Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum fac rost de un nul?


Vizitator George77

Postări Recomandate

Vizitator George77

La mulți ani! si La mulți bani!

Asadar, la o hală am o poartă electrică (ca de garaj, ce se ridică vertical) ce o folosesc foarte rar,  la care, circuitul electronic s-a dus si l-am scos afară. Acum merge pe direct ... adică, de apăs si țin apăsat pe butonul de jos alimenteaz un contactor si poarta coboară iar idem cu butonul de sus ce alimentează celălalt contactor si poarta urcă. Partea faină este ca butoanele sunt in serie cu niște contacte de “sfârșit de curs” care dacă sunt apăsate motorul se oprește. Acum problema: alimentarea este trifazică la 400V si nu am neutru,  motorul este trifazat si are un ambreiaj acționat electric la 220V ... adică este alimentat cu o singură fază si neutrului este luat exact din motor (că are conexiunile făcute in stea) ... dar mie îmi trebuie un neutru si pentru funcționarea contactoarelor (acum ele merg pe faza ce trece prin butoane si pe o “masă sau pământare”   )  ca nu pot sa folosesc același neutru pe care îl folosește si ambreajul (acel neutru este “creat” după ce motorul este pus in  funcțiune). Cum pot sa fac rost de un neutru? sau ceva modificări simple ca din doua faze sa îmi iasă o tensiune între 150V pana in 240V?

Mutumesc anticipat!

 

Editat de George77
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pai "ceva modificari simple" e un transformator!....cu 400V in primar,alimentat din 2 faze si ,in secundar, tensiunile ce va intereseaza!....pentru comanda va trebuiesc maxim 50VA iar pentru ambreiaj n-am de unde sa stiu ,trebuie masurat curentul absorbit din retea in functionare...functie de acest lucru, aflati puterea necesara si dimensionati traful in consecinta ....iar comanda cu butoanele de comanda,bobinele contactorilor si limitatorii de cursa o treceti alimentata din acest secundar....spor!

Link spre comentariu
Acum 3 ore, George77 a spus:

La mulți ani! si La mulți bani!

Asadar, la o hală am o poartă electrică (ca de garaj, ce se ridică vertical) ce o folosesc foarte rar,  la care, circuitul electronic s-a dus si l-am scos afară. Acum merge pe direct ... adică, de apăs si țin apăsat pe butonul de jos alimenteaz un contactor si poarta coboară iar idem cu butonul de sus ce alimentează celălalt contactor si poarta urcă. Partea faină este ca butoanele sunt in serie cu niște contacte de “sfârșit de curs” care dacă sunt apăsate motorul se oprește. Acum problema: alimentarea este trifazică la 400V si nu am neutru,  motorul este trifazat si are un ambreiaj acționat electric la 220V ... adică este alimentat cu o singură fază si neutrului este luat exact din motor (că are conexiunile făcute in stea) ... dar mie îmi trebuie un neutru si pentru funcționarea contactoarelor (acum ele merg pe faza ce trece prin butoane si pe o “masă sau pământare”   )  ca nu pot sa folosesc același neutru pe care îl folosește si ambreajul (acel neutru este “creat” după ce motorul este pus in  funcțiune). Cum pot sa fac rost de un neutru? sau ceva modificări simple ca din doua faze sa îmi iasă o tensiune între 150V pana in 240V?

Mutumesc anticipat!

 

 

 

Nu stiu cum, si de cine, si de ce, a fost facuta acea instalatie trifazata, daca nu a asigurat si doua nuluri: nul de lucru si nul de protectie.

Link spre comentariu

Ideal ar fi comenzile sa fie pe 24v ceea ce ar implica transformator 400v/24v de cativa VA si relee intermediare cu bobina la 24 v, prin contactii lor trecand tensiunile de comanda ale contactorilor de forta.Ar fi un pic mai mult de munca dar per total mai ieftin si utilizarea mai sigura.

Am vazut multe utilaje industriale din vest care nu mai folosesc nul de lucru (pentru economie se folosesc coloane de alimentare cu 4 conductori fazele +nul protectie)comenzile sunt pe 24v tensiune asigurata prin transformator 400/24v.

Link spre comentariu
Vizitator George77

Asta am uitat sa precizez. Transformatorul de 400V/24V este încă acolo impreună cu contactoarele... nu-l folosesc.

Nu am înțeles cum a funcționat înainte toată treaba asta deoarece comanda contactoarelor trebuie alimentate la 230V. de-altfel toate celelalte  (butoanele si contacți de final de curs) sunt făcuți pentru 230V si din cauza asta nu am mai folosit transformatorul. Înainte de a scoate plăcută electronica de comanda (care era arsă) am făcut o schemă si ma asteptam sa funcționeze cu acel nul “fals” deoarece fiecare contactor are un condensator de 100mF pe A1 la A2 (alimentarea comenzii) dar nu merge.

M-am gândit si la posibilitatea de a schimba direct contactoarele cu unele la 24V ... in caz ca nu găsesc o “șmecherie” simplă (un rezistor, sau condensator).

Link spre comentariu
Vizitator George77
Acum 7 ore, PINTI a spus:

 

 

Nu stiu cum, si de cine, si de ce, a fost facuta acea instalatie trifazata, daca nu a asigurat si doua nuluri: nul de lucru si nul de protectie.

“acea instalație” ... adică un mic tablou electric din metal, apartine de poartă din fabricație. Cei ce a tras cablu până la tablou au fost “zgârciți” deoarece   cablul are 4 fire (3 faze + pamantare (nul de protecție si de care ma folosesc momentan ... dar nu arată prea bine un fir verde-galben legat la contactoare ...)

Link spre comentariu
Vizitator George77
Acum 7 ore, flomar60 a spus:

Pai "ceva modificari simple" e un transformator!....cu 400V in primar,alimentat din 2 faze si ,in secundar, tensiunile ce va intereseaza!....pentru comanda va trebuiesc maxim 50VA iar pentru ambreiaj n-am de unde sa stiu ,trebuie masurat curentul absorbit din retea in functionare...functie de acest lucru, aflati puterea necesara si dimensionati traful in consecinta ....iar comanda cu butoanele de comanda,bobinele contactorilor si limitatorii de cursa o treceti alimentata din acest secundar....spor!

Ambreajul funcționează perfect cu nulul ce vine de la motor. 

Pentru comanda contactoarelor îmi ajunge si 0,15 VA  (că ele nu pot funcționa  simultan niciodată)  si cam de aceea ma informez pentru ceva mai simplu ca niște contactoare noi (transformatorul este încă in tablou , 400V/24V)

Link spre comentariu
Vizitator George77
Acum 5 ore, sesebe a spus:

Exista contactoare cu bobina de 380-400V si daca folosesti de tipul acesta nu mai ai nevoie si de nul de lucru.

Știu asta, dar această abordare ar însemna sa schimb toate butoanele si contactii deoarece acestea sunt făcute pentru max 230V. este exact ceea ce evit.

Chestia este că demult am văzut o carte cu “adaptări electrice” si îmi amintesc o schemă in care arată cele trei faze la 120 de grade între ele si tensiunea de 400V .... iar dacă se defaza o faza cu 60 de grade înapoi (sau înainte) se obținea jumate de tensiune (200V) între doua faze .... si arăta acolo cum se face defazajele si calculele pentru a determina valorile condensatorilor sau a resistorilor ce trebuiau folosiți... m-am gândit eu ca este o raritate dar nu am copiat-o. 

Link spre comentariu

Nu te mai juca cu defajaze sau alte prostii de genul acesta. Nu merge pt ca defajazul va depinde de sarcina si implicit si valoarea tensiunii de pe firul de NUL care nu va mai fi NUL.

Ai doar 2 variante: ori tragi (nu stiu cum) si un fir de NUL ori pui contactoare cu bobine de 400V.

Ar mai fi o varianta dar nu stiu cit de fiabila: faci un NUL fals cu 3 condesatori egali ca valoare (in functie de consum intre 10uF si poate peste 50uF-100uF) conectati in stea.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări