Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce osciloscop folositi?


Postări Recomandate

Va salut! Ce oscilosop folositi voi si cat de util va este? As vrea sa achizitionez si eu unul, gen hantek sau rigol ...etc, dar nu stiu sa iau de 100 MHZ sau mai sus?In identificarea defectelor pe placi in care nu reusesc cu multimetrul.Ceva in jur de 2000 lei aproximativ . De aceea mi-ar fi de ajutor sa imi spuneti ce folositi voi si cati Mhz v-au trebuit cel mai mult in masuratori si la ce sa fiu atent la specificatii! Mulțumesc celor ce-si vor lua din timpul lor sa imi raspunda!

Link spre comentariu
Acum 3 ore, gauss a spus:

Despre ce placi e vorba ? 

De exemplu in placi tv , surse in comutatie, placi ale frigiderelor no frost si ale masinilor de spalat, statii audio... etc. Genul acesta! Dar ma intereseaza ce foloseste lumea, la cati mhz, sa imi fac o idee. Nu as vrea sa iau ceva si apoi sa vad ca trebuia altceva mai bun. Nu dau prea multi bani dar sunt cativa totusi! 

Link spre comentariu

Ar merge si unul de 10 MHz . Ma rog , mai mult ... , mai bun . Dar nu e principala limitare , mai ales in cazul de de fata .  2.000 RON ... e o suma bunisoara . Eventual , se poate cauta un second bun , de firma . Cu un pic de efort ... poate chiar un scopmetru . Se poate lucra fara traf de izolatie in primarul surselor , portabilitate etc . Va incadrati si la unul nou , din marcile enumerate ... nu - s chiar asa scumpe . In fine ... preferintele personale sant prioritare . Mai ales cand e vorba de proprii bani .

Link spre comentariu

Eu lucrez la apaatura de RF (unde scurte) cu un osciloscop chinezesc care mere pana la 10 MHz. Atat au fost banii. Petru medii frecvente imi ajunge. In facultate, tot un osc de 10MHz (sovietic) imi era suficient ca sa vad semnalele dintr-un Cobra. Pentru surse in comutatie cred ca este suficient, dar nu ma ocup cu asa ceva.

Link spre comentariu

Si eu folosesc osciloscopul in principal ptr RF, pentru hobby.

Pana mai anul trecut m-am servit de unul analogic de 10 MHz, cu care m-am descurcat multumitor.

Apoi am luat un Hantek de 100MHz, nu foarte scump, care ma serveste ok atat la depanare curenta cat si la micile proiecte proprii.

Pentru cerinte speciale, care apar rar, exista prietenii.

 

Nu as lua un second de 30 ani indiferent de firma.

Am incercat cu un echipament profi HP, care dupa ce a murit e cam scump de pus pe picioare.

Esti dispus sa investesti semnificativ, asa ca poti alege ceva bun, peste nevoile actuale.

Link spre comentariu

Daca ai timp sa citesti aici: https://www.rohde-schwarz.com/us/applications/importance-of-deep-memory-in-digital-oscilloscopes-application-card_56279-409160.html

 

As opta pentru ceva din seria DSO5000B: http://www.hantek.com/en/ProductDetail_3.html

Investesti azi mai mult, dar mai tarziu poate conta.

 

Nu as lua modelul 5202P.

 

rIQhuB8.jpg

Editat de Thunderer
Link spre comentariu

Nu sunt chiar asa lente. Eu am luat Hantek 5102p si se misca acceptabil.

Parca ar fi putut sa fie mai bine, nu sunt extaziat, dar nici dezamagit.

La al meu e migalos de stabilizat imaginea, dar m-am obijnuit.

De vre-o doua ori mi-am dorit sa fi luat varianta cu memorie mai mare.

E un entry level decent, dupa parerea mea. 

 

Link spre comentariu

Folosesc un LeCroy WaveAce1001 - acasă. 

Îți recomand unul cu o memorie de minim 1Msample pe canal. Degeaba ai sample rate mare dacă nu ai memorie pt ca fără memorie mare (cu numai 10-40ksample) nu vei folosi acel sample rate mare decit foarte rar. 

Ca producător dintre cei pt amatori îți recomand Siglent SDS1102CML sau SDS1102CML. 

Link spre comentariu

sds1102cml este un model mai slab decat cele din seria sds1000x sau 1000x-e si nu cu mult mai ieftin.

 sds din seria veche si hantek-ul  au problema aceastahttps://www.youtube.com/watch?v=-uSku1G4M6w

si aici cml https://www.youtube.com/watch?v=y5H69SssvLA

 si inca o comparatie intre seria sds1000x-e si hantek https://www.youtube.com/watch?v=mShWlCt2ARw

In concluzie eu sunt de parere ca daca esti dispus sa dai 2000 lei ia ceva de la siglent seriile x-e sau x

Editat de bogdan546
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări