Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cele ieftine aproape toate ca sa nu spun toate sint contrafacute.

Cele de la Adela....au preturi normale cei de la Miva sint obraznic de ieftini si deci 99% contrafacuti.

Daca vrei numai sa faca galagie si nici nu-i alimentezi prea sus s-ar putea poate descurca si aia dar eu m-am lecuit - nu mai cumpar componente importante de la Miva pt ca nu stiu ce cumpar, unele sint bune altele nu dar nu vreau sa mai risc.

Ps: eu iti recomanda sa mergi cu TDA7293 nu TDA7294.

Edited by sesebe

https://www.st.com/resource/en/datasheet/cd00001887.pdf

Adelaida are prețuri poate ceva mai ,,umflate,, la care adaugi și transportul prin curier.Dar există alternative ceva mai ieftine, superelectronic2000, electronicservice.ro, sonic.com.ro, etc....deși poate va fi mai semnificativă diferența între curieri decât la integratul în sine.

Puterea maximă se poate obține numai în condiții extreme , cu radiator foarte mare și tensiunea maxim permisă de alimentare, dar nu se recomandă niciodată să-l folosești astfel.Plus că distorsiunile vor fi și ele maxime. 

Edited by validae

As recomanda TME, pretul este destul de ok.

11 minutes ago, sesebe said:

TDA7293 sau 7294 nu prea pot scoate acea putere.

Ele pot disipa numai 50W iar puterile alea enorme sint numai comerciale.....

Disipatia aia maxima este la 70*C temperatura a capsulei, si asta ofera ceva "loc de intors", pentru ca 100W sinus in 4 Ohm ar trebui sa disipe sub 30W in etajul final ( depinde de alimentare ). Deci cu racire buna, ar trebui sa se poata si cei 100W.

Pt putere de 100W pe 8Ω trebuie o excursie de tensiune la bornele sarcinii de +/-40V iar cu +/-50V alimentare esti cam la limita pt ca se pierd intern cam 6-7V pe ramura de alimentare.

Trebuie alimentare stabilizata.

Pe urma curentul maxim este de numai 6A ceea ce este foarte putin pt cazul unor boxe reale. Ar merge pt rezistenta de sarcina dar la boxe reale cu defazaj iarasi nu se poate.

Daca vrei poti sa obtii si 1000W cu integrate in paralel si sarcina de 1Ω cum circula un kit pe internet dar e numai chestie comerciala si numai pt facut galagie.

Cu TDA-urile astea poti obtine curat cam 70-80W pe 8Ω sau 100-110W cu alimentare stabilizata si clasa G (cea din datasheet sau versiunea mea disponibila pe diyaudio).

La versiunea mea sunetul era curat si placut iar integratele lucrau destul de reci. A crapat inexplicabil pe placa de test la punerea sub tensiune dar este posibil sa fi umblat strumful la placa inainte sa o alimentez eu.

Nu m-a interesat sa continui pt ca slewrate-ul era destul de mic (parca 8V/µsec) si vroiam slewrate mai mare.

Edited by sesebe

Dar ai dat in datasheet tot ce-ti trebuie.

Ai in figura 6 si figura 7 din datasheetul postat de Validae, tot ce-ti trebuie.

Pinii rezista la tensiunea de alimentare iar thresholdurile sint date in datasheet.

Tensiunile sint referite fata de pinul -Vs. Cred ca este destul de clar in schema din figura 8.

Hai ca nu mai esti incepator demult. 

Edited by sesebe