Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

E ceva de zis?

Evaluează acest subiect


-Atlas-

Postări Recomandate

 Ei as...orice natiune are o elita, un grup restrans de persoane care acceseaza valori culturale, stiintifice, care creeaza comori ale artei, si desigur masa materiala a populatiei obisnuite, departe de aceste valori.

 In prezent asistam la afirmarea mult asteptata si surprinzatoare a unor viitori exegeti ai spiritului. Tot asa cum generatia anilor `30 l-a dat lumii pe Eliade, Cioran, Noica, etc generatia nascuta in anii `70-`80 se afirma in prezent plenar, cu formatori de doctrina spirituala precum Sebastian Francisc Stanculescu, Dorin Dragos, care, in ciuda faptului ca nu au atins inca maximul de potential, au scos la iveala concepte absolut incredibile, de o profunzime si maturitate care fac ca operele antecedesorilor lor sa para cu totul primitive.

 Sistemul de învățământ așa-zis "gratuit", de stat,  e total depășit, anacronic, rămas anchilozat în răposata epocă a statului național și a civilizației industrialist-mecaniciste.

  Neputand aplica nici o metodologie evoluata de initiere a tinerei generatii- nevrand de fapt asta- realizand ca o reforma atat de profunda i-ar putea atrage eliminarea completa de pe scena, sistemul de invatamant de stat continua sa agonizeze, pana ce in cele din urma,  inevitabil, va disparea de la sine.

Link spre comentariu
Acum 7 minute, Spitfire a spus:

Neputand aplica nici o metodologie evoluata de initiere a tinerei generatii- nevrand de fapt asta- realizand ca o reforma atat de profunda i-ar putea atrage eliminarea completa de pe scena, sistemul de invatamant de stat continua sa agonizeze, pana ce in cele din urma,  inevitabil, va disparea de la sine.

Stai linistit...nu mai dureaza mult, si atunci toti vor fi multumiti, inclusiv tu.

Eu zic, ca sa scurtam suferinta, sa nu mai agonizeze, sa impuscam pe toti cei care n-au fost in stare sa faca cu forte proprii ceea ce spui, si sa facem magazine in spatiile de invatamant ramase libere.Toata lumea are de castigat.

Link spre comentariu

 Sistemul se autoregleaza, nu trebuie sa decida nimeni ceva in mod dictatorial, cu heirupisme gen "sa desfiintam invatamantul profesional!", "sa reinfiintam invatamantul profesional, aoleeeeeuu maica nu mai avem meseriasi, unde sunt scolile de meserii, le-am desfiintat chiar noi, unde ne-a fost capul""invatamant obligatoriu pana la clasa a 239-a, nu conteaza ca elevii devin majori si nu avem dreptul sa le impunem nimic, nuuuu, noi vrem zece clase obligatorii", si alte stupizenii de somnambuli, nu ajungem nicaieri.

 Viitorul apartine unei societati a cunoasterii, in care toti cei dornici de studiu sa aiba timpul si resursele materiale, mijloacele de informare necesare pentru continuarea autoeducatiei si a evolutiei intelectuale pe tot parcursul vietii. Ori asta nu s-a realizat pana in prezent decat in mici "insule", risipite aici si colo pe globul pamantesc.

 Falimentul sistemului de educatie etatist, cu bazele lui mecaniciste, deterministe,dublate de un mesianism suspect si nesanatos, si cu deziderate considerate(pe buna dreptate!) stupide si sinistre de catre reprezentantii noii generatii se prabusesc peste tot, vedeti situatia  prezenta acum in capitala Frantei...si nu doar acolo!

Link spre comentariu

La cum ''evolueaza'' invatamintul de stat , nu trebuie sa ne miram cind, mai devreme sau mai tirziu, acesta  va disparea de la sine.

Probabil ca se va intimpla ca si-n perioada antebelica,cind invatamintul  obligatoriu, era de patru  clase, unde elevii  invatau doar sa scrie si sa citeasca. Ce folos sa obligi niste semianalfabeti (analfabeti functionali) sa faca opt sau zece clase, cind acestia nu stiu nici sa scrie si nici sa citeasca cum ar trebui?

Acum 28 minute, doru3160 a spus:

Stai linistit...nu mai dureaza mult, si atunci toti vor fi multumiti, inclusiv tu.

Eu zic, ca sa scurtam suferinta, sa nu mai agonizeze, sa impuscam pe toti cei care n-au fost in stare sa faca cu forte proprii ceea ce spui, si sa facem magazine in spatiile de invatamant ramase libere.Toata lumea are de castigat.

Ei nici chiar asa!

Oricum marea majoritate a elevilor,nu dau nimic pe scoala, acestia facind cele opt sau zece  clase(obligatorii) si acelea trase de coada! Ce-i de neinteles e, ca profesorii, sa nu primesca calificative  slabe ,prefera sa nu lase corigenti si repetenti, pe cei care nu sint in stare( nu vreau) sa invete. Ba unii ''boi''(parintii si odraslele acestora) au pretentia ca, dupa absolirea liceului sa faca si o facultate. De vina sint si facultatile,care accepta  absolventi de liceu care-au trecut prin scoala ca gisca prin apa!

 

 

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 16 minute, GEO 53 BN a spus:

Oricum marea majoritate a elevilor,nu dau nimic pe scoala, acestia facind cele opt sau zece  clase(obligatorii) si acelea trase de coada! Ce-i de neinteles e, ca profesorii, sa nu primesca calificative  slabe ,prefera sa nu lase corigenti si repetenti, pe cei care nu sint in stare( nu vreau) sa invete. Ba unii ''boi''(parintii si odraslele acestora) au pretentia ca, dupa absolirea liceului sa faca si o facultate. De vina sint si facultatile,care accepta  absolventi de liceu care-au trecut prin scoala ca si gisca prin apa!

Asta e reversul medaliei...au ajuns la rand generatiile facute de parinti care au trecut prin scoala ca gasca prin apa.De unde drag de carte? Greseala fundamentala s-a facut cand s-a trecut la finantarea dupa cap de vita furajata.Si a fost facuta tot din heirupism si din dorinta de a vedea ca profesorii nu iau bani degeaba, ci au cifra de scolarizare serioasa pt a fi platiti.Pt ca o coada de topor nu e in  stare sa aprecieze un profesor care preda in fata a 6 studenti eminenti, trebuie sa aiba 40 prosti, ca sa i se poata asigura existenta de zi cu zi. Intre sinucidere si supravietuire, voi care judecati, ce-ati fi ales?

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 24 minute, Spitfire a spus:

Falimentul sistemului de educatie etatist, cu bazele lui mecaniciste, deterministe,dublate de un mesianism suspect si nesanatos, si cu deziderate considerate(pe buna dreptate!) stupide si sinistre de catre reprezentantii noii generatii se prabusesc peste tot,

Daca nu-s indiscret, tu in ce forma de invatamant ai fost format?

Link spre comentariu
Acum 1 minut, doru3160 a spus:

..................................................................

 Intre sinucidere si supravietuire, voi care judecati, ce-ati fi ales?

Eu sincer mi-as fi dat demisia cind as fi vazut ca sint obligat sa dau nota de trecere  unui  ''bou''!  Dar asa cum marea lor majoritate a cadrelor didactice se complac in situatia actuala,n-avem ce face! Sa-i scoatem din sistem? Nu putem, pentru ca nu sint cadre didactice  suficiente! Si atunci trecem cu vederea  incompoetenta unor invatatori si profesori.

Sigur ati vazut sau auzit la TV ca, la  examenele de titularizare,s-au prezentat candidati ,care-u luat note de 2 sau 3. Ma intreb! Cum au reusit acestia sa treaca prin facultate?

Link spre comentariu

A nu se uita ca scade continuu " bazinul " intelectual ... adica numarul de elevi + studenti aflati la un moment dat in malaxorul sistemului de invatamant ... , de stat sau privat . Prin scaderea natalitatii , a dorintei de educatie ( nu foloseste la nimic pentru multi , se descurca altfel ) , cat si prin plecarile din tara ... copiii se nasc in tari straine , mai sant romani cu numele , invata alta limba etc . Pentru a acapara o felie cat mai consistenta din acest intreg , mai ales ca retributiile au crescut substantial , se fac compromisuri majore la calitatea actului didactic ... , incep din scoala generala . Concursurile de admitere in invatamantul superior au ajuns concursuri de dosare , cu continut prea putin relevant fata de nivelul de cunostiinte al candidatului . Pana nu se remediaza sistemul de promovare , nu se va intampla nimic bun . Invers , orice e posibil . Si se intampla ...,  seful statului , profesorul Johannis , a admis ( si declarat oficial ) un procent de 40 % analfabeti functionali . Se poate constata imediat cum iesi pe strada .Asadar ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Chiar acum, GEO 53 BN a spus:

Eu sincer mi-as fi dat demisia cind as fi vazut ca sint obligat sa dau nota de trecere  unui  ''bou''! 

Dati-mi voie sa nu va cred...din afara e usor de luat asemenea decizii.Cand ai familie si facturi de platit ca orice muritor, si in afara de profesia asta, nu prea mai ai ce practica, ma indoiesc (la modul serios) ca cele scrise sunt si adevarate.

Link spre comentariu

 Nu sunt toti copiii identici, standard, exista copii care au o nemaipomenita sete de cunoastere, altii in schimb ar prefera sa traga la jug mai bine decat sa citeasca, invete, descopere...

Diferentele genetice, umorale, endocrinologice si evident natura spiritului respectiv,  in sine, fac absurda ideea inregimentarii tuturor copiilor intr-un sistem de invatamant standard!

Copiii care au atractie fata de cunoastere vor studia chiar flamanzi si insetati, ceilalti care nu au atractie, poti sa-i bati si sa-i omori, degeaba!

Mult mai important e sa le pui copiilor la dispozitie biblioteci publice, muzee, sa le oferi posibilitatea sa participe la evenimente stiintifice, culturale, decat sa-i duci la scoala  precum pe caini la dresat.

 

Quote

Daca nu-s indiscret, tu in ce forma de invatamant ai fost format?

 Eu am avut sansa extrem de rara sa decid singur ce studiez, cu cine, si cat. Puteam in principiu sa fac aproape tot ce doream, singurul lucru care imi era impus obligatoriu era sa invat limbile romana si franceza, in rest...daca nu vroiam matematica, nu ma obliga nimeni, daca nu vroiam chimie sau fizica sau biologie,  iar nu era bai...dar, dintr-un mic sentiment al datoriei, dublat de interesul...pecuniar, fiindca primeam "mici" sume daca veneam acasa cu nota 10 la fizica/chimie(si chiar veneam, deseori!), insa m-am lins pe bot de banuti cand am fraudat sistemul, si mi-am pus... singur nota 10  in carnet, la prea multe obiecte, prea suspect, prea de la tara...:rade: Am pus "mici" intre ghilimele fiindca nu erau chiar mici sumele, cam un salariu romanesc(100$) pentru orice nota de 10.Dar n-a tinut mult tarasenia...lacomului i se ia darul.

Editat de Spitfire
Link spre comentariu
Acum 2 minute, Spitfire a spus:

 Nu sunt toti copiii identici, standard, exista copii care au o nemaipomenita sete de cunoastere, altii in schimb ar prefera sa traga la jug mai bine decat sa citeasca, invete, descopere...

Diferentele genetice, umorale, endocrinologice si evident natura spiritului respectiv,  in sine, fac absurda ideea inregimentarii tuturor copiilor intr-un sistem de invatamant standard!

Pai atunci nu mai dati vina pe scoala.Profesorul preda la fel si pt cei dornici de carte, si pt restul.Daca e fortat de sistem sa duca si balastul pe langa cei dotati, nu e vina lor.Daca ar merge doar cu cei dotati, in mai putin de 1 an nu vor mai fi cifre de scolarizare si se vor inchide scoli pe capete.Repet, daca finantarea se face in functie de numarul de copii scolarizati, sau mai bine spus, inscrisi in sistem, asta va fi rezultatul. Intr-un fel, ii inteleg si pe profesori pana la urma...sunt printre primii care au inteles mesajul.Vreti prosti? Luati de aici.Sa nu ma intelegeti gresit, prin profesor inteleg acel individ care si-a ales meseria asta din vocatie, nu la suplinitori care in lipsa de altceva sau pt ca n-au fost in stare de mai mult, au ocupat un post in invatamant.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări