Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

caut inginer electronist in Satu Mare


Mishu_17

Postări Recomandate

Caut inginer electronist in Satu Mare care sa ma ajute cu o sursa de alimentare cu LM317 si tranzistoare PNP. Doresc sa clarific anumite aspecte legate de sursa aceasta.

 

In caz ca sunt intrebari le astept aici si incerc sa raspund cat mai rapid.

acesta e link-ul. Doar ultima schema e valabila.

 

Editat de Mishu_17
update
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pune te rog un link direct la postul cu ultima schema valabila pt ca sint multe pagini si este greu de cautat.

Acum uitindu-ma din nou la schema vreau sa te mai intreb cite ceva:

  • Variatia de tensiune se manifesta numai cind tragi curenti mari sau se manifesta si cind alimentazi cu sa zicem 0.3A?
  • Daca se manifesta numai la curenti ceva mai mari si eventual timpul cit livreaza tensiunea corecta scade pe masura ce cresti curentul de iesire, atunci as sugera sa verifici si ce temperatura ating diodele D1 si D2 dupa citeva minute de functionare la curent mai mare. Se simte la degete incalzirea?
Link spre comentariu

Am atasat schema.

1. Variatia de tensiune se manifesta atat la mersul in gol cat si atunci cand alimentez cu 1.5A. Cu sarcina mai mare nu mai tin minte daca am incercat. Aceasta scadere de tensiune se manifesta numai uneori.  Am schimbat cablajul cu unul nou si vad ca nu mai scade, chiar daca folosesc acelasi potentiometru multitur de 2k.

Si nu am simtit sa se incalzeasca D1 si D2 nici cu sarcins 1.5A, nici fara sarcina.

Voi incerca si alte teste in limita timpului disponibil.

lm317_modified_schematic.PNG.bf922a4860c13f196501aec40432be93.PNG

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Nu mai am rabdare sa caut, imi exprim cateva pareri de cizmar. Eu cred ca iti variaza pentru ca:

 

1)

image.png.009b4e369555f648ec32ab6ddc2fc98e.png

2)

image.png.3c74f0077d9bc14c7451da81b17fd2c0.png

3)

image.png.0d7add86c7c01d045d641418793f887a.png

4)

image.png.58e85b858688ac19a029fed054236199.png

 

5)

image.png.a27aa4b1c4731bf4e553b75616289b33.png

 

6)

image.png.c07de2f33de047a353ad372719a18b51.png

 

7)

image.png.0c9ca64c1466ee2fd276f01b1c517040.png

 

8)

image.png.34a8724d15f08ddc323f5b69311ff8b8.png

 

9)

image.png.d196fd4e2ef86a75dd7b542435c1f290.png

 

Alte detalii aici:http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317.pdf

 

Si mai cred ca iti mai variaza si daca RV1 si R6 nu sunt de calitate. Adica, o rezistenta a unui rezistor se poate schimba in timp. Variaza cu temperatura. Unele mai mult, altele mai putin. Succes!

 

 

 

Link spre comentariu

Aici gresesc eu, ca nu ma uit. Alte detalii despre masuratoare nu ne spui? Ai fi avut sarcina legata pe niste firicele subtiri, lungi, ai fi masurat fix la capatul lor, incearca direct pe placa.

Link spre comentariu

Hai ca sa nu o luam de la capat cu discutiile.

Pune citeva poze clare la ceea ce ai facut: cablaj, fire , lipituri.

Scurteaza si conecteaza condesatori de filtrare direct pe pinii integratului: IN si OUT conexiuni cit mai scurte la masa.

Descrie cit mai exact (eventual chiar si copy paste din celalalt topic) problema cind apare cum se manifesta etc.

Scoate din ecuatie (renunta la ele) conexiunile prin suruburi si papuci de conectare, pot genera multe probleme.

Dupa asta am sa incerc sa te ghidez cum poti masura cu osciloscopul sa vezi daca intradevar sint oscilatii desi daca respecti indicatiile de mai sus nu ar trebui sa apara oscilatii.

 

Si, la urma urmei, sper ca nu ai pretentia sa obtii performantele unei surse de laborator de poate peste 1000E cu jucaria asta. Daca erau asa de simplu de facut surse performante cu scheme asa de simple atunci gaseai si de cumparat gata facute (la chineji de exemplu).

 

Link spre comentariu
1 hour ago, modoran said:

Masoara cu osciloscopul si se lamureste rapid problema, daca ai oscilatii sau nu.

Am masurat cu osciloscopul, sonda + pe iesire si sonda - la masa iar rezultatele le puteti vedea pe topicul LM317. Dar am reusit sa masor doar cand tensiunea la iesire era normala, atunci cand scadea nu am reusit pentru ca revenea la valoarea normala pe cand sa conectez sonda de la osciloscop.

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu
Acum 47 minute, Mishu_17 a spus:

Am masurat cu osciloscopul, sonda + pe iesire si sonda - la masa iar rezultatele le puteti vedea pe topicul LM317. Dar am reusit sa masor doar cand tensiunea la iesire era normala, atunci cand scadea nu am reusit pentru ca revenea la valoarea normala pe cand sa conectez sonda de la osciloscop.

Care sonda, cea de plus, sau cea de minus?

Si unde, in ce punct ai facut ai facut masuratoarea (mai exact pe pcb)?

O poza ceva?

Sunt detalii care ajuta mult in diagnosticare.

Hmm..!

Spor!

Link spre comentariu

Am folosit sonda de pe Canalul 1. Crocodilul l-am prins in punctul in care potentiometrul de 2k intra in contact cu masa iar sonda de plus am conectat-o in punctul in care firul care vine de la pinul 2 al lui LM317 se conecteaza la cablaj.

Poze nu pot sa pun. Sunt plecat din localitate.

Voi adauga poze cand ma intorc.

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări