Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

montaj led pentru pescuit


Postări Recomandate

Eu am fost pescar sportiv.

 

Nu imi place idea acestui stil de a "executa" pestele, de aceea nu am de gand sa contribui la acest thread si este esential sa dovedesti legalitatea lui acolo unde esti, plus faptul ca esti rezident acolo.

 

Pentru ca deja am scris cate ceva, trebuie totusi sa-ti corectez modul de a gandi:

- banii dati pentru a mari autonomia iluminarii alegand baterii mai mari sunt risipiti

- cine cunoaste prefera sa cheltuiasca mult mai putin pe o sursa de lumina mai eficienta, care va consuma mai putin dand acelas flux luminos, si astfel marind autonomia fara a necesita baterii mai mari

- banii cheltuiti pe racire se intorc foarte frumos, pentru ca nu va trebui sa mai inlocuiesti becuri defectate, as zice ca aproape niciodata.

- luxmetrul tau masoara intensitatea luminoasa intr-un punct - nu masoara fluxul luminos, cred ca trebuie sa mai studiezi problema

- daca spuneai ca este barca, atunci intelegam si eu. In cazul tau baterii litiu sunt prea mult, merge bine si cu niste baterii deep-cycle.

Editat de Dxxx
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

10 hours ago, Dxxx said:

Nu imi place idea acestui stil de a "executa" pestele, de aceea nu am de gand sa contribui la acest thread si este esential sa dovedesti legalitatea lui acolo unde esti, plus faptul ca esti rezident acolo.

Daca nu o faci consider topicul ca invitatie la ilegalitate si il sterg total. In RO oricum asa ceva nu este legal, si Elforum este site romanesc.

 

 

Tara in care este permis acest gen de pescuit este Grecia.Uite si permisul meu de pescuit ca sa vedeti faptul ca sunt rezident

20181227_101349.jpg

 

10 hours ago, Dxxx said:

- banii dati pentru a mari autonomia iluminarii alegand baterii mai mari sunt risipiti

- cine cunoaste prefera sa cheltuiasca mult mai putin pe o sursa de lumina mai eficienta, care va consuma mai putin dand acelas flux luminos, si astfel marind autonomia fara a necesita baterii mai mari

Nu am de gand sa iau baterii mai mari 

10 hours ago, Dxxx said:

- banii cheltuiti pe racire se intorc foarte frumos, pentru ca nu va trebui sa mai inlocuiesti becuri defectate, as zice ca aproape niciodata.

Becoledurile pe care le am le folosesc de 2 ani si nu am avut probleme cu ele.Nu pescuiesc in fiecare zi  si avand in vedere faptul ca sunt leduri smd si in aceasta perioada a anului temperatura de afara este scazuta nu le creste foarte mult temperatura

 

10 hours ago, Dxxx said:

luxmetrul tau masoara intensitatea luminoasa intr-un punct - nu masoara fluxul luminos, cred ca trebuie sa mai studiezi problema

Am spus ca pot face o comparatie masurand cu luxmetrul o sursa de iluminat caruia i se cunoaste fluxul luminos si becoledurile mele

10 hours ago, Dxxx said:

daca spuneai ca este barca, atunci intelegam si eu. In cazul tau baterii litiu sunt prea mult, merge bine si cu niste baterii deep-cycle.

La asemenea baterii ma uitam zilele trecute dar deocamdata ma intereseaza sa gasesc ledurile potrivite si apoi voi ajunge la baterii

Link spre comentariu

Ce intelegi prin leduri potrivite ? Orice led e bun, daca stii sa-l folosesti. In functie de adancimea la care pescuiesti ai sa constati ca anumite culori penetreaza mai bine coloana de apa. Racirea cu apa e preferata mea si se poate face usor si fara imersarea lampii, mai ales cand esti pe apa.

Se pot gasi pe la magazinele de vanatoare lanterne gata facute care te scapa de multe probleme in special mecanice. Eu am una china, marca motor trend, ce e un nume mai mult generic decat un brand, cu oglinda de 18 cm, baterie cu plumb de 6V, maner orientabil, picior reglabil si un singur led de 15W. Totul a fost la un pret imbatabil si functioneaza de ani de zile. Totusi lanterna e destul de deranjanta, lumina in spot e prea intensa, de pe mal vezi firul, dar reflectia e foarte mare si nu am barca ca sa incerc o proiectie perpendiculara pe suprafata apei.

 

ceva asemanator cu asta https://www.redflagdeals.com/deal/automotive/motortrend-10w-cree-spotlight-2699-1000-off/

care m-a costat 20$ si sa fac asa ceva in regim amator costa de 20 ori mai mult.

Nu e etansa, carcasa prezinta fante sub oglinda.

Link spre comentariu

Acum am vazut ca vorbesti de 16 led-uri de 10W.  La puterea asta sunt lampile cu led pe care le avem in hale. Incearca sa incluzi in bricolajul tau o lentila Fresnel si sa renunti la dispersoare. S-ar putea sa fi uimit de rezultat. Eu m-am jucat cu o lentila de 12" si asta as folosi daca m-as apuca sa pescuiesc cu furculita, ceea e nu se va intampla pt ca nu vad partea amuzanta. Am permis de pescuit si pot sa zic ca acei pesti mici stau la apa mica si ziua si poti sa-i prinzi mai usor cu 1cm de rama.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări