Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meniu service TV Led Toshiba model 32P1400D ( China )

Recommended Posts

Buna seara tuturor. La televizorul din titlu i-am schimbat ledurile si acum as dori sa intru in meniul service ca sa-i reduc dimmingul si nu reusesc. Nu am gasit nicaieri modul de intrare in meniul service.

Specificatii TV:

-model: 32P1400D ( China )
-main: V28A001479B1 ( Toshiba PE1129 )
-sursa: V71A00028700 ( G44601884 )
-telecomanda: CT90336

Am incercat combinatiile " specific chinezesti " si anume M1147 si M2580 si nu intra in meniul service. Poate stie careva cum se intra in meniul service.

Multumesc.

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Buna ziua. Am reusit sa intru in meniul service astfel: 

-se apasa o data tasta mute de pe telecomanda
-se mai apasa o data tasta mute de pe telecomanda si se tine apasata cca. 3 secunde
-tot cu tasta mute apasata, dupa cca. 3 secunde se apasa tasta meniu de pe panou ( tasta de jos ).

Acum alta dracie: imi apare Service Menu 1 / 2 ( asta inseamna pagina 1 din 2 ). Nu reusesc sa trec la pagina a doua din meniul service. La 11AK30 era simplu. Cu tastele colorate pentru teletext treceai la paginile urmatoare. La acesta nu merge cu tastele de la 0 la 9. Era un TV CRT tot China la care, cu tastele numerice schimbai paginile. Poate stie careva la acest " faras " cu ce tasta trec la pagina a doua a meniului service.

Multumesc.

Edited by ROBEERT
  • 2 weeks later...

Buna seara tuturor. Nu am reusit sa reduc dimmingul din meniul service. Sa-l mai desfac inca o data ca sa umblu la feedback la convertor??? Asa i l-am dat clientului. Farasuri chinezesti. Dupa cum am spus mai sus, asa se intra in meniul service. 

• 2 months later...

Buna ziua.

1.apasati de pe telecomanda "mute' si eliberati butonul,

2.Apoi apasati inca odata  si mentineti 'mute' 3 secunde, 

3.Cu butonul de 'mute' mentinut apasat, se apasa tasta '+', de pe panou.......si se obtine HOTEL MENU

4.Cu butonul de 'mute' mentinut apasat, se apasa tasta '-' de pe panou....si se obtine  Hotel Clone.

C-am asta e ce am putut descoperi.

La 17.01.2019 la 17:23, paulodorhean a spus:

Buna ziua.

1.apasati de pe telecomanda "mute' si eliberati butonul,

2.Apoi apasati inca odata  si mentineti 'mute' 3 secunde, 

3.Cu butonul de 'mute' mentinut apasat, se apasa tasta '+', de pe panou.......si se obtine HOTEL MENU

4.Cu butonul de 'mute' mentinut apasat, se apasa tasta '-' de pe panou....si se obtine  Hotel Clone.

C-am asta e ce am putut descoperi.

Multumesc pentru informatie, dar oricum, l-am dat de pe atunci. Eu la toate dau dimmingul mic si chiar ma doare gura tot spunandu-le clientilor sa mai urmareasca starea dimmingului la o perioada de timp si eventual sa-l reduca daca este la maxim, ca poate au vreun copil care mai butoneaza telecomanda si da iar dimmingul la maxim. Acum cum i-o fi norocul. Momentan nu a venit inapoi, multumesc lu' Dumnezeu. Vom trai si vom vedea. Numai bine.

P.S. Toate TV-urile care mi-au venit cu backlightul defect, a fost litera de lege ca au fost setate cu dimmingul la maxim.

Edited by ROBEERT
  • 11 months later...
Acum 6 minute, rusu a spus:

A trecut cam mult timp de la postare, dar poate ajuta la urmatorul...

Nu se poate modifica curentul prin LED-uri din meniul service.

Nici din a doua pagina. 

Detalii aici!

Eu zic ca merge si la acest faras de TV reducerea curentului prin leduri, eliminand din numarul de rezistoare care vin in paralel intre sursa mosfetului si GND, ( bine-nteles, mosfetul care vine in convertorul de leduri ). Deci, intr-un cuvant, se mareste ohmajul rezistorului care vine intre sursa mosfetului sus amintit si GND. Eu nu am facut asta la acel TV, deoarece este foarte incomod de lucrat la acest tip de TV. Nu-mi ajungeau doua maini ca sa manui acest TV si plus de alta, cablurile de legatura cu conectoare sunt foarte scurte ( specific farasurilor chinezesti ). Daca nu esti atent, la ce fel de plastic de proasta calitate are carcasa ( in special rama displayului ), mai ai si fericirea sa spargi displayul si atunci chiar ca " te inneci ca tiganul la mal ". 

Nu merita nici un efort sau atentie ,pentru nici o suma de bani .

Trebuie "pasate" si vor disparea .

Au fost proiectate si construite pentru utilizare fara depanare .

Vezi clipsurile care fixeaza baretele la jumatatea lungimii.

Cel de jos este o greseala de proiectare .

Edited by Guest
Acum 3 ore, razvan-l1 a spus:

Nu merita nici un efort sau atentie ,pentru nici o suma de bani .

Trebuie "pasate" si vor disparea .

Au fost proiectate si construite pentru utilizare fara depanare .

Vezi clipsurile care fixeaza baretele la jumatatea lungimii.

Cel de jos este o greseala de proiectare .

Da, asa este. Plus ca si panelul nu are pic de metal in interior. Baretele sunt in aer, deci racire a acestora ioc.

• 1 year later...