Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Gazul natural ,o pacaleala sau,,,,,,,,,,,nu!!!??


Postări Recomandate

Contorizarea in mc este valabila pentru un singur gaz, de exemplu metanul. Este un gaz cu densitate mica si ocupa mult volum pentru 1 kWh. Celelalte gaze combustibile au densitati mai mari si ocupa volume mai mici. Sunt si gaze necombustibile ale caror volume nu trebuie contorizate. 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, vera a spus:

Cum necum suntem trasi in piept (mai frumos sau mai urat).

La bloc, nu mi-am explicat de ce se aprindea flacara la aragaz, dupa ce iesea gaz cateva sec. Ce era ac. gaz, care nici macar nu lua foc?

Pe cand ne vor contariza kWh in mc ?

se stie ca impotriva romanilor este organizata o conspiratie mondiala, poate chiar intergalactica!

Acum 7 ore, franzm a spus:

Exceptând codoiul care se poate obtine tot din subteran, celelalte gaze ar trebui obtinute din aer. Si acest lucru (separarea componentelor aerului) ar fi mai scump decât gazul metan.

ce daca e mai scump si avantajul ar fi cu minus, important este sa existe conspiratia!

Link spre comentariu
5 hours ago, vera said:

 

Pe cand ne vor contariza kWh in mc ?

 

Pai aici e spilul...toti consumam mc, dupa aia intervine "puterea calorifica" a lu' mc si gata factura in Kw,  viceversa nope', gazul se arde oricum...problema e ca se aprinde din ce in ce mai greu :rade:.Bunicutele au si o expresie " maica au fost gazele slabe a copt greu "

Link spre comentariu

Nu consumati mc ci kw.

Centrala termica mentine temperatura apei la valoarea programata si pentru aceasta va arde o cantitate de gaz mai mare sau mai mica, in functie si de puterea calorica.

Voi nu fixati din termostat cati mc de gaz sa se consume ci temperatura in camera. Cantitatea de gaz arsa este o consecinta.

 

Daca s-ar platesti la mc nu inseamna ca nu ai fi pacalit. S-ar face pretul pentru cea mai buna putere calorica si s-ar livra gaz mai slab.

Compozitia gazului difera de la o zona de extractie la alta, de la gazele locale la gazele importate, de la iarna la vara, etc.

 
 
 
20 hours ago, okean said:

Bunicutele au si o expresie " maica au fost gazele slabe a copt greu "

 

Gazul din butelie ar trebui sa fie butan. Acesta are punctul de fierbere la -1°C.

Iarna, daca butelia sta la rece, presiunea gazului va fi foarte mica.

 

La GPL (auto), compozitia difera in functie de anotimp. Iarna e mai mult propan, ca sa scada temperatura de fierbere si sa mentina presiunea, vara e mai mult butan, ca sa nu creasca presiunea prea mult in butelie. De aceea, vara masina va consuma mai putin GPL decat iarna.

Link spre comentariu
On 4/18/2019 at 2:39 PM, Marele Savant said:

se stie ca impotriva romanilor este organizata o conspiratie mondiala, poate chiar intergalactica!

...pusa in practica de compatriotii lor.

Te duci la piata, te fura la cantar, peste tot uita sa-ti dea restul, etc.

Nu belesti ochii, belesti altceva.

In relatiile cu marile firme, s-au pus mai multe bariere, dialogului. Prima sunt robotii telefonici, a-2-a niste dispeceri habarnisti si ultima niste directori (cica), care nu vad, nu aud, nu-i intereseaza-parca a mai spus cineva la fel.

Tot timpul trebuie sa fi f vigilent,  de parca ai fi in razboi-o fi razboiul rromano-rroman.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Din cate imi amintesc din scoli se numesc contracte potestative (=putere, stapanire, in latina) cele in care o parte practic dicteaza conditiile/clauzele contractului, cealalta parte poate fi sau nu de acord cu ele in totalitatea lor. Viata noastra e plina de asemenea contracte, in principal cand e vorba de servicii/utilitati cu caracter de continuitate. Cand e vorba de curent electric, gaze, apa canal, gunoi, telefonie mobila, TV internet, banci, poti spune doar da sau nu, in cel mai bun caz poti alege intre cateva variante dar tot in conditiile lor. Pe langa asta mai intra si cel mai puternic, adica statul, care pe langa impozite directe si indirecte mai ia jumatate din pretul benzinei/motorinei, ne baga pe gat certificate verzi, la tigari ia partea leului, la alcool iarasi... Mai nou, daca iti bagi curent, ai nevoie de autorizatie de constructie pentru bransament. Mai intervin si gainariile din piete, taxiuri samd, deci gazul, fie el in KW sau in mc sunt doar un graunte de nisip in oceanul jecmanelilor. De ex. am platit cerificate verzi intr-un an mai multe decat am platit gaz, macar in cazul gazului a venit ceva pe teava indiferent cum a fost masurat sau cu ce a fost amestecat. Asta e viata actuala in tara noastra dar nu numai, sa fim totusi fericiti ca nu ne-am nascut in vremuri de razboi alfel spus sa vedem mereu partea plina a paharului

Si o poza facuta de mine saptamana trecuta la o pompa dintr-o statie de benzina, scria pe pompa ”natural gas for vehicles”. Moneda AED e aproximativ egala cu leul (1 AED=1,15 lei).

IMG_2738 res.JPG

Editat de mojnost
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Eu am invatat ca se spune putere calorica; de la calorie, cred, ca vine denumirea! Puterea calorifica ma duce la..calorifer!. O fi asa, s-au schimbat multe de atunci!

 

La 03.06.2019 la 7:01, alcon a spus:

 

Si viata e mai scumpa decat moartea...

Corect, intr-o zi o sa murim dar in restul, nu! Asa si cu consumu'!

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Pentru cei ce doresc sa afle compozitia gazului metan livrat prin conducta catre consumatori , ANRE are postat ,  pe site-ul propriu , buletine de analize chimica  a gazului , depuse regulat de furnizorul local de gaze  . Acolo gasiti  valoarea PCS a gazului intr-o anumita perioada de timp .

Editat de calul
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări