Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LLC in simulari


Vizitator

Postări Recomandate

Nu stiu cum sa vad si cu LTS regimul nominal de lucru, adica sa elimin zona de start cu supracresteri de curenti sau tensiuni. Exemplu cu circuitul rezonant serie de mai jos:

rezser2.jpg

 

EDIT:  am mai sapat si am vazut un timp de start dar forma de unda nu este frumoasa ca la TINA.

rezser3.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu il las sa ruleze pana la regimul nominal.

Selectez cu mouse-ul zona de interes (selectie cu buton stanga - apare lupa). Cand dau drumul la mouse imi arata doar zona selectata anterior.

Pentru modificarea limitelor valorilor pe axe se duce mouse-ul deasupra axei, apare rigla, click dreapta si se modifica valorile.

Atasez un fisier cu transformator.

 

 

Revin:

Se poate vedea doar zona de interes daca se editeaza/adauga in directiva spice .tran

- Tprint poate fi 0 sau 1u

- Tstop - timpul final pt simulare

- Tstart (Time to start saving data) - timpul dupa care ne intereseaza simularea

EX: .tran 0 5m 2m

 

half-bridge1.asc

Editat de cristi7521
adaugare
Link spre comentariu
Quote

Setari sursa de semnal:

-Functions – Sine

-Dc Offset – 0

-Amplitude – 0,1V ( amplitudinea semnalului )

-Freq – frecventa de interes

-Tdelay – 0

-Theta – 0

-Phi – 0

-Ncycles – numarul de cicluri dorite

 

-Small signall AC analysis/AC Amplitude – 1

 

 

Setari AC analysis ( bode plotter ):

-Type of sweep ( structura graphic ) – Decade

-Number of points per decade ( puncte intermediare in decada ) – 10

-Start of freq – 1 (  Fmin – 1Hz )

-Stop freq – 1meg ( Fmax – 1Mhz )

 

 

Setari Transient ( Osciloscop + FFT )

Se introduce directiva spice .option plotwinsize=0 folosind comanda .op din panoul de sus;

-Stop time – perioada unui ciclu ( 1/F ) inmultita cu numarul de cicluri setat la sursa de semnal;

-Time to start saving data – timpul dupa care incepe masuratoarea, se acorda un timp la inceput, respectiv un numar de cicluri care sunt ignorate pentru ca schema sa intre in regim normal de functionare;

-Maximum timestep – se imparte “stop time” la 262144, si rezultatul se introduce in casuta asta exprimat in us;

 

 

Setari THD:

Se introduce directiva spice .option plotwinsize=0 folosind comanda .op din panoul de sus;

Se introduce directiva spice .four folosind comanda .op din panoul de sus. Directiva arata asa: “.four F NA NC v(vout)”, unde:

-F – frecventa in khz

-NA – numarul de armonici monitorizate

-NC – numarul ultimelor cicluri monitorizate

-V(Vout) – net-ul monitorizat

Spre exemplu pentru monitorizarea unui semnal de 1khz cu 40 de cicluri, cu calculul primelor 10 armonici si ultimele 20 de cicluri, directiva arata asa:

.four 1khz 10 20 v(vout)

 

 

 


 

Editat de Marian
Link spre comentariu

Nu am citit nimic despre LTS de aceea nu intelegeam cum cuplezi bobinele. De fapt eu nici nu le puteam roti asa ca am cautat cu G. Am luat primul film si am inteles.

AICIdigikey.in/en/videos/l/linear-technology/ltspice-iv-using-transformers


De fapt toate sunt la cateva taste distanta:


AICIweb.cecs.pdx.edu/~tymerski/ece222/How to create a transformer using LTSpice.pdf
 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
On 1/8/2019 at 8:17 PM, cristi7521 said:

Transformatorul este format din 2 (sau mai multe) inductante cuplate.

Pentru cazul meu cu raport 0.995 are o inductanta de scapari de 1-2%.

Pentru cuplaj ideal se pune K1 L2 L3 1.

Pentru mai multe secundare K1 L1 L2 L3 1.

LTSpice nu cred ca stie de miez, e ideal.

 

In LTspice, ca si in alte programe de simulare, sunt recunoscute mai multe tipuri de miezuri nelineare, pentru transformatoare si inductante.

Acestea sunt definite prin relatii matematice, prin puncte de pe caracteristica de histerezis sau prin datele de catalog,

 cu mentiunea ca cele mai multe modele nu trateaza fenomenul de histerezis.

 

Am vazut pozele fara explicatii, dar cum se poate face o asociere cu titlul topicului pentru un user interesat dar mai putin cunoscator.

In care poza este ZVS (Zero Voltage Switching) si dupa ce comparatii intre diverse curbe curent sau tensiune se poate aprecia acest mod de lucru.

Dupa calcule simple, frecventele de rezonanta cu diverse sarcini sunt cuprinse intre 20KHz si 24KHz, deci care ar fi domeniul de frecvente optim pentru

 o functionare ca sursa LLC stabilizata.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Multumesc.

Am considerat schema LLC-Akos numai buna de simulat in acest topic, dar cu ultima varianta.

Anterior am citit toate postarile din acel topic si eu nu am gasit o schema finala cu valorile puse de @miticamy, poate am cautat in graba si am gresit,

 dar la nenumaratele postari din acel topic nu m-am descurcat.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări