Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bec LED Volvo XC60 2016


Vizitator Papu97

Postări Recomandate

Pentru Sesebe se poate spune ca putea sa fie un pic mai diplomat...

Insa el are justa dreptate cand spune ca deja s-au strans recent multe de astfel de topicuri.

Sunt sigur ca asta l-a iritat, si pe buna dreptate.

 

 

Ce nu pot intelege este cum un nou-venit isi permite sa apara aici si inainte de a petrece un minim de timp, deja are reprosuri fata de cei care de mult sunt prezenti in zona.

Parerea mea este ca i s-a raspuns corect la ce intrebase, oamenii au pierdut timp pentru asta.

 

Oricum adaptarea trebuie sa vina in special de la cei nou aparuti, mai incet cu criticile, cel putin la inceput.

Poti sa vii de la inceput cu orice propunere de imbunatatire - poate venind din exterior poti vedea unele aspecte care pot fi imbunatatite - dar sub nici o forma nu se poate accepta ca sa incepi cu critici, asta dicteaza bunul-simt, macar pana incepi sa te integrezi.

Link spre comentariu
1 hour ago, validae said:

Să nu uităm totuși și modul (în doi peri) în care i-a răspuns sesebe.....eu zic să nici nu se mai deranjeze să posteze astfel cei care nu vor să dea un ajutor concret. Cred că și sesebe a fost offtopic în acest caz...

 

Corect! LIKE!

Asta este menirea unui forum: sa ofere raspunsuri la o intrebare (pusa chiar de un nou venit). 

Inca o data LIKE validae !

 

Link spre comentariu

Imi cer scuze daca am fost prea "incisiv" dar farurile la o masina fac parte din elementele de siguranta, nu-i vorba de un amarit de radiocasetofon din habitaclu la care chiar nu conteaza ce-i faci atit cit nu-ti ia foc masina.

 

Dece daca este asa de simplu sa cumperi si sa instalezi un far LED, ca optiune de achizitionare pe masina este totusi foarte scump?

Pt ca-i simplu si ieftin?

Sau este exact contrariu si defapt realizarea si instalarea unui far LED pe o masina asa cum trebuie presupune costuri foarte mari pt a realiza ceva ce nu afecteaza siguranta circulatiei?

 

@Dxxx te rog sa-i anulezi blocarea (daca poti) pt ca-i inteleg raspunsul chiar daca nu-l aprob si nu m-a deranjat asa de tare avind in vedere si cum am postat eu.

 

Faptul ca poate esti un mecanic auto foarte bun (eu nu-l cunosc dar este posibil dece nu) nu inseamna ca automat poti face ce modificarii vrei tu la o masina, modificari ce tin de siguranta circulatiei, modificari care apoi sint sau nu autorizate de RAR. Numai testarile implica mii de ore la realizarea si validarea unui far auto. Cei de la RAR nu au tehnic posibilitatea sa testeze toate aspectele ce tin de siguranta in utilizare, mai ales pt toate conditiile de trafic. De asta este si foarte greu sa validezi o modificare custom.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Poti daca ai stiinta necesara si nu esti paralizat...

Serios, acum, cum adica "pot?"

 

***

 

Intreaba daca este simplu, intreaba ce dotare iti trebuie, intreaba ce cunostinte trebuie sa ai...

Apoi intreaba daca este legal, daca este colegial fata de ceilalti soferi, daca va trece masina la ITP etc...

 

Multe din intrebari pot fi usor raspunse, dar numai in cazul ca "schimb" inseamna ca pui faruri OEM, de pe acelas model, dar cu alta dotare. Ramane de stabilit daca este o simpla schimbare hardware sau trebuie sa actualizezi si ceva soft...

 

Daca insa vrei sa devii creativ si sa pui faruri de la altceva / sau poate sa realizezi ceva "de novo" atunci raspunsul este NU.

Este NU, pentru ca daca intrebi aici, inseamna ca nu ai singur raspunsul, deci nu esti pregatit pentru a rezolva asa-ceva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări