Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problemă doar cu led-urile ? LG 32LB5610

Guest sirius2008

Recommended Posts

Guest sirius2008

Am un LG 32LB5610 (cumpărat acum vreo 3 ani) care are probleme cu imaginea .. de vreo 5 luni :)

A început să se vadă din ce în ce mai întunecat (deși din setări era luminozitatea la maxim ; nu era pe ”eco” ci pe intens sau standard) și cam într-o săptămână (așa-mi aduc aminte) a ajuns la starea actuală..

Totul pare să funcționeze ok (sunet, căutare canale, schimbare canale, etc) mai puțin imaginea (indiferent de sursa la care conectez tv-ul) .. dacă e lumină naturală în cameră atunci abia se distinge ce e afișat pe ecranul televizorului.. la întuneric se vede ce-i pe ecran dar nu cum ar trebui.. totul e clar, nu e ”zgomot” pe imagine dar parcă nu are luminozitate deloc.

Pare a fi problemă de led-uri.. baretele de led-uri ce asigură ”backlit”.. nu-s electronist (fratele meu are habar) dar dacă doar benzile cu led-uri sunt problema atunci cred că le pot schimba și eu :) (am văzut pe youtube mai multe clipuri cum să schimbi led-urile tv-ului LG https://www.youtube.com/watch?v=0V02oou-_bg)

Voi ce părere aveți ? Meniul de service poate da mai multe informații ptr a ști sigur care-i defectul ?

Am atașat poze făcute cu telefonul (fără bliț.. aia făcută pe întuneric nu-i prea reușită)

PS: la un moment dat (prin 2016 la sfârșit) i-am făcut update de firmware (manual de pe stick usb) .. nu am avut nici o problemă

deocamdată nu am cumpărat nimic în sensul rezolvării problemei.

632830338_pe-intuneric1.thumb.jpg.0d0fa14d5e300a6f3734e555e303134e.jpg397099486_pe-lumina2.thumb.jpg.7fdd88af9d30a3e6608e0af240aa12df.jpg1352716266_pe-lumina1.thumb.jpg.ea79d29e25535a5543cdd3fb2d847d34.jpg

Edited by sirius2008
mici corecturi gramaticale
Guest sirius2008

Am mai făcut un test.

Am conectat TV-ul (prin Hdmi) la pc. Am setat ca pe ambele ecrane (monitor și televizor) să fie aceeași imagine.

Am pus un fond alb și m-am uitat ”pe întuneric” :) .. am observat unele zone sensibil mai spre gri decât altele...1515121551_fondalb.thumb.jpg.010d86c45b2efc99acf1fa8769c56b46.jpg

sant predispuse la defecte de leduri,am prins vre-o 5 buc,in mare parte aceste modele au leduri la 6v,desfa tv-ul si verifica ce tensiune ai pe cupla ce intra in display pentru leduri,trebuie sa ai 117-130v daca e mult mai mare atunci ai leduri defecte si sursa se chinuie sa ,,compenseze,,

Edited by iuliantv

Sigur sunt leduri defecte, insa chiar dacă ați văzut tutoriale sau daca fratele dvs "are habar" bine e să mergeți la un service.  Așa cum spune și colegul de mai sus sunt leduri de 6v, cate 6 pe fiecare dintre cele 3 barete. De curand a venit la noi la service un electronist care s-a încumetat să schimbe pentru prima dată leduri la un Samsung de 40". Totul fiind atât de simplu și bazandu-se pe cunoștintele sale de electronică a fisurat display-ul in partea de jos, aparandu-i astfel o dunga simpatica de vreo 30mm cu care nu s-au putut impaca și a dorit și înlocuirea ecranului. Cam scumpă încercarea.. așa că dați un search pe google in zona dvs și sigur veți găsi un service.

Pe ficare baretă scrie tipul baretei, cauți pe google și găsești. Numai că trebuie să aștepți ceva timp pâna sosesec. Prețul este in funcție de tipul baretei.

Ai mare grijă când pui displayul la loc să nu-l spargi că o să te coste distracția cam mult. Succes.

Altă problemă ce poate apărea e atragerea de scame sau praf între foliile de polarizare, ulterior se văd pete pe imaginea albă.Trebuie lucrat pe o masă curată, pe cât posibil cu îmbrăcăminte de bumbac, nu cu materiale sintetice care se electrizează ușor. Folosirea unei brățări antistatice legate la pământ ar fi utilă...

deja esti chirurg daca m-ai pui si manusi,personal nu folosesc manusi,de spart am spart doar unul sau maxim doua si atunci a fost din vina mea nu l-am asezat bine si cand am pus rama de tabla sau plastic si sa clipsat a si crapat,dar m-am invatat minte,recent am desfacut unul de 55" dar cu ajutorul propietarului,i-mi era frica sa nu se curbeze si sa crape,bineanteles ca e bine sa fii cat mai asigurat ,manusi sa nu lasi urme pe display si ventuze pentru o prindere mai buna,dar ventuzele daca sant prea serioase s-ar putea sa te incurce