Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE de test cu tuburi RF


radasous

Postări Recomandate

Citat,,Am facut cateva mici modificari pe schema, am marit rezistorul din catozi, mi se parea ca tuburile sunt cam prea calde si am refacut reglajul de bias pe oscilograma la 1kHz. Am constatat ca modelul de GU19 din ltspice nu este chiar ok, pe ansamblu, curentii sun mai mari cam cu 30% in realitate decat cei afisati in simulare.

Am facut si un FFT, cred ca ma incadrez in thd de 2% pentru putere de iesire de 8W, asta cu un transformator foarte slab.,, .................

Excelent rationamentul dvs...Like !

 

Link spre comentariu
47 minutes ago, romicap said:

Citat,,Am facut cateva mici modificari pe schema, am marit rezistorul din catozi, mi se parea ca tuburile sunt cam prea calde si am refacut reglajul de bias pe oscilograma la 1kHz. Am constatat ca modelul de GU19 din ltspice nu este chiar ok, pe ansamblu, curentii sun mai mari cam cu 30% in realitate decat cei afisati in simulare.

Am facut si un FFT, cred ca ma incadrez in thd de 2% pentru putere de iesire de 8W, asta cu un transformator foarte slab.,, .................

Excelent rationamentul dvs...Like !

 

2% este semiexcelent, se poate imbunatati. Intai sa rezolv cu alimentarea, vad ca sunt variatii mari ale retelei, acum sunt 224V, aseara erau 237.

Link spre comentariu
On 12/5/2018 at 10:16 PM, radasous said:

Rezistenta serie este dintr-un filtru rc care micsoreaza diafonia. Problema mare este rezistenta interna a droselului de pe negativare, are 2k8.. Condensatori sunt destui pe negativare, unul de 100 micro inainte de soc, unul de 68 dupa soc si unul de 68 dupa rezistorul de 1k8. O sa apelez la varianta cu un tranzistor IRF, probabil si la anodica, sa am si ceva soft-start.

Gata am rezolvat stabilitatea pe negativare, am folosit filtrul cu irf in loc de drosel.

Link spre comentariu
16 minutes ago, gheo23 said:

E bun si nisipul asta la ceva ! :limb:

Stiu ca esti dispus la experimente.Incearca si varianta tetroda, cu g2 la +Ua.Oare ce-o  iesi ?

Nisipul e bun, clar, se manevreaza usor, ai putin la audiofili, acolo si dacai ai ceas electronic sa paradeste sunetul. O sa pun si in mod pentoda, intai sa termin testele cu trioda. Char sunt curios cum va arata fft. puterea va fi sigur mai mare. Derivatul final din testul asta va fi cu pentode veritabile, tot de RF, foarte frumoase, dupa cum sustine unul din principalii furnizori personali de materiale si informatii pentru teste. 

Link spre comentariu

Un mic update:

Au sosit transformatoarele manufacturate de dl. Bodea, am gasit si potentiometri pentru reglarea negativarii (...nu sunt multitura), drept urmare am remodificat schema.

Mai exact, am repus GU-19 in montaj, in conexiune pentoda, ca mi-a plasat@gheo23 sarcina (in mod elegant :rade:) am montat transformatoarele dvb in configuratia 2k/8ohm, am conectat si infasurarea cfb si am reglat negativarea pentru un curent in catozi de 110mA insumat pe fiecare pereche de tetrode. Tensiunile de negativare sunt putin diferite, 19V pe un tub si 16V pe celalalt, am spus mai demult ca cele doua GU19 se comporta putin diferit, atat ca in timp diferentele se atenueaza, asa ca, le mai las sa functioneze pana se echilibreaza. G2 este la 275V. Mai jos FFT, schema actuala (tensiunile sunt aiurea pe schema)si poza cu borcanele. Thd, pe fft din osciloscop, iese 1.81% la 5W si 5.75% la 10W, asta in conditiile in care exista si o oscilatie parazita, incercuita cu un ou pe sinusoida de 50Hz.

FFT.thumb.jpg.7b026cfb4a4b8be29d3f57519f5bce7b.jpg

418726757_SEGU-19DVB.thumb.jpg.a99ad9057660a04b66fcad8d43eb058e.jpg

IMG_20181212_164338.thumb.jpg.60aee862cf7d33a7dd3ee2c4ddd41e30.jpg

Astazi a sosit un colet foarte important cu doua pentode PE1/100 si soclurile aferente, acestea fiind lampasele catalogate de @mojnost "ceva mai rare, mai deosebite si mai frumoase".  Le-am pozat alaturi de un 6N1P, dl. @mojnost nu poate fi contazis, cele doua borcanele sunt, intradevar, superbe. Ramane de vazut cum se comporta cu becurile aprinse, in urma testelor cu gu18 si gu19 sunt foarte hotarat sa le pun in altfel de configuratie, cel mai probabil mu-follower si conexiune UL.

IMG_20181212_163304.thumb.jpg.0e0ce942c7acd1b6e5819a3a0fbcea5f.jpg

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
1 oră în urmă, radasous a spus:

Asta e clar, doar ca sunt in faza in care vreau sa scot maximul din traf-uri si din niste tuburi de radiofrecventa, momentan nfb-ul nu isi are rostul.

Nu am înțeles niciodată raționamentul de a pierde timpul cu un montaj fără NFB  și ....la final se observă că se obtin rezultate mai bune cu NFB  , este ca scarpinatul după o ureche cu mâna opusă urechii.

Link spre comentariu

Eu cred ca reactia negativa este foarte importanta! Trebuie sa te gandesti ca lampile astea nu pot fi la fel niciodata cat si dispersia altor componente, asa ca NFB, cum ii spui, face ca cele doua amplificatoare sa fie cat mai asemanatoare. Mai mult caracteristica de transfer a single ended este neliniara (semilaternante neegale, produsi de intermodulatie), asa ca NFB este necesar la pretentii. Nu mai spun de caltate sunet, THD, etc.

Am mai auzit de comentarii privind inatarzieri, si alte lucruri negative referitoare la NFB, facute de necunoscatori in materie. NFB este o actiune in timp real! Bineinteles ca un NFB prost facut, ori este fara efect, ori este catastrofal.

 

Nu conteaza ca o lampa este de RF, este ca orice lampa! Ea are in plus capacitati parazite mult mai mici si este mai bine realizata mecanic. Poti sa te uiti la electrozii unei asemenea lampi ce frumos sunt executati. Totusi, GU19 merge la 500MHz!

 

Din pacate, eu am constatat o mare variabilitate a acestor lampi, ca de altfel la mai toate lampile cumparate de pe internet. Eu am ales lampile cand am facut un PP cu GU19, di 10lampi, am gasit doua care scoteau 29W si altele care scoteau 24W si chiar 18W, desi le-am cumparat ca noi si chiar aratau bine. Am avut o lampa dintr-un amplificator RF de pe vremuri (facut de mine prin 1978), care chiar scotea 31W. Aia avea si capacitatile de neutrodinare in lampa (astea de acum GU19-1, nu le au, dar nu-s necesare in AF).

 

In mod normal, lampile, trebuie verificate inainte de a le baga in soclu. Daca e PP ar trebui sa fie si in acelasi balon, cat mai la fel. Nu stiu (n-am studiat) care ar fi efectul daca pui doua lampi inegale in paralel!

A doua faza ar fi sa vezi comportamentul in bucla deschisa (fara NFB). Dupa ce s-a facut reglaj bias si esti multumit, se injecteaza semnal. Stabilesti cat este amplificarea la 1KHz. Daca ai osciloscop, ar trebui sa verifici defazajul la frecvente joase si inalte cu figuri Lissajous (X osciloscop=semnal generator, Y osciloscop=semnal iesire). Cand ai gasit un defazaj (inainte sau inapoi) la Fmin si Fmax de 45 grade, atunci astea sunt frecventele care delimiteaza banda la 3dB. De regula la 400Hz, defazajul este zero!

 

In urmatoarea faza trebuie sa-ti stabilesti cat din amplificare vrei sa cheltui pentru NFB. In general nu trebuie sa depaseasca 20dB. Iti proiectezi reteaua de reactie pentru asta. De ex., ai amplificare in bucla deschisa 50dB, si vrei sa cheltui 20dB, atunci amplificatorul cu NFB va avea 30dB. Daca iti faci (desenezi) o diagrama cu banda astfel , marcand Fmin si Fmax la 3dB.  Tragi o dreapta cu 20dB mai jos si observi ce banda ar trebui sa ai si frecventele la care se intampla asta. Acolo trebuie verificata faza. Daca faza este mai mica de 180grade, amplificatorul nu va oscila cu NFB conectat. De regula se considera perfect stabil cand faza e mai mica de 150grade (se spune ca marginea de zgomot este de 30grade =180-150).

Din cauze de acest gen, pot apare oscilatiile de frecventa mare aratate le 50Hz.

 

Pentru aprofundare se poate citi, Crowhurst Cooper 1956 High Fidelity Circuit Design. http://www.tubebooks.org/Books/Atwood/Crowhurst Cooper 1956 High Fidelity Circuit Design.pdf

 

 

 

Link spre comentariu

Pledoria pentru NFB nu poate fi generalizata pe simplul motiv ca nu este utila in orice situatie si in plus sunetul final este apreciat de foarte multi auditori la amplificatoarele fara NFB  in special SE. De acord ca un PP care are oricum  armonica a doua atenuata natural i se poate aplica  o reactie negativa ce micsoreaza distorsiunile si mai mult dar faptul ca spectrul armonic ramine tot diferit de cel a unui SE este evident chiar daca THD  este mai mare pentru acesta din urma. Am observat de altfel ca in cazul constructorilor de amplificatoare japonezi acestia evita aplicarea NFB pentru SE si nu au retineri la cele PP a se vedea acest link

記事録 2017-18.html

Link spre comentariu

@sebi_c are perfecta dreptate in ceea ce priveste reactia negativa si practic ea trebuie aplicata la toate configuratiile de amplificatoare fie ele SE sau PP cu tuburi sau cu SS iar pasii care trebuiesc urmati atunci cand se va utuiliza o bucla de reactie negativa au foarte didactic si bine expusi de colegul @sebi_c.In cazul utilizarii unui tub foarte liniar cum este 300B sau 2A3 ne cam putea permite sa nu utilizam o reactie negativa ,se spune ca aplicarea unei reactii negative la un SE cu 300B ar fi blasfemie,personal cred ca astea sunt mitruri sau legende audiofile,ma rog,fiecare cu parerea lui !

**********************************************************************************************************************************************************************

   Asa dori sa fac o precizare in ceea ce priveste amplificatoarele SE: niciodata,dar niciodata un etaj final in SE nu va avea o putere utila in sarcina (adica in anod, neluand in calcul calitatile trafului de iesire printre care si eficienta lui energetica,ca sa ne raportam la secundar!),mai mare decat puterea pe care "poate sa o elibereze" catodul,pantru ca nu are de unde(!!!!),exemplu: EL84 puterea eliberata de catod este UfxIf=6.3Vx0.76A=4.79W (putere in sarcina anod), EL34; 6.3Vx1.5A=9.45W, 6P3S;6.3Vx0.9A=5.67W....GU19 (paralel); 6.3Vx1.8A=11.34W......si asa mai departe.THD-ul in acest caz va cel din foaia de catalog adica 5%....10%.

  Ce configuratii alegem,ce fel de reacatii o sa aplicam si mai ales cat de bun poate fi un transformator de iesire,tine numai de cunostintele noastre teoretice si de abilitatile practice acumulate in timp.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Sunt de acord ca nfb este bun, doar ca amplificatorul din topic a fost conceput din start pentru fara nfb. Prefer o putere de iesire mai mica si sa nu elimin armonicile "bune", nfb-ul le cam taie, am si testat saptamana trecuta efectul cu o reactie de la iesire pana in grila primei triode. Prefer sa scot maxim de performanta din fiecare etaj. Ca idee, prima trioda poate soate 30V RMS cu un thd greu de masurat pe fft-ul osciloscopului, insa depinde foarte mult de starea tubului. Am testat cu cate 4 exemplare 6n1p, 6n2p si 6 bucati ecc85 si cel mai bine a performat 6n1p, numai ca are nevoie de semnal mai mare la intrare.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări