Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bucsa sau rulment


Postări Recomandate

Tocmai de aia se folosesc acele "lipiciuri", permit o bucsare realizata de un strungar fara inalta calificare.

Bineinteles ca exista adezivi care rezista la ulei, metoda cu adezivi industriali este folosita la cutii de viteze moderne.

Aveti aici un ghid de la Loctite pentru utilizarea in cunostiinta de cauza a adezivilor:

http://dm.henkel-dam.com/is/content/henkel/RetainingDesignGuidepdf

Link spre comentariu
9 minutes ago, mac01 said:

Ne omori cu lipiciurile matale. Mai lasa-ne...ca pe vremuri nu erau atatea lipiciuri. O sa-l coste pe om lipiciul mai mult decat pompa in sine.

Macar mai aflati si altceva decit bucsa si ciocanul.

S`au mai schimbat tehnologiile.

Nici cind am invatat eu nu erau, au aparut si le folosesc cu succes.

Putin probabil sa coste asa putin pompa aia...vedeti ce este!

Link spre comentariu
13 minutes ago, satelit said:

Referitor la bronz grafitat ma gandesc ca  daca  bucsa lucreaza in baie de ulei  (adica scufundata in ulei )  cred ca este suficient alama sau bronz.  

 

Eu as face jocul cat mai mic posibil, nu 0.05, si as face o spirala foarte larga, probabil o singura spira pe toata lungimea, prin care sa intre uleiul. Lucreaza in ulei, daca e jocul prea mic, bronzul o sa se "uzeze"/pasuiasca singur pana ramane spatiu de ulei. Asa fac la bucsile de turbosuflante si merge perfect.

 

Link spre comentariu

Eu am folosit si "lipici" si solutia mecanica (cald). Ambele au functionat bine. Prefer sa pastrez solutia cu loctite ca reparatie cand nu am solutia mecanica, gen cota de rulment uzata - cu siguranta loctite-ul o sa isi faca treaba si o sa tina bine rulmentul, dar cand am solutie mecanica pentru ca fac bucsa, o fac la cota direct si gata, nu mai e nevoie de lipici.

 

Poate totusi nu este o idee rea cu loctite pentru ca ar actiona ca un distantier intre bronz si aluminiu, asa cum am zis mai sus, astea doua nu prea se inteleg bine puse impreuna.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări