Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tabla hardox

Recommended Posts

Pai gata ? ai terminat cu celelalte proiecte ? incarcatoare,semanatori,strunguri,trifazate,etc....

Hardoxul e o gluma fata de celelalte !:rade:

"Pentru aplicatiile cu abrazivitate foarte mare si temperaturi ridicate, firma suedeza SSAB a dezvoltat Hardox® HiTemp. Este cunoscut faptul ca, la o temperatura de peste 250-300 de grade Celsius, otelul incepe sa-si piarda proprietatile. Un aspect foarte important in cazul otelurilor speciale, este tratamentul termic, iar atingera unei temparaturi de 300 de grade in exploatare, inseamna modificarea tratamentului termic. Odata cu aceasta modificare, caracteristicile mecanice si de rezistenta ale otelurilor incep sa se modifice."

Deci,fa-l din fier-beton,eventul striat,

Edited by NICA

In legatura cu semanătoarea astept teava patrata sami vina de la cluj pri casa de expediie ,iar in legatura cu tabla pe care o am eu vreau sa fac acel dreptunghi in care arde jaru si va intreb daca prin ardere isi va modifica forma pe care o sa io dau ? Ca am facut acum ceva timp un gratar si dupa ce lam terminat si am aprins focul sa modificat sa contorsionat

5 minutes ago, Florin berdila said:

In legatura cu semanătoarea astept teava patrata sami vina de la cluj pri casa de expediie ,iar in legatura cu tabla pe care o am eu vreau sa fac acel dreptunghi in care arde jaru si va intreb daca prin ardere isi va modifica forma pe care o sa io dau ? Ca am facut acum ceva timp un gratar si dupa ce lam terminat si am aprins focul sa modificat sa contorsionat

Asta se va intampla,se va deforma.

Este un otel rezistent la rece,se foloseste la constructia masinilor unelte dar nu e pretabil la temperatura si mai ales la cicluri rece-cald,

Tu ai nevoie de fonta sau ceva inox.

Nu strica materialul ca mai tarziu sigur o sa-i gasesti folos in alta parte si nu la un banal gratar de mici.

Succes.

Nu ai spus nimic de grosimea tablei si de dimensiunea gratarului.

Eu am doua gratare, unul micut facut dintr-o singura bucata de tabla mai subtire, indoita si sudata la cele 4 coltturi, si unul mediu din tabla de 4mm si sudata pe toate laturile. Parca cel din tabla mai groasa sta mai fix, celalalt se incovoaie destul de mult.

As vrea sa-mi fac altul din butelie pe tor de GPL auto. Am taiat-o la exterior, dar in mijlocul torului nu am reusit caci nu intra flexul acolo si autogen nu am. Inca mai caut solutii pt taiat si mijlocul in vederea separarii celor 2 bucati.

Am vazut pe net cuva de gratar facuta din butelie GPL auto cilindrica, taiata in doua, puse balamale si facuta asa cu capac.

Inox-ul de la brick este un inox bun, de la Italinox. Este atras foarte putin de magnet, aproape nesesizabil.

Bara de 5mm are 150grame pe metrul liniar, cat crezi ca poate sa coste 3-4metri cand abia ajunge la jumatate de kg ?

Bara intreaga de 4mm era sub 10lei, cea de 5mm pana pe la 15lei, apoi incepea sa urce pretul mult odata cu greutatea. Eu am luat mai multe marimi la gramada.

JNfCQmu.jpg