Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Parașute

Evaluează acest subiect


alcon

Postări Recomandate

Ma gandeam ca poate ai fost in vizita pe la Condor.

Eu am lucrat acolo intre '90 si 2000.

Au incercat sa puna fabrica pe butuci, la un moment dat lucram doar reparatii, ceva haine militare si in rest rochii traditionale nemtesti!

Nici acum nu sunt pe roze, dar misca!

Link spre comentariu

Am fost ( si ) la Condor . Inainte de '89 ... din pacate . Sau ... din fericire ! Si dupa ...  Pentru o chestie care se numea TPDM . Se lucra ( din ce am inteles ) la PPD si PSD ( nici o legatura cu politica , e doar un acronim ) . Le - am vazut " la lucru " la mitingurile aeriene de la Baneasa , dupa '90 .  Ma rog , vizite la  birouri ... parca am fost si o data in sectie ,  unde erau multe femei si masini de cusut ... si un miros un pic neobisnuit  . Cunosteam si pe unul dintre incercatori ... acum e amintire , a decedat . Am vizitat si standul Condor ( frumos ) de la complexul expozitional , cand a fost targul de produse militare  EXPOMIL , prin 2000 ...  Din pacate ,  evolutia industriei de  aparare a fost cea care se cunoaste .  Nu mai dezvolt ... iar ma cuprind chestii neplacute . Asta este ... am avut ! Acum ... nu mai avem . Restul , sant discutii fara finalitate ... si oameni imprastiati pe unde crezi si unde nu ... multi de varsta a treia , unii isi mai amintesc cate ceva . In fine ...

 

 

Tinta TPDM.jpg

Editat de gauss
Link spre comentariu

In mandatul unui dom' presedinte , nu spun care ... de fapt doua mandate consecutive , nu s - au alocat pentru armata  decat banii de lefuri ... si aia pe sponci . Fondurile s - au dus spre alte componente ale sistemului de aparare , si catre justitite . Acum aflam si pe ce s - au cheltuit ... si ca toata " munca " a fost in van . Rasplata ? Pensii de zeci de mii de euro , anulari de sentinte , bani de plata conform CEDO etc . Si mustrarile cotidiene de la UE , unde lumea traieste ca - n rai si conform perceptelor biblice . Numai noi santem raiosi ... si acceptam asta . Altii , prin vecini , spun ce au de spus si le merge bine .  Nu e politica , doar constatari . Daca asa e bine ... sa nu ne miram ca de ziua nationala nu decoleaza aeronavele militare  , fiindca e gheata pe piste . Le - o fi fost frig la avioane ? ... Sper sa citesc cat de curand chestiile acestea on-line , de pe alte meleaguri ... doar mama , foarte in varsta , ma mai tine aici . Am mai scris , si ultima vizita mi - a adancit convingerile si dorinta . Nu ma bucur , dar nici nu e cuser sa se bucure altii pe banii mei . Pe care nu stiu daca si cat li se cuvin ... In fine ... scuze de off - topic , ideea era cu parasute la avioane comerciale de pasageri . Am auzit multe in viata , asta e la categoria intai . Nu cred ca e un dubiu de care ... si nici n - ar trebui sa ma mire . E rezultatul ultimilor 20 si ... de ani .

 

P.S. - ceva de " amuzament " , pentru cine a avut sau are legatura cu parasutismul . Eu inca ma minunez ... sincer !

 

 

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări