Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Un alt proiect de SE cu KT120


DANO

Postări Recomandate

Viorele vezi te ca cam întinzi puțin pe unde sustineai ca nu o sa intervii, asa zici ca nu o sa obțin cei 20w ca si cum mas bătut eu tare cu pumnu în piept ca o sa ii obțin, dar te înțeleg nu pot sa aștept mai mult de la tine ai și tu interesu tău de a demonstra ca tot ce fac ceilalți nu o sa se ridice la nivelul "coșciugelor" făcute de tine. Deci dacă nu intervii cu ceva util, constructiv te rog sa stai în banca ta. 

Iar în legătură cu măsurătorile o sa pun cand o sa termin cu toată treaba, nu am timp sa lucrez non-stop la el sa îl termin într-o zi. Sper ca e clara situația  pt toți cei care doaresc masuratori masuratori. 

Link spre comentariu

Parametrul  THD  A fost  folosit de proiectanti de amplifuri  ptr a fi exploatati de distribuitorii de  aparatura electronica,  de a arunca praf in ochi cumparatorilor...mai pe inteles un parametru de.... RECLAMA.... Socitatea audiofila  din toata lumea si chiar din ...UNIVERS... asculta muzica  pe amplifuri SE...despre care se stie ca  nu exceleaza la acest parametru....ba mai mult odata cu rotirea butonului de volum spre maxim va creste si   parametrul THD....D-le DANO acest parametru nu trebuie sa te ingrijoreze  si daca ai posibilitatea de a masura acest parametru  vei fi uimit ca acest aparat va suna cel mai placut cind   THD va avea o valoare de 3 la suta...In cazul de mai sus  daca masurati THD-ul  .... NU MASURATI  CE TREBUIE....Emotia ce transmite muzica  nu se poate masura cu  distorsion metru...

Link spre comentariu

Dl. tm07uxo, cum fiecare are dreptul la o opinie, nu sunt de acord cu Dvs.

Parametru THD, nu este un parametru de reclama, este unul prin care se confirma anumite aspecte de proictare.

Daca este atat de inutil, de ce sa mai masuram ceva la un amplificator (tensiuni/curenti/etc..)? Nu are rost, il bagam in priza, si ascultam, ca doar urechea e cea care conteaza, nu?

Nu va cunosc, si probabil ca nici Dvs,. pe mine, deci nu vreau sa intru in polemici.

Nu e bine sa lasam a se intelege ca THD-ul nu e important. Daca pe un SE 3% e relativ sesizabil (depinde de urechea fiecaruia) la un PP deja nu mai poate fi numita muzica.

O zi buna va doresc.

PS. @Daniel, astept cu nerabdare finalizarea proiectului.

 

Link spre comentariu

Uitati aici performante de vis la un SE cu KT120,nu spun brandul ca sa nu fac reclama !!!!!!:rade:

PERFORMANTE-KT120-SE.png

Cat priveste schema de mai sus,dupa cate stim toti puterea este cea maxima sinus nelimitat iar THD-ul conform uzuantelor mai mult sau mai putin cunoscute,se dau la -3dB adica la 1/2 din puterea maxima sinus nelimitat si toate la frecventa standart de 1000Hz.Mai sunt unele firme care dau aceste performante fix la 1W (!!!!!),peste acest 1 Watt...Dumnezeu cu mila!.  

   Sugestia utilizarii foilor de catalog nu este rea,dar am spus de foarte multe ori si o sa repet la nesfarsit ca datele de catalog sunt orientative,restul tine de abilitatile tehnice ale fiecaruia si de limita cunostintelor fiecaruia,altfel daca ne uitam la un banal EL84 are dat in catalog puterea utila in sarcina de 5.7W la THD>10% si dupa cum bine stiti sunt amplificatoare SE de peste 4W cu THD<2% sau chiar mai mic de 0.5%,cum naiba vine asta??...

   Atentie!   puterile utile in foile de catalog sunt date pentru amplificatoare "nud" adica etaje finale fara nicio forma de reactie negativa!

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Lăzăroiu poți să explici simplu

În foaia de catalog apare puterea utilă și thd pentru etjul final chior nimic mai mult (în foaia de catalog NU există o buclă Închisă de reacție negativă).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio

"Atentie!   puterile utile in foile de catalog sunt date pentru amplificatoare "nud" adica etaje finale fara nicio forma de reactie negativa!"

Am citit n foi de catalog, ale tuburilor de putere, nicăieri nu se specifică asa ceva, consider că citatul este gluma anului 2019 pe Elforum și o încercare de a drege busuiocul simulării. 

Aș dori și părerea altora care mai știu cu tuburile. 

Poate mai simulează și alții schema, dar cu un model de traf de ieșire real nu ideal. 

Pe schemă scrie clar 20w cu 2,5% THD, nu scrie la - 6dB,-3dB, deci??  Sau este scrisă greșit puterea la 2,5% THD? 

Aștept să văd și eu un SE cu El84 care are 2,5% THD la 4w... 1000hz , să nu cer la 100hz, măsurat, nu simulat. :57

301126523_KT120SELazaroiu.png.55f134ff7f94921add4552b1d9769238.png

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 21 minute, DANO a spus:

Un alt exemplu de single ended cu kt120 , care oferă niște specificații acolo

http://trueaudiophile.com/audion-super-sterling-120-worlds-first-single-ended-kt120/#tab-0

THD de 0,1% la 1W, parcă este alta mâncare de pește! Vezi tu... la puterea de 24w (pe care nu cred că o atinge) nu se specifică distorsiunile armonice...... pentru ca se sperie clientul când vede 10..11%.

Căuta un SE japonez sau din SUA, ăia sunt mai darnici și corecți cu specificațiile. Mă repet, pe schema după care este lucrat ampul tău scrie 20W THD 2,5%,!  Eu nu contest funcționarea schemei, contest puterea declarată pe schemă și acel THD fantastic., nu am făcut ieri primul amplificator. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 1 oră, maresaldeflota a spus:

Eu sunt curios câte boxe duc un se cu kt 120 pe la 15 watti puri... fără sa zbarceasca muzica! 

Îți spun eu ce incinte le miști cu greu cu 15w , alea care au filtre de ordinul patru si a căror impedanța de nominală coboară pe la 2,3ohmi sau mai jos , de exemplu Focal 1038be , le-am avut eu cam șapte luni .

Cred că am raspuns la intrebarea ta , asta am înțeles eu din intrebarea ta , intrebare care întâi trebuie tradusă .

La 15W un SE cu KT120 are distorsiuni armonice cu carul , să nu mai vorbim de cele de intermodulație , de aia nu imi plac amplificatoarele SE , consumi curent mult pentru putere mică si distorsiuni cu carul , asta nu înseamnă că am ceva cu cei care preferă SE , fiecare cu distorsiunile lui ....:reytre

Editat de viobio
Link spre comentariu

Randamentul in clasa A configuratie SE este de 25% plus pierderi in OT asa ca nici vorba de 20w de altfel se poate deduce usor din puterea  maxima disipata pe anod  KT120 ca se pot obtine in mod real 14-16 w dar cu THD in jur de  5%

 

Link spre comentariu
15 minutes ago, popa marius said:

Randamentul in clasa A configuratie SE este de 25% plus pierderi in OT asa ca nici vorba de 20w de altfel se poate deduce usor din puterea  maxima disipata pe anod  KT120 ca se pot obtine in mod real 14-16 w dar cu THD in jur de  5%

 

          Eficienta energetica in clasa A SE pentru pentode este de pana la 45%...50% din Pda ,iar eficienta energetica in clasa A SE cu trioda este de pana la 27%...33%,chiar dv. ati postat aici un SE cu tub din BO cu o putere in sarcina incredibil de mare si THD masurat incredibil de mic,am dreptate ?....

           Repet,foile de catalog sunt absolut orientative,daca-mi aduc aminte chiar dv, dl Popa Marius ati afirmat acest lucru,sau acum nu mai este valabil (!?!?!),ca sa proiectezi o schema sau sa o simulezi in afara foii de catalog tine de abilitatile  si cunostintele tehnice ale fiecaruia.

Link spre comentariu
28 minutes ago, popa marius said:

Zau? Ia de exemplu EL84 pentoda si la cei 12w disipati pe anod spune cam care ar fi puterea obtinuta si masurata in regim sinusoidal 

Exemplu:

EL84-PUTERE.png

 

.....5,7W fara curenti de grila si 6W cu 0.3uA pe G1,adica in curenti de grila,deci....50% din Pda,acum aceste date sunt pentru un etaj final fara nicio reactie negativa,sper ca dv. acceptati aceasta afirmatie,proiectarea unui etaj final in clasa A dupa datele de catalog care sunt orientative tine de abilitatile si cunostintele tehnice ale fiecaruia,deci aplicand niste bucle de NFB bine gandite ,putem "scapa" de acel dezastruos THD.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări