCF suna foarte bine nu ma asteptam,are vana.

Si vreau sa spun ca eu am fost primul care a pus surubelnita pe el sa-l desfac,nu am curatat nimic la el,cum este in poze asa l-am luat.

Deci cred ca am facut treaba buna achizitionandu-l.

Editat de Costache Daniel
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări