Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Identificare difuzor

Recommended Posts

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Costi 84

Salutare tuturor !!! Am și eu un difuzor de bass care nu are nici o specificație și nu știu de câți ohmi este nici cât scoate poate puteți să mă ajutați cu ceva detalii !!!? O sa atașez câteva poze

IMG_20181230_133243.jpg

IMG_20181230_134021.jpg

IMG_20181230_134751.jpg

Edited by Costi 84
Am pozele prea mari

Ar fi util să măsori pentru început bobina cu un ohmmetru, asta va da o estimare bună a impedanței, fiindcă rezistența ohmică e deseori destul de apropiată ca valoare cu impedanța, deși cea ohmică e o măsurătoare în curent continuu, iar impedanța e măsurată în curent alternativ de audiofrecvență.

Puterea e mai greu de estimat fără să știm ce grosime are sârma bobinajului, dar nici nu trebuie să-l desfaci ca să afli asta.Se poate observa ce sârmă folosește în zona lipiturilor de pe membrană, dintre bobina mobilă și firele flexibile.Cam greu de introdus un șubler acolo, dar se poate compara și ,,ochiometric,, față de diverse sârme măsurate în prealabil...

IMG_20181230_133243.thumb.jpg.1ef7a2d3b2fecdf72988025dd2c117ee.jpg

Edited by validae