Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vânzători...

Evaluează acest subiect


ctepeo

Postări Recomandate

Vanzatorii sunt neam prost, ok, ce facem cu potentialii cumparatori(ca sa ma exprim la nivelul de jos -mokangii-) care ofera un sfert din pretul cerut de vanzator?

Aia sunt neam bun, asa-i?

Dom Florin, nu ti-a spus nici un vanzator "bai pretenash, ia mergi la alt vanzator si cumpara de la el!". Ce ma distreaza GRIJA asta a unora de a-i invata pe vanzatori sa vanda:rade:

Editat de fluffy37
Link spre comentariu
1 oră în urmă, fluffy37 a spus:

Vanzatorii sunt neam prost, ok, ce facem cu potentialii cumparatori(ca sa ma exprim la nivelul de jos -mokangii-) care ofera un sfert din pretul cerut de vanzator?

Aia sunt neam bun, asa-i?

Dom Florin, nu ti-a spus nici un vanzator "bai pretenash, ia mergi la alt vanzator si cumpara de la el!". Ce ma distreaza GRIJA asta a unora de a-i invata pe vanzatori sa vanda:rade:

 

Nu te preface ca nu înțelegi la ce ma refer Dom fluffy. 

Nu prețul este problema ci modul în care stii sa vinzi acel lucru. Cine e amabil, oferă explicații (daca i se cer) și e " cooperant" are doar de câștigat. Poate obtine chiar și cat n-ar face acel obiect/aparat. 

Cine tratează clientul la modul " plictisit / sictirit " e intr-adevar neam prost și trebuie invatat sa vândă. 

Nu sunt multi, majoritatea stiu sa-si vândă marfa.

Prețul e liber, functioneaza principiul cererii și ofertei. Asa e normal sa fie.

 Iti convine acel pret sau nu. Nimeni nu vinde unicate, in special prin târguri.

 

L.E. cu 2 ani in urma am cumpărat din targ un deck Sansui. Sofisticat la vremea sa. Am plătit 350 Ron in conditiile in care acelasi deck se vindea pe un site german cu 9 Euro.

Vânzătorul era un pensionar foarte amabil. Mi-a spus că pe acel aparat au fost rulate doar câteva casete, primise cadou " o linie audio " de la nepot prin ' 98. El n-a folosit decât tunerul și ampliful.

În timp ce povestea imi și arata. Capul, rola, axul rolei etc. Mai avea puțin și desfacea capacul superior cu surubelnita :rade:.

 

Asta înseamnă să știi sa-ti vinzi marfa !!!

 

Nu- mi pare rău că am dat de 10 ori prețul. Deck-ul functioneaza impecabil și azi. E intr-adevar " in stare noua ", bătrânul nu m-a mintit !

Dar ... daca m-ar fi tratat cu sictir ... auzind prețul de 400 Ron ( apoi a lăsat la 350 ) întorceam spatele amuzat și ii bagam replica cu " prietenash " .

 

Despre asta vorbim ...:reytre

 

 

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu
Acum 2 ore, adrian_pic a spus:

De mult au adus asiatici in RO

Daca doar 2...3000 oameni ti se par ca sunt reprezentativi pt muncitorii straini, stai sa vezi ce urmeaza.

1 oră în urmă, +_Florin_+ a spus:

Nu- mi pare rău că am dat de 10 ori prețul.

Norocul lui ca te-a prins in bani...Eu n-as da de 10 ori pretul nici daca imi face pantofii.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 21 minute, doru3160 a spus:

..................

Norocul lui ca te-a prins in bani...Eu n-as da de 10 ori pretul nici daca imi face pantofii.

 

De fapt aveam o grămadă de casete mai vechi sau mai noi, câteva datau din perioada copilăriei și mă apucase un chef teribil să le ascult. :rade:

Nu mai aveam niciun fel de casetofon prin casa... doar cd-iplayer si arsenalul modern

Bătrânul m-a convins că acel deck era (aproape) nefolosit și m-am gândit că am sanse mici sa gasesc altul in aceeasi stare.

Oferta e bogată, preturile sunt modice, dar majoritatea sunt " obosite " sau cel putin trecute de mijlocul vieții...

 

Link spre comentariu
Acum 6 minute, fluffy37 a spus:

De catre cine? De catre un cumparator?

 

Nu neaparat de către un cumpărător ci de către oricine stie ce inseamna comerțul civilizat, adevarat. Cu aparate vintage sau chiloți de damă. In targ, la supermarket  sau pe olx. Nu contează.

Vânzătorul trebuie să fie amabil, oferind toate detaliile clientului.

Asa se practica in tarile civilizate de unde ne place " să luăm lumina ".

Parerea mea ...

Link spre comentariu

Eu am o tehnica destul de extrema. Daca ma calci pe coada, nu mai cumpar de la tine, macar ca ma tarasc pe coate 1km in miez de noapte pentru o paine.

Daca ar face toti la fel, ia sa vezi amabilitate...

 

N-am inteles-o p-aia cu "sa luam lumina"...

Link spre comentariu
Acum 20 minute, nomikos a spus:

Eu am o tehnica destul de extrema. Daca ma calci pe coada, nu mai cumpar de la tine, macar ca ma tarasc pe coate 1km in miez de noapte pentru o paine.

Daca ar face toti la fel, ia sa vezi amabilitate...

 

N-am inteles-o p-aia cu "sa luam lumina"...

Asa si trebuie procedat....nu sa te milogesti de el iar el sa-ti vorbeasca pe nas. Sa vezi cand le scad vanzarile...se intreaba cu ce au gresit...cu prostia, nesimtirea si educatia primita, cu aia au gresit.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 36 minute, nomikos a spus:

 

 

N-am inteles-o p-aia cu "sa luam lumina"...

:rade::rade: cred ca "lumina"="marfa"

 

Nu stiu de ce, dar am senzatia ca traiesc in anii 90-91 cand toti privatii, sau cei care vroiau sa faca altceva decat sa mearga la lucru in intreprinderile comuniste  erau infierati si stigmatizati cu "tule mama lor de privati, vor sa vanda tara". Sper ca discutia sa nu o ia pe turnura asta.

@doru3160, nu stiu cum e in Iasi dar aici in Lugoj sunt cateva zeci de vietnamezi care umbla pe strazi in...hoarde:rade:

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Dane, nu stiu de ce te simti vizat in discutiile din acest subiect...numai cine n-a cumparat de la tine, nu stie ca nu are ce reprosa. Poate e ceva ce eu nu stiu... Asa cum sunt vanzatori de kko tot asa o sa gasesti si cumparatori de kko. Eu zic sa nu ne separam in tabere si sa aruncam cu rahat in toata lumea....un pic de discernamant nu strica. Cat despre vietnamezi, e problema lor cum umbla si pe unde.Ce voiam eu sa scot in evidenta inainte de ironia ta, era ca in modul asta, noi romanii nu vom ajunge niciodata la nivelul unui european obisnuit. Vom fi totdeauna tratati ca cetateni de rang inferior, plecand pe alte meleaguri sa stergem la cur batranii lor, iar in tara daca nu-ti place cum esti tratat, ghinion, vezi ca mai sunt 100 vietnamezi care abia asteapta sa munceasca pe nimic, asa ca la treaba puturosilor. Voiam sa vad concurenta asta, in momentul cand si salariile noastre erau, la fel ca si preturile, aliniate cu cele din tarile vest europene.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Ma alatur si eu discutiei , cu voia dumneavoastra . Cumperi de cati bani ai . Daca e prea scump , inseamna ca nu ai nevoie ... Valoarea unui bun sau serviciu are cotari diferite ... din afara tranzactiei totul e prea scump . Eu cumpar tot felul de chestii de la persoane fizice ... , am cumparat si de pe forum . O tranzactie e un contract intre doua parti ... singurele implicate . Ideal ar fi sa fie moka ... ori , in afara de donatii , nu prea se intampla . Lipsa de interes ( si nevoie ) fata de un produs aflat la vanzare il determina automat sa fie " scump " . Mai departe , se poate comenta in fel si chip , la infinit . Mai ales de pe margine ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

A vinde sau a nu te complica !

 

Multi au o gramada de lucruri adunate in zeci de ani de mestesugareala cu care nu mai au ce face.

Cred ca am cam un camion de aparate,sasie,placi,module,piese diverse autohtone si indigene dar nu ma indur a le pune la vanzare din varii motive : comoditate,deranjul de a impacheta,coada la posta,din nou la coada pentru bani si discutiile cu potentialii cumparatori.

Si asa se pierd lucruri interesante si bune de care altii ar avea nevoie.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, nomikos a spus:

.........................

 

N-am inteles-o p-aia cu "sa luam lumina"...

 

După '89 a apărut tendinta de a copia "modele " din vest. Nu e ceva rău, sunt multe lucruri bune acolo. Printre ele se numără și modul în care se face comerț. Lăudabil, demn de adoptat. 

Cam asta era ideea.:rade:.

Link spre comentariu

Aha, dar inainte de '89 cand iti dadea cu tifla in nas aprozaristul (care vindea cui voia el) tot obiceiuri din vest erau?

 

NB: aprozarist = macelar = vanzator la Unirea = etc.

 

Hai sa ne tratam/recunoastem bubele proprii inainte sa ne dam dusi de nas cu margele colorate de catre imperialistii decadenti. 

 

Ca natie, s-a decazut (prin dezvoltarea omului "de tip nou", urmare a saraciei nationale), dar "fripturismul" (citeste-l pe Caragiale) parvenitului exista de mai bine de un secol. Fanarioti, etc... chestie istorica.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări