Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Prelungire ghidaj liniar


worker

Postări Recomandate

Daca pui si o poza cu profilul, cu instalatia, poate e mai usor sa raspunda cineva. Totul e sa le pui perfect aliniate si alipite. Trecerea de la unul la altul nu trebuie sa se simta si nici sa iti afecteze lucrarile. Daca iti permiti si gasesti ce iti trebuie, poate schimbi toata bara cu una mai lunga.

Link spre comentariu
Acum 6 ore, worker a spus:

se pare ca este varianta cea mai buna.

Poate totusi o sa incerc cand imi sosesc profilele o imbinare, asa "de amorul artei"

Daca ne arati si sectiunea, poate avem idei fundamentate pe ceva. Noi vobim ipotetic. Tu esti singurul care stie ce are si cat vrea sa fie la final si cum se utilizeaza, care sunt solicitarile, etc.

Link spre comentariu

Orice ghidaj se poate prelungi. Nu conteaza modelul si lungimea.

In mod uzual se fac la 4.000 mm si cum credeti ca se construiesc masini de 12.000mm - 12 metrii ???

...

Atentie !!!

Trebuie taiat drept si fara sa se sanfreneze la zona de imbinare. Se va crea o usoara sanfrenare doar cat sa fie bavura indepartata.

De obicei vine sanfrenat agresiv, deci vei folosi un polidisc = flex sa tai , sau sa polizezi capatul.

Alinierea e absolut necesara, dar....

Daca cei de la Bosch imbina profile.... Oricine poate imbina...

 

Editat de andreigradu
Link spre comentariu
Acum 9 ore, andreigradu a spus:

Daca cei de la Bosch imbina profile.... Oricine poate imbina...

 

Crezi?

Poate in regim DIY e mai complicat decat in regim profesional si ajutat de sdv-uri.

Link spre comentariu
On 12/27/2018 at 11:25 PM, worker said:

A incercat cineva?
Pot prelungi un ghidaj liniar cu patina, MGN9H ? Va fi folosit pentru un gravor laser.
Vreau sa-i maresc lungimea si ma gandeam ca pot sa il tai si sa il imbin la 45grade pentru ai face trecerea lina.

 

Poti sa prelungesti orice ghidaj liniar. Il tai drept, nu trebuie in unghi.

Dar trebuie sa respecti doua etape:

1 - gaurile de la ghidaje in dreptul prelungirii trebuiesc date in aceasi linie cu cele de la primul ghidaj. Si asta o faci dupa ce dai gaurile la primul ghidaj, il muti spre partea negaurita la jumatate si dai primele gauri pentru ghidajul urmator;

2 - linia de prelungire a ghidajului din dreapta, nu trebuie sa fie in acelasi loc cu linia de prelungire a ghidajului din stanga.

Si asa vei avea o prelungire perfecta.

 

Si strangerea sinei a doua o faci cu patina pusa jumatate pe prima sina (care este stransa de final), jumatate pe a doua sina.

Editat de cnc_step
Link spre comentariu

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Nu m-am gandit sa caut pe youtube dar filmuletul este interesant.
Sina de ghidaj va fi montata pe un profil de aluminiu sigma 30x30 deci nu vor trebui date gauri.
Pentru a avea o prelungire "perfecta" eu ma gandisem sa torn o piesa lunga de cativa centimetri dintr-o rasina care sa ia forma in negativ a profilului si sa o folosesc pentru centrare.
M-am gandit ca patina, fiind ingusta, nu permite o centrare perfecta.

MGN9.jpg

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Aia e ceva comun, chiar multi iti pun o punguta cu 4 bile sa completezi daca e nevoie, eu am primit pungute la toate perechile sina-patina dar am luat si bile "oversized" in mai multi pasi ca sa scot perfect jocul in cazul in care exista, desi am descoperit ulterior alta metoda mai buna. Sunt marimi standard, sparge un rulment si completeaza.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Mulțumesc, Dany_cta!

C-un ți-au venit ambalate sinele? La mine au venit într-o punga și învelite într-o folie de protecție. 

Ma tem sa nu fie deformata la transport. 

 

Voi cauta și eu în colet punguta cu biluțe.

De care rulment? Liniar? 

 

 

Link spre comentariu

Cred ca la fel vin la toti, invelite in punga. Nu e mare problema chiar daca sunt putin strambe, ele se muleaza pe suportul pe care se prind.

 

Eu am sugerat rulmentii normali pentru ca sunt gasibil oricand si oriunde, fara comenzi si asteptat de pe net. Aia liniari au aceleasi bile in cazul meu ca si patinele.

Rulmentii au in principiu cateva marimi de bile, trebuie vazut ce marime sunt bilele de la patine, se cauta apoi in catalog de rulmenti niste rulmenti mici cu bile de aceeasi dimensiune, se cumpara unul la pret de nimic, gen 10lei bucata, se sparge si gata, ai destule bile sa completezi.

Deci poti sa scoti de oriunde, important e sa fie aceeasi marime, si gata.

 

Mai important e sa vezi cum merg, sa mearga cursiv in ambele directii pe toata lungimea, sa nu se blocheze bilele nicaieri. Eu am cam intalnit sa se blocheze bilele si am rezolvat demontand patina si pilind usor la capete gaurile unde intra bilele in interior, aveau bavuri mari acolo si agatau. Dupa asta le-am si strans in menghina cat sa fie putin tensionate sa dispara orice joc si merg perfect. La montaj trebuie avut grija cu centrarea perfecta a capetelor si gata.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări