Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inca un amplificator...


Akos

Postări Recomandate

Acest sistem de cablaj l-am experimentat cand am facut sursa LLC care va alimenta amplificatorul si e ok (cu conditia sa se puna pasta siliconica intre profilul de aluminiu pe care sunt elementele de putere si radiator). Din pacate dupa ce am plantat piesel pe cablaj, mi-am dat seama ca nu am tinut cont de cascoda din etajul de intrare care disipa cam 0,5W si nu le-am prevazut cu raditor. Asa ca urmatoarul cablaj nu va mai fi supraetajat ci dintr-o singura bucata si un radiator mai lung, de fapt o sa adaug inca unul din cel folosit taiat in doua. Va fi mai lung dar mai plat. ECW-urile nu le-am selectat, sper ca fiind din acelasi lot au parametrii asemanatori. Trimerul de reglaj este chestia aia albastra din capatul cablajului de jos. Pentru testare folosesc prelungitoare din cablu panglica de vreo 3-4cm care imi permite distantarea placilor pentru masuratori. Ce nu am trecut pe schema sunt condensatoarele smd  de 1u/250V lipite pe traseele de alimentare intre plus/minus si intre plus/masa si minus/masa. Daca nu va este peste indemina v-as ruga sa postati cateva din simularile facute pentru comparatie cu microcap in special pentru distorsiuni si pentru stabilitate. Ca o remarca v-as sugera sa modificati R39 de 1K la 100K sau mai mare si vedeti ce influenta are asupra thd-ului.

Link spre comentariu

Felicitari pentru realizarea practica. Abia astept impresiile despre sunet. As avea o rugaminte. Ar fi posibila o simulare facuta cu arii de tranzistori de tipul mpq6700 (sunt alcatuite din 2x2n3904 si 2x2n3906). Varianta THT are aceeasi dispunere a pinilor precum THAT340. Sunt curios daca apar diferente foarte mari intre cele doua arii.

Va multumesc!

Link spre comentariu

Adica cum, radiator pe THAT caci ei sunt diferentialele si disipa 4x39mW iar tranzistorii din cascoda care disipa fiecare cam 230mW nu conteaza.

 

Am obtinut rezultate putin mai mari la distorsiuni si modificarea rezistentei R39 de pe schema din LTspice, nu modifica valoarea distorsiunilor

 si chiar Stuart arata ca valoarea de 1K este optima pentru stabilitate. Oricum ar fi nu voi face comparatii de nici o "culoare" si apreciez realizarea dvs.

Alte teste verificari si constatari:

- functioneaza stabil de la -10 grade pina la 75 de grade;

- am incercat diverse valori pentru toti condensatorii din compensari si am facut teste si cu eliminarea circuitului RC dintere bazele tranzistorilor de intrare

  si am constatat ca valorile originale sunt optime;

- am verificat pe schema LTspice ca nu oscileaza cu diverse rezistente ale generatorului de la 50 ohmi la 100K, are 10K la masa;

- lipsesc oscilatiile cu semnal sinusoidal si dreptunghiular de la putere mica pina la maximum si are intre 150V/us si 200V/uS;

- puterile disipate si curentii sunt OK;

- tensiunile maxime sunt depasite cu mult la tranzistorii serie cu diodele BAV21, 100V pe simulare!

- randamentul maxim obtinut in LTspice este de circa 69%

O constatare, este posibil ca tranzistorii finali sa se incalzeasca destul de tare fara semnal, cu 200mA prin finali si cu acest radiator, 0,2x195=39W.

 

Succes la probe!

 

@gsabac

Link spre comentariu

Cascodele s-ar putea sa fie destul de caldute la 230mW, dar mai sunt si generatoarele de curent de la diferential cu cca 440mW care sigur se simte. Scopul modificarii acelei rezistente era de a sublinia diferenta intre tipul de compensare TMC si cea Miller.  Nedispunand de  LTspice as fi dorit sa vad diferenta intre cele doua simulari, adica aceeasi schema simulata cu doua programe de simulare diferite da rezultate diferite sau nu. Acesta era motivul pentru care v-am rugat sa postati simularile dv-stra. BAV21 merge pina la 200V. La care tranzistoare va referiti ? Mos-urile laterale la un curent de 180-200mA au un punct in care nu depind de temperatura. Aceasta este unul din multele avantaje ale lateralelor. Mi-am asumat disipatia finalilor.

Editat de Akos
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări