Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Variator turatie cu inversor de sens


Postări Recomandate

Salutare.

Trebuie sa va spun din start ca nu sunt electronist ci doar unul care din cand in cand pune niste componente pe o placa, le cositoreste si apoi testeaza. De multe ori comand pe situri module gata facute si imi fac proiectele pe care le imaginez. Asta pentru a-mi ierta multele gafe pe care probabil le voi face in exprimarea ideilor.

Am un motoras de curent continuu (cred ca RS 555 se numeste) care merge intre 12-36V si ajunge la 22.000 rot/min.

Pentru ca sta cam degeaba si de nenumarate ori - la diverse proiecte DIY pe care le fac doar ca sa imi ocup timpul si sa imi limpezesc mintea dupa serviciu -, am simtit nevoia unei scule miniaturale si versatile, 2 in 1 adica masina de gaurit si polizor dar de mici dimensiuni si pentru lucrari de finete, mi-a traznit ideea descrisa in continuare.

 

Am folosit acest motoras pentru lucrari ca cele amintite dar la modul empiric, adica legat direct la o sursa de 24V, fara o carcasa, ceea ce nu este deloc confortabil.

Utilizat in modut polizor sau freza, ansamblul s-a dovedit de mare ajutor. Utilizat ca bormasina turatia s-a dovedit in majoritatea cazurilor prea mare.

Asa ca am zis ca daca tot ma apuc, sa ma si complic un pic si sa ii fac un variator de turatie cu inversor de sens. Asta cu inversorul e ca un moft, dar este simplu de realizat si am zis ca merita..

Pentru variator am scheta din poza. Schema am facut-o in EasyEDA si este inspirata de pe net. In dreapta imaginii este schema inversorului de sens, realizata in Paint deoarece in EasyEDA nu am gasit acel model de switch, si este imaginata de mine, cu un simplu slide switch cu 6 pini.

 

De ce am postat aici:

- in primul rand nu stiu daca schema este corecta

- apoi timerul 555 stiu ca "tine" pana pe la 18V (am citit tot pe acest forum)

- daca schema este corecta, intrebarea este: ce modificari trebuie sa-i aduc pentru a putea utiliza 36V?

Montajul as vrea sa-l fac cat se poate de compact utilizand perfboarduri intr-o structura etajata, cu doua niveluri.

De aceea mi-e teama de acel 555 si de mosfet, desi le voi pune radiatoare spatiul va fi totusi limitat.

As putea recurge si la solutia realizarii montajului intr-o carcasa separata dar modificarile in schema tot sunt necesare.

Sper sa ma ajutati cu ceva idei.

Multumesc mult.

1738644455_Variatorturatiecuinversaredesens.thumb.png.1c88e28f6edfc515171b3f6b06664fdb.png

Editat de zvonacfirst
Link spre comentariu

Daca nu vrei sa fie cu microcontroller (ceea ce ar scuti nspe piese, plus ar adauga o tona de flexibilitate), poti incerca AN807 de la Microchip.

 

https://www.microchip.com/wwwAppNotes/AppNotes.aspx?appnote=en011957

 

http://educypedia.karadimov.info/library/00807a.pdf

 

Legat de schema ta: LM555 poate fi alimentat la orice tensiune. Mosfet-ul poate fi alimentat la 36V. Fiind canal N, nu are nevoie de o tensiune decat de 4-5V maximum in poarta.

Daca LM555 e alimentat la 9-12V, este suficient.

Link spre comentariu

Multumesc @Thunderer2018 dar nu stiu daca am prins ideea.

Am ales timerul 555 deoarece am deja cateva bucati si soclurile aferente.

Ceea ce imi sugerezi inseamna sa schimb toata schema, daca inteleg bine.

Schema aceea din al doilea link mi se pare muuult mai complicata si contine mult mai multe componente decat cea postata de mine. Ideea era si de a construi ceva foarte compact.

Link spre comentariu

Nu sugerez sa schimbati schema actuala decat daca vreti sa renuntati la relee/comutatoare. Schema e oarecum stufoasa dar asigura un control corect al mosfeturilor. Ceea ce LM555 ar putea sa nu asigure la un mosfet mai gurmand. Care va cere un driver sau un totem-pole - ramane de vazut.

 

Pentru inceput, ca sa nu schimbati nimic, la schema dvs alimentati partea cu LM555 la 9-12V, partea de putere (mosfet) la 36V. Atata aveti de facut.

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
6 minutes ago, Thunderer2018 said:

Pentru inceput, ca sa nu schimbati nimic, la schema dvs alimentati partea cu LM555 la 9-12V, partea de putere (mosfet) la 36V. Atata aveti de facut.

 

Perfect dar... nu am inteles. :(

Cum as putea face ce-mi spuneti?

Sunt nelamurit deoarece:

- la intrare aplic o tensiune de 36V (sau poate 24, deoarece sursa de 24V deja am), iar la bornele motorului voi avea maxim 36V (sau 24V).

- cum aplic doar 12V la LM555? 

Acum am verificat, eu am NE555P. Il pot utiliza?

Link spre comentariu

Folosești un stabilizator parametri cu un tranzistor o rezistenta și un Zener de 12-13V și obții 12V pt alimentarea schemei cu 555. De la ieșirea lui 555 trebuie pusa și o rezistenta înspre poarta MOS-ului (22-47ohm e ok) si comanzi MOS-ul în poarta. Între poarta și sursa conectezi și o rezistenta de 22-47k și renunti la rezistenta spre plus. Motorul îl conectezi nu la ieșirea stabilizatorului ci la întrarea lui direct pe tensiunea mare de intrare dar păstrezi și dioda paralel cu motorul. 

In felul acesta vei putea varia tensiunea efectiva de la bornele motorului între 0 și 30 si ceva de volti pastrind alimentarea lui 555 în limitele acceptate de el. 

Am recomandat stabilizator cu tranzistor și nu cu 7812 pt ca 7812 rezista pe intrare numai pina la maxim 35V și tu vrei sa ai o alimentare mai mare. 

Link spre comentariu

Păi l-ai pus pe dos...adică intrarea și ieșirea trebuie puse invers ...Iar alimentarea montajului cu 36v va fi pe acolo pe unde am arătat eu în schemă...iar cealaltă alimentare se anulează ...pentru că 555 se va alimenta prin acest LM317 direct din sursa de 36v...

Pinul acela(1) trebuie conectat la un divizor rezistiv ca în schemă...descarcă fișa acelui integrat și te vei lămuri...

lm317-circuit.png

R1 poate fi 270 ohmi și R2-2,2k...vei avea aprox 11,5 v la ieșirea regulatorului...

Editat de elmar
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări