Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

utilaje Cormak Polonia ?Ce calitate au?

alin 105

Recommended Posts

Salut colegi,

Detin un atelier productie mobilier de mai multi ani, taiem si cantuim placile de PAL la un anume colaborator.Vreau sa cumpar un circular de formatizat , am gasit o oferta tentanta ca si pret cel putin de la un producator polonez- Cormak.Nu voi taia mult cantitativ -dar am nevoie de calitate a taierii buna.

Am ochit un anume circular :

https://www.cormak.pl/pila-formatowa-cormak-mj3000-z-dociskiem-pneumatycznym/produkt-1448

Nu stiu nimic despre aceasta marca, pretul e relativ mic fata de marci consacrate, unde platesti mult reclama si renumele marcii.

Aveti vreo recomandare pozitiva sau nu in acest sens?Nu au reprezentanti in Romania, nu pot sa vad utilajul la lucru, trebuie sa il cumpar uitandu-ma la o poza de pe site=ul lor si cam atat.Pretul e aproximativ 4000 de Euro, fara transport si alte cheltuieli .

Edited by alin 105

Circularul respectiv este facut in China. Firma Cormak doar il comercializeaza. In China sunt multe firme care fac acel model de circular, dar calitatea poate diferi de la o firma la alta. Daca esti tipul de om priceput sau ai un om care se pricepe sa umble pe la utilaje si vrei sa iesi mai ieftin eu zic ca este ok. O sa ai nevoie sa reglezi mesele, sinele de ghidaj, masa mobila, rigleta de pe masa mobila.

Detin un astfel de utilaj, (eu l-am adus direct din China) si sunt multumit de el, dar a trebuit sa trec prin operatiile mai sus amintite.

Eram in aceiasi situatie ca si tine. Cateva poze din avion si atat. Printre alte criterii de selectie am luat in calcul greutatea utilajului, vad ca pe saitul pus de tine spune ca are in jur de 700kg.  Cam pe acolo are si al meu. Este masiv, vibratii zero, singura chestie a fost la partea cu reglajele.

Caut  filmare si cand o gasesc o pun aici.

L.E -am gasit o filmare. Eram si eu curios de acea am facut proba respectiva :)

https://photos.app.goo.gl/ZcPPPwbph5cedVBz9

Edited by Damage

Am primit un contact din romania, cica distribuitorul lor, are adresa de email cu gmail in coada...:nas:, la fix nu raspunde nimeni, mobilul (unicul numar e ocupat)  Cata incredere sa am sa platesc avans 50 % la ceva firma de apartament, probabil?

Damage, tu cum ai procedat? Am inteles ca tu ai asteptat mult, eu nu pot sa stau mai mult de 2-3 saptamani...As plati avansul daca as avea garantia ca si primesc masinaria din poza. :))

Chestia cu asteptatul vezi ca este valabila inclusiv la Felder. Au termen minim 30zile. Cu increderea ce sa zic, din punctul meu de vedere as avea mai multa incredere sa dau avans unei firme din China decat unei firmei de apartament necunoscute din UE sau Romania mai ales ca nu raspund la telefon ....

Daca zic ca il au in stoc si te grabesti da o fuga pana in Cehia sa vezi firma, dai avansul.

DA, la Felder se asteapta cu lunile, motivul fiind faptul ca utilajul este fabricat la comanda cu accesoriile si facilitatile cerute de client.

Daca ma intrebi pe mine, eu as da un ban in plus si as mege pe ceva de la Felder, chiar si ceva mai mic de la Felder, un Hammer, uite asa ceva:

https://www.felder-group.com/fg-en/products/sliding-table-saws/panel-saw-with-the-comfort-feature-package-k3-winner-comfort.html

si asta nu cred ca e mult mai scump ca acel Cormak.

• 3 weeks later...

Salutare,

Am batut palma, miercuri seara utilajul a sosit din Polonia.Sunt multumit de cum se prezinta, constructie solida, batiu fonta,nu am vazut economie nici la fonta nici la otel, functionare fara vibratii.Mult de lucru la reglaje asa cum bine ai spus , Damage, dar pentru mine o ocupatie placuta (dar de durata).Are nevoie de finisari si de dichiseli, nu e plug and play ca la sculele de branduri cunoscute( cu preturi mai mari de peste 12 K Euro).

Vreau sa ii montez o rigla digitala pe shtelul din dr, acuma ma dau pe Ebay in cautarea lor.Am nevoie de o rigla de 1200 mm.

Am mai cumparat de la acelasi furnizor un exhaustor de 2.2 KW dar nu face fata la un circular, e slab.Nici vb sa il pot conecta la ambele tubulaturi- inferioara si superioara.

AAA.jpg

Edited by alin 105
  • 3 weeks later...
Guest József Kovács

buna 

pana la urma ai comandat in România sau in Polonia direct ? si eu as dori sa cumpar dar nu numai circular , esti multumit pana la urma ? mersi 

Edited by József Kovács
Mai folosește și majuscule, acolo unde trebuie...

Salut,

Am comandat din Romania, polonezii m-au indrumat spre intermediarul roman....poate cu anumite artificii ai putea sa il comanzi direct din Polonia, dar diferenta de bani nu cred ca merita bataia de cap.

Eu is foarte multumit de utilaj, dar asa cum bine a zis colegul Damage, trebuie sa reglezi totul la el.Echipa care l-a ansamblat ("mesterii" intermediarului) este formata din 2 panarame (Dorei) .I-am rabdat pana au ansamblat totul, ca sa costat ca exista toate reperele, ca motoarele merg , am semnat procesul verbal de receptie si i-am dat afara din atelier.Dupa aia m-am apucat de treaba.

Circularul in sine e super OK, raportat la costul de achizitie.NU vibreaza, este silentios, nu exista economie la materiale, poate doar la finisarea generala....

PS.Circularul vine insotit de 1 panza taiere si 1 incizor marca ciongling, bune de aruncat in pubela...Trebuie investit si in panze si in incizoare profesionale.

• 2 months later...

Daca nu tai km de pal pe zi, CMT ti-e suficient... evident cu indrumarea potrivita.

Sofisticareala e in reglajul in plan si adancime a incizorului, in raport cu panza principala. Plus, circularul trebuie sa fie amplasat in plan orizontal.

Exista niste rulmenti la masa mobila, care se regleaza excentric, si toti trebuie sa calce in tamdem. Se regleaza destul de simplu pe dedesubt.

Edited by Guest