Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

curent insuficient


poplex22

Postări Recomandate

10 hours ago, gauss said:

La 50 Hz inductanta e total nesemnificativa . Practic zero .

Mai mult decit atit, firele fiind paralele inductanta

se anuleaza, exact ca la bobinarea unei rezistente de sarcina neinductiva.

A fost aici si aici o discutie interminabila la care am ajuns sa fac si masuratori live da tot n`am reusit sa`i conving pe unii.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Ce sa zic ... de multe ori sa isca polemici , pe diferite teme .Elf are experienta , cu destule subiecte . Nu le mai aduc in discutie ... probabil vor reapare " la vedere " singure . In cazul de fata , cred ca prea multe necunoscute nu sant . Un set de masuratori si ceva proceduri simple ( asta pentru cei care au dubii ... altfel speta se poate rezolva mental , teoretic ) , lamuresc eventualele controverse . Sau nu ... de multe ori ideile sau perceptiile tehnice proprii sant imposibil de " clintit " . Asta este ... , din fericire practica lamureste ( de multe ori ) lucrurile , macar ca efecte si consecinte ... teoria , fiind abstracta , poate capata diferite abordari .

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ia și măsoară un singur fir cu șublerul sau micrometrul, dacă ai și știi să le folosești. Apoi calculează secțiunea lui (aria cercului3,14 x raza la pătrat) și după ce numeri toate firele ce compun acel cablu, înmulțești secțiunea unui singur fir cu numărul total de fire.Astfel afli secțiunea exactă a cablului...

 

De exemplu, ai un cablu ce are diametrul unui singur  fir de 0,2mm și are 32 de fire. Atunci împarți 0,2 la 2 ca să afli raza. Deci raza e de 0,1mm. Rezultă că secțiunea unui fir e de 3,14 (pi) x 0,01(0,1 înmulțit cu el) = 0,0314. Înmulțești cu 32 de fire câte am numărat că are cablul și rezultă 0,0314 x 32 = 1,0048 deci rotunjit are 1mm pătrat secțiune.

Editat de validae
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări