Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gpmarian2005

Regulator de turație pentru refolosirea unui motor de mașină de spălat

Recommended Posts

Vand regulator de viteza pentru motoare cu tahogenerator(motoare de masina de spalat}

Montajul se bazeaza pe circuitul integrat TDA1085.

Acest regulator de viteza asigura o putere mare chiar si la viteza mica a motorului.

In general aceste motoare au putere mare la viteze foarte mari 17000 rotatii/minut, insa cu acest regulator are aceiasi putere ridicata chiar si la viteze de 1000 rotatii/minut asfel motorul fiind protejat.

Pentru a vedea performantele in sarcina si comparatia cu un alt reductor de viteza priviti acest video: APASA AICI

Pretul este de 99 lei plus transport.

Am achizitionat acest regulator de turatie si recunosc sincer ca este o adevarata minune pentru motorul de masina de spalat cu tahogenerator. Functioneaza impecabil si se pot regla pragurile de turatii si amperajul in functie de necesitati. Multumesc Domnule @gpmarian2005  pentru placuta si pentru amabilitatea cu care mi-ati explicat telefonic amanuntele privind reglajele si monntarea  .

Salut , as dori  sa stiu daca poti face un regulator de viteza pentru un motor cu inductie , (cu rotorul in scurtcircuit)  , motor de 20 kw  avand tensiunea de alimentare de 56V-60V,( a fost recuperat de pe un stivuitor electric impreuna cu controllerul lui original dar  nu am si partea de comanda a controllerului, de asta am cam renuntat la el )

Sau , daca ma poti ajuta intrun fel sa folosesc controllerul lui original , cumva sa ii emulezi un semnal de comanda 

o poza cu controllerul: 

Mersi

Danaher-Motion-Ac-Super-Drive-Ac-Motor-Controller.jpg

Nu sunt sigur că l-a primit, parcă ştiam că noii veniţi nu pot folosi mesageria MP. Dar poate mă înşel...oricum, va vedea acest mesaj.N-ar strica să-i laşi fie adresa de mail, fie un număr de contact, pentru siguranţă....

Acum 5 ore, validae a spus:

Nu sunt sigur că l-a primit, parcă ştiam că noii veniţi nu pot folosi mesageria MP. Dar poate mă înşel...oricum, va vedea acest mesaj.N-ar strica să-i laşi fie adresa de mail, fie un număr de contact, pentru siguranţă....

Multumesc; in mesaj i-am trimis si telefonul, m-am gandit ca nu l-a citit, de aceea am mai postat aici.

... nou venit! ma plimb pe aici de cca. 10-12 ani, luna trecuta mi-a fost sters contul, asa ca am facut unul nou...

Guest stefan74
La 30.08.2018 la 8:31, gpmarian2005 a spus:

Vand regulator de viteza pentru motoare cu tahogenerator(motoare de masina de spalat}

Montajul se bazeaza pe circuitul integrat TDA1085.

Acest regulator de viteza asigura o putere mare chiar si la viteza mica a motorului.

In general aceste motoare au putere mare la viteze foarte mari 17000 rotatii/minut, insa cu acest regulator are aceiasi putere ridicata chiar si la viteze de 1000 rotatii/minut asfel motorul fiind protejat.

Pentru a vedea performantele in sarcina si comparatia cu un alt reductor de viteza priviti acest video: APASA AICI

Pretul este de 99 lei plus transport.

Imi cer scuze ca va citez aici dar stiu de ce nu merge sa va las msj , am si eu nevoie de un regulator de viteza pentru motoare cu tachogenerator, adresa mea de mail este:  [email protected] , astept un nr de contact pentru a putea face comanda la dvs. Va multumesc.