Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa alimentare 12v


Vizitator valesco

Postări Recomandate

3 hours ago, aws. said:

Serios? Siguranta aia ar trebui sa se arda doar cand e acumulatorul bun de aruncat? Dar daca acumulatorul s-a descarcat pana la 10 V (deci nu e bun de aruncat) la revenirea tensiunii in retea nu tot cei 20A pe care ii poate debita sursa va incerca sa suga? Adica de cat ar trebui sa fie siguranta aia ca sa nu se arda in acest caz si la ce foloseste de fapt (altceva decat ca sa-i dea utilizatorului de lucru cu schimbatul permanent ca acesta sa nu cumva sa se plictiseasca)?

Si daca ai ajuns sa-mi dai ca reper in discutie o mizerie de sursa chinezeasca care are in primar doi tranzistori in total (e autooscilanta) e cazul sa ridici standardele.

 

PS

Si, de fapt, in mod indirect asta ai spus, ca @informer nu are dreptate cand afirma ca trebuie cumva limitat curentul de incarcare al acumulatorului ci ca e de ajuns ca acesta sa fie cuplat direct paralel pe sursa printr-o (inutila) siguranta. (si ai exemplificat cu pocnitoarea chinezeasca ca fiind solutia tehnica cea mai nimerita)

 

hai sa nu o mai dam in off-topic...

ai desfacut vreo sursa din aia de stii tu atat de bine ca e autooscilanta???

mai bine vorbesti concret pe ce stii sigur - nu-ti mai da cu presupusul...
pocnitoarea aia e cu
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/NCP1203-D.PDF

a1oar9.jpg

w8sytd.jpg
feggau.jpg


 

Editat de Marian
Se poate si fara porcarii...
Link spre comentariu
Vizitator aws.

Si care este de fapt relevanta faptului ca sursa aia nu ar fi cu doi tranzistori ci cu driver integrat, alta decat deturnarea subiectului topicului? Poate am confundat eu cu o alta desi nu stiu sigur caci nu reusesc sa gasesc sursa la care faceam referire prin maldarul de fiare de pe aici.

Subiectul topicului si raspunsurile tale erau altele, si intrebarile mele din postarea anterioara raman in continuare valabile

4 hours ago, aws. said:

Serios? Siguranta aia ar trebui sa se arda doar cand e acumulatorul bun de aruncat? Dar daca acumulatorul s-a descarcat pana la 10 V (deci nu e bun de aruncat) la revenirea tensiunii in retea nu tot cei 20A pe care ii poate debita sursa va incerca sa suga? Adica de cat ar trebui sa fie siguranta aia ca sa nu se arda in acest caz si la ce foloseste de fapt (altceva decat ca sa-i dea utilizatorului de lucru cu schimbatul permanent ca acesta sa nu cumva sa se plictiseasca)?

Si daca ai ajuns sa-mi dai ca reper in discutie o mizerie de sursa chinezeasca care are in primar doi tranzistori in total (e autooscilanta) e cazul sa ridici standardele.

 

PS

Si, de fapt, in mod indirect asta ai spus, ca @informer nu are dreptate cand afirma ca trebuie cumva limitat curentul de incarcare al acumulatorului ci ca e de ajuns ca acesta sa fie cuplat direct paralel pe sursa printr-o (inutila) siguranta. (si ai exemplificat cu pocnitoarea chinezeasca ca fiind solutia tehnica cea mai nimerita)

 

PS

Imi pare rau ca am ratat sa citesc porcariile sterse de @Marian

Editat de aws.
Link spre comentariu

Sursa aia nu are nici o relevanta pentru topic.

Asa e - siguranta serie cu bateria nu e cea mai buna solutie si nici pe departe cea mai fericita alegere. Era doar un exemplu de solutie folosita de un fabricant de surse in comutatie.

Ca initiatorul alege sau nu sa foloseasca o solutie comerciala sau vreuna propusa de vreun forumist este pur si simplu alegerea lui.

Faptul ca nu esti de acord cu ea iara nu are nici o relevanta si nu-i va impedica pe unii sa o foloseasca. 

Asa e - on regim ciclic - curentul de incarcare trebuie limitat.

In regim tampon merge si asa.

 

Link spre comentariu

Un sfat constructiv daca mi se permite: fiti mai calmi si mai toleranti unul cu altul ca nu va cad ouale si nici epoletii. Eu, de exemplu, intru pe forumuri pentru informatie si stiinta, dar devine obositor sa vezi mai mult discutii contradictorii si orgolii in loc de informatie. :somn:

Link spre comentariu
Vizitator valesco

Multumesc colegilor pentru raspunsuri,si inteleg ca solutia cea mai eleganta ar fi un montaj pentru a limita curentul pe baterie .Intreb daca as lasa fara limtator bateria de 45 de amperi nu ar avea de suferit?stiu ca o incarcare se face la10% din curent.O schema,un montaj probat puteti sa-mi recomandati pentru limitator.Multumesc

Link spre comentariu
44 minutes ago, valesco said:

Multumesc colegilor pentru raspunsuri,si inteleg ca solutia cea mai eleganta ar fi un montaj pentru a limita curentul pe baterie .Intreb daca as lasa fara limtator bateria de 45 de amperi nu ar avea de suferit?stiu ca o incarcare se face la10% din curent.O schema,un montaj probat puteti sa-mi recomandati pentru limitator.Multumesc

Nu pot sa-ti recomand o schema anume pt. ca n-am experimentat una pana acum.

In schimb am cautat acu` ceva vreme ceva integrate specializate pt. controlul incarcarii acumulatoarelor Pb-Acid si am gasit ca aceste 2 cu datasheet-urile atasate ar fi destul de usor de folosit. Poate te ajuta cu ceva.

N-am ajuns inca sa fac un incarcator cu ele, au fost mereu alte prioritati... dar n-am renuntat la idee, c-as avea nevoie la pescuit... :) 

Pe de alta parte, daca de regula timpii de incarcare sunt lungi (avarii rare) poti sa incarci acumulatorul avand curentul limitat prin intermediul unei simple rezistente dimensionata astfel incat sa poata disipa puterea necesara si sa asigure un curent suficient de mic chiar pt. un acumulator descarcat excesiv (... si nesanatos pt. viata lui). La schema elementara cu diode pe care am postat-o anterior, dioda dinspre acc. asigura "continuitatea" tensiunii la iesirea circuitului in schimb pe ea o sa ai caderea de tensiune (dependenta de tipul ei) si o sa disipe ceva putere la curenti mari. Aici cred ca ai putea s-o suntezi ulterior cu un MOS cu rezistenta drena-sursa mica pt. a evita pierderile, tranzistor comandat de un circuit care sa detecteze starea retelei.

Cum spuneam, e o solutie teoretica, n-am facut asta practic, nu vreau sa se creda ca ASA se face neaparat si nici macar ca-i  totu` super "corect si ortodox". :)    

 

https://wetransfer.com/downloads/a37c3deba8539d0d279ab672def6bba020190112163629/32d973f84579de0d67b153ce3810a11f20190112163629/c97b5b

 

Editat de informer
Link spre comentariu
47 minutes ago, valesco said:

Multumesc colegilor pentru raspunsuri,si inteleg ca solutia cea mai eleganta ar fi un montaj pentru a limita curentul pe baterie .Intreb daca as lasa fara limtator bateria de 45 de amperi nu ar avea de suferit?stiu ca o incarcare se face la10% din curent.O schema,un montaj probat puteti sa-mi recomandati pentru limitator.Multumesc

 

Eu personal nu cred ca poti scapa chiar ieftin din toata chestiunea asta. Sunt foarte multe considerente de luat in calcul cand construiesti un sistem de tip UPS, sau un sistem energetic de monitorizare si control off-grid. In primul rand te intereseaza calitatea puterii generate de sistemul off-grid, aici lucram cu invertorul, care de preferat, sa aiba iesire de tip "PS" (pure sinewave), care sunt destul de scumpe din cate imi amintesc. Mai poti folosi invertoare configurabile "all in one", cu BMS (battery management sys.) si incarcator pentru acumulatori incorporat. De luat in calcul este si regimul de incarcare-descarcare si DOD-ul (depth of discharge) al acumulatorilor plumb-acid, care in mod normal nu trebuie sa depaseasca 30% din capacitatea totala, pentru a prelungi ciclurile de viata ale acumulatorilor (de preferat sunt AGM-urile, pentru pret mai mic si cicluri mai putine, sau cu gel, pentru un pret mai mare si cicluri mai multe). De calcule nu scapi usor :57, protectie, randament, pierderi, fezabilitate, fiabilitate, costuri etc. Cred ca as putea vorbi pana maine despre solutii la sistemul tau si punctele de luat in seama, dar "long story short", cumpara un UPS "mai de calitate" si modifica-l pe partea de amperaj ca sa-ti suporte acei acumulatori. Mai departe, teste si masuratori pana il dibuiesti.

Intra te rog pe site-ul asta https://www.victronenergy.ro si vezi ca exista documentatie suficienta si despre configuratii si despre componente, sa intelegi despre ce vorbesc:

 

https://www.victronenergy.ro/upload/documents/Brochure-Off-Grid,-back-up-and-island-systems-EN_web.pdf

https://www.victronenergy.ro/upload/documents/Brochure-Energy-Storage-EN_web.pdf

https://www.victronenergy.ro/upload/documents/Brochure-EasyPlus-EN.pdf

Link spre comentariu
On 1/10/2019 at 6:21 PM, valesco said:

sursahttps://www.dedeman.ro/ro/sursa-de-tensiune-12v-20a-pni-st20a/p/1044579 conectat un nod ro-link de radioamatori pentru Braila la un consum in emisie de aproximativ 8A si de 2A in asteptare.Doresc sa-i adaug 1sau 2 baterii de 12v 40A de masina si un invertor 12v/220 pentru alimentarea modemul fiber-link si cel de wi-fi.

Mie tot nu mi-e clar ce vrei sa zici aici ( am citit de mai multe ori in zadar ).

Adica din sursa aia inteleg ca alimentezi nodul ala rf, si vrei ca tot din sursa simultan sa incarci si niste acumulatori.

Pana aici e corect?

Din acumulatori vrei sa alimentezi doar modemurile cand pica reteaua, sau si dispozitivul rf?

Fii mai generos in detalii, ca prezentarea abstracta este unul dintre principalele motive pentru care se ajunge deseori la discutii interminabile.

 

@celtik te complici prea mult, omul pare sa vrea ceva simplu dar nu stie cum sa-si prezinte problema.

 

@informer hai sa nu facem sugestii doar de dragul de a face sugestii...

Primul controller nu l-am gasit la TME, este la farnell dar costa destul de mult si este SMD, nu-i simplu de implementat chiar daca este liniar.

Al 2-lea nici la farnell nu se gaseste...

Aici e nevoie cel mult de ceva limitare de curent, nu de un regulator, sursa este deja stabilizata.

Apoi nu stii ce tensiune maxima poate oferi sursa aia, deci nici macar nu stii daca un regulator poate fi folosit, deci revin la ce spuneam.

Diodele pot fi shottky, cele in capsula mai mare de la sursele ATX, de pe ramurile de 3 si 5V, au cadere foarte mica, vor avea nevoie de un radiator micut, chiar cel pe care erau fixate in sursele ATX este deajuns. 

 

Neavand destule detalii nu pot oferi o solutie aplicata, cel mult pot sustine si eu eu varianta cu rezistenta simpla, numai ca valoarea ei este un compromis intre puterea disipata maxim acceptata, si curentul de incarcare ales ( deci timpul de incarcare acceptat ).

Incarcarea a 2 acumulatori de cate 40Ah ( deci 80Ah in total ), pune ceva probleme la varianta asta simpla.

Daca vrei sa le asiguri acumulatorilor un curent de incarcare de pana la 10% din capacitate atunci o sa trebuiasca sa disipi pe R cateva zeci de W.

Daca reduci curentul de incarcare suficient de mult incat sa disipi acceptabil ( sa zicem sub 10W ) atunci incarcarea ar putea dura la propriu zile...

 

Editat de Marian
Link spre comentariu
1 hour ago, Marian said:

 

@informer hai sa nu facem sugestii doar de dragul de a face sugestii...

Primul controller nu l-am gasit la TME, este la farnell dar costa destul de mult si este SMD, nu-i simplu de implementat chiar daca este liniar.

Al 2-lea nici la farnell nu se gaseste...

Aici e nevoie cel mult de ceva limitare de curent, nu de un regulator, sursa este deja stabilizata.

@Marian, n-am vrut sa-l incurc dar asta este ce aveam despre incarcarea  acumulatoarelor cu plumb... ia-o ca literatura tehnica.

Ma gandesc ca stii ca la fel ca-n cazul acumulatorilor LiIon sau LiPol o incarcare "de calitate" alterneaza regimuri curent/tensiune constanta.

Pe de alta parte si deoarece are legatura cu subiectul discutat, daca ai idee de-un regulator mai usor de gasit specializat pt. acumulatoare cu Pb ti-as fi recunoscator sa mi-l spui.

Nu ma deranjeaza ca-i in capsula SO sau MSOP, sa nu fie BGA, in rest personal lucrez aproape exclusiv cu SMD-uri de multi ani.

 

FYI: https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190112235553&SearchText=CN3717

Editat de informer
Link spre comentariu

Am cautat acum si la TME unul singur am gasit pentru acumulatori cu plumb dar e foarte scump si nu-i pe stoc ( si oricum capsula e foarte greu de folosit ).

La Digikey am gasit mai multe variante dar toate pentru maxim 4 celule, si la fel in capsule greu de utilizat.

La Farnell am gasit cateva variante pentru 6 celule dar una singura in capsula mai usor de folosit ( TSSOP48 ), si nu e pe stoc...

Eu cred ca e pierdere de vreme sa cauti controller de incarcare acumulatori cu plumb, LM317+PNP ofera atat regim de curent constant cat si tensiune constanta, stabilizarea tensiunii fiind arhisuficient de precisa pentru nevoile unui acumulator cu plumb. 

 

PS: Permite-mi sa consider ca lipsa CN3717 de la toate cele 4 magazine mari pe care eu le cunosc ( Farnell, Digikey, Mouser si TME ) are un motiv intemeiat...

Link spre comentariu
12 minutes ago, Marian said:

PS: Permite-mi sa consider ca lipsa CN3717 de la toate cele 4 magazine mari pe care eu le cunosc ( Farnell, Digikey, Mouser si TME ) are un motiv intemeiat...

:) Iti inteleg partial reticenta fata de produsele chinezesti... dar iti reamintesc ca nu-i obligatoriu ca orice e proiectat/realizat in China sa fie neaparat prost. Un exemplu de notorietate ar fi ESP8266 / Espressif care a facut la cativa $ tot ceea ce TI si alte firme marete se chinuiau sa faca de ceva ani si la preturi mult mai mari. Dovada e ca o lume intrega il foloseste azi si nu mai conteaza c-a fost proiectat/realizat in China. Normal ca exista si exemple contrare...

SCUZE pt. off-topic.

Link spre comentariu

Informatia despre ESP8266 induce in eroare cititorii, voit sau nu.

 

CPU-ul este bine-merci fabricat in Silicon Valley (asta e in US pentru necunoscatori). "Chinezul" a scris un stack TCP-IP si a facut o implementare hardware. Evident ca soft-ul a fost scris pe baza unei documentatii primite de la acelasi producator de CPU, etc... Restul e pe Internet, fiind informatie publica, orice persoana cu bunavointa o va gasi.

 

TI sau altii au facut si fac chip-uri WiFi de muuuulta vreme, mai greu se gasesc dintre cei care sa puna la liber implementarea unei solutii. Din curiozitate, ce chip-uri au electrocasnicele IOT?

 

La subiect: e greu de implementat un comparator cu fereastra care sa deconecteze in caz ca bateria se descarca? Evident ca se va folosi un contactor la 12Vcc in loc de releu pentru aia 8+2A.

Link spre comentariu
11 minutes ago, Thunderer2018 said:

CPU-ul este bine-merci fabricat in Silicon Valley (asta e in US pentru necunoscatori). "Chinezul" a scris un stack TCP-IP si a facut o implementare hardware. Evident ca soft-ul a fost scris pe baza unei documentatii primite de la acelasi producator de CPU, etc... Restul e pe Internet, fiind informatie publica, orice persoana cu bunavointa o va gasi.

Arata-mi si mie te rog pe ce se bazeaza afirmatia asta a ta, concret.

Daca ai aceasta dovada am sa retrag ce-am scris.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări