Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
maxente

Blocare site-uri de torente

Recommended Posts

Am inteles ca azi a fost o prolema cu filelist, nu s-a putut accesa. Eu nu am apucat sa vad problema asta, dar in dupa amiaza asta am intampinat o alta problema, nu am putut accesa google.com sau .ro sub nici-o forma

Toate celelalte site-uri mergeau, doar goagalu nu. Problema asta nu a fost numai la mine acasa, am vorbit cu mai multi in orasul meu si aveau aceeasi problema. Vorbesc aici de reteaua DIGI pe care o am si eu

Se pare ca in alte zone nu au fost probleme, iar pe telefon la fel mergea daca eram conectat la 4G (orange)

Un prieten mi-a spus ca providerii de net sunt obpligati sa blocheze paginile de torente si am inteles ca vor sa le blocheze DNS-urile. Am inteles ca vor sa blocheze torentele gen piratebay adica alea publice si fara cont la acces

Acum, daca blocheaza ei DNS-ul, poti accesa pagina direct cu ip-ul ei. E adevat ca se pot bloca si ip-uri

Voi ce stiti de treburile astea ?

Da de ce dracu sa le blocheze ma ? Site-urile de torente NU SINT ILEGALE !! Materialele cu copyright sint ilegale, dar nu site-urile de torente. Pe site-urile de torente se pot transfera si fisiere legale. E ca si cand ai zice hai sa interzicem tirurile pentru ca se transporta tigari de contrabanda cu ele. WTF !? Tirurile n-au nici o vina, tigarile sint ilegale !

Dar tu dece esti suparat? De acolo iti aduci po rn ul......?

De acolo își  descarcă amintiri.

Acum 6 ore, maxente a spus:

Am inteles ca azi a fost o prolema cu filelist, nu s-a putut accesa. Eu nu am apucat sa vad problema asta, dar in dupa amiaza asta am intampinat o alta problema, nu am putut accesa google.com sau .ro sub nici-o forma

Toate celelalte site-uri mergeau, doar goagalu nu. Problema asta nu a fost numai la mine acasa, am vorbit cu mai multi in orasul meu si aveau aceeasi problema. Vorbesc aici de reteaua DIGI pe care o am si eu

Se pare ca in alte zone nu au fost probleme, iar pe telefon la fel mergea daca eram conectat la 4G (orange)

Un prieten mi-a spus ca providerii de net sunt obpligati sa blocheze paginile de torente si am inteles ca vor sa le blocheze DNS-urile. Am inteles ca vor sa blocheze torentele gen piratebay adica alea publice si fara cont la acces

Acum, daca blocheaza ei DNS-ul, poti accesa pagina direct cu ip-ul ei. E adevat ca se pot bloca si ip-uri

Voi ce stiti de treburile astea ?

Filelist merge si a mers, voi aveați probleme, era vb de thepiratebay cu toate adresele (oricum cine il acceseaza) si site-uri filmebiz2013 si filmehd. 

https://torrentfreak.com/romanian-isps-to-block-the-pirate-bay-following-hollywood-complaint-181107/

Edited by maresaldeflota

11 hours ago, sesebe said:

Dar tu dece esti suparat? De acolo iti aduci po rn ul......?

Nu numai pronul, tot ce am pe calc. Si la fel faceti si voi. Nu e cazul sa ma arati doar pe mine cu degetul.

E clar ca sint materiale cu drepturi de autor pe torente, nu neaga nimeni, dar rezolvarea nu este blocarea site-urilor de torente pentru ele in sinea lor nu sint ilegale.

Pai tu ce solutii propui pentru a rezolva problema piratarii materialelor cu drept de autor (foarte putine lucruri sunt free)?

Pai si pe acele site-uri scrie ca daca vezi un material asupra caruia detii drepturile de autor, le dai un mesaj si ei il scot de pe site. Simplu si civilizat.

Asta inseamna ca trebuie sa stai toata ziua sa pazesti site-urile ca sa le dai mesaje, ca de incarcat pe acele site-uri nu cred ca incarca cei care au drept de autor.Altii incarca si tie daca nu-ti convine, stai vigilent si le ceri stergerea de pe site.Buna treaba.

Da' nu mai bine cei care descarca fara sa plateasca drept de autor, sa primeasca factura acasa, plus ceva sanctiune ca sa se lecuiasca de alta data?Si sa ramana torentele deschise.Descarca cine se bizuie sa plateasca.

Edited by doru3160

Hai sa nu ne ascundem in spatele naivitatii. Daca vine unul si iti fura din gradina motivand ca ii este foame iti convine? 

Cu Google am patit si eu ( acum 2 zile ) . Adica n - a functionat ... scurt timp . Torrente ... nu mai folosesc . In rest , cu pirateria e discutie lunga . Si de ceva timp ... Sant locuri unde nu va dispare ... decat daca vor autoritatile . Si nu prea se grabesc ... din contra . Exemple - China , Rusia , India , statele arabe ,  ... adunati , trageti linie ... si se lamuresc multe lucruri . Adica cei ce produc continut cu copyright vor ... , mai ramane ca in bancul cunoscut , sa si poata . Ma rog , cam tot ei controleaza si internetul ... vedem ce va iesi . 

P.S. - de " retelele " de socializare nu s - a auzit nimik ? 

Edited by gauss

Nu pot astia sa le blocheze si punct sunt o gramada de modalități de a accesa acele situri gen vpn Tor etc! 

Acum 30 minute, adrian_pic a spus:

Daca vine unul si iti fura din gradina motivand ca ii este foame iti convine? 

Gradina trebuie si ea ingrijita, sapata... Tocmai s-a ales cu o cazma! :freaza:

Hai sa nu ne kkm pe noi. Folosim destule softuri piratate, ascultam muzica ''imprumutata'', vedem filme fara sa platim biletul. Daca autoritatile fac ceva impotriva acestui lucri,n-o sa ma apuc sa fac campanie contra. Bag mana in buzunar si platesc.

Pana atunci, mergem pe sipca.

4 minutes ago, maresaldeflota said:

Nu pot astia sa le blocheze si punct sunt o gramada de modalități de a accesa acele situri gen vpn Tor etc! 

N - as fi asa sigur . Accesezi anonim daca ai ce . Ma rog , nu intru in amanunte ... dar sustin ca un site poate dispare intr - o ora . Chiar si mai repede ... depinde cine - i pune gand rau .

Edited by gauss

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...