Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Technics SU-V650


Vizitator LaurentiuSeverin

Postări Recomandate

Vizitator LaurentiuSeverin

Buna seara. amplificatorul mai sus mentionat nu iasa din protectie, am alimentat releul de protectie si dupa masuratoile efectuate pe un canal am tensiune la iesirea difuzoarelor. din cunostintele mele dau vina pe SVI 3205, l-am demontat de pe placa de pe radiatoare si l-am desfacut arata impecabil, fara circuite arse, fara tranzistori impuscati, de masurat nu stiu ce sa masor la el. va intreb daca se poate ca tensiunea pe un canal este data doar de acesta (ars) sau mai poate ajunge si din alta parte tensiune acolo? va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator LaurentiuSeverin

 

16 hours ago, Shambala said:

CC pe iesire poate ajunge doar prin tranzistorii finali strapunsi.  Scoate capacul hibridului si masoara finalii cu ohmmetrul.

l-am desfacut si inauntru arata impecabil toate circuitele si tranz. la masuratoare au valori egale toti 4, binenteles polaritati inverse doi dintre ei. multumesc anticipat.    nu sunt strapunsi.

Editat de LaurentiuSeverin
Link spre comentariu
Vizitator LaurentiuSeverin
9 hours ago, Shambala said:

Nu ai precizat ce valoare are tensiunea continua masurata la iesire.

Daca este practic tensiunea de alimentare sunt dusi finalii, daca este mai mica - cativa volti- sunt alte cauze.

Daca este foarte mica - sute de mV , sunt iarasi alte cauze.

acum am SVI-UL dat jos, nu mai am cum sa masor. oricum este o tensiune mare ceva de genul 48v,

Editat de LaurentiuSeverin
Link spre comentariu
Vizitator LaurentiuSeverin
La 30.10.2018 la 13:07, LaurentiuSeverin a spus:

acum am SVI-UL dat jos, nu mai am cum sa masor. oricum este o tensiune mare ceva de genul 48v,

AM montat SVI-ul si am masurat tensiune pe canalul cu pricina indica 61v, am demontat SVI-ul si pe acel canal persista acelasi voltaj, am demontat condesatorii de filtraj, tot la fel, toti trz care sunt notati cu ”Q” i-am masurat niciunul strapuns (masurati montati pe placa), nu mai stiu unde sa caut

 

Editat de LaurentiuSeverin
Link spre comentariu
Vizitator LaurentiuSeverin

Am demontat SVI-ul si pe acel canal persista acelasi voltaj 61V, am demontat condesatorii de filtraj, tot la fel, toti trz care sunt notati cu ”Q” i-am masurat niciunul strapuns (masurati montati pe placa), nu mai stiu unde sa caut

Editat de LaurentiuSeverin
Link spre comentariu

ori vreun scurt pe cablaj ori ceva surubel face atingere pe unde nu trebuie. Trebuie sa verifici si firele care merg catre iesirea de casti, sa nu atinga de firele de alimentare, izolatia strapunsa, etc. Releul cupleaza boxele? Tensiunea este cu + sau cu - fata de masa?

In mod normal ar trebui ca releul sa nu cupleze in situatia in care ai cc pe iesire boxe

Editat de marius75
Link spre comentariu

Rezistor ii și condesatorii i-ai verificat? 

Am intilnit cazuri cu toți tranzistorii buni și de vina era un rezistor cu rezistenta mărită foarte mult. 

 

Rezistor ii ii masori în circuit iar dacă valoarea măsurată este semnificativ mai mica ii masori din nou cu măcar un pin scos din circuit. Dacă valoarea este mai mare ii înlocuiești direct fără să-i mai masori scoși din circuit. 

Condesatorii ii verifici sa nu fie în scurtcircuit, nici chiar parțial. 

Link spre comentariu
Vizitator LaurentiuSeverin
Acum 3 ore, marius75 a spus:

ori vreun scurt pe cablaj ori ceva surubel face atingere pe unde nu trebuie. Trebuie sa verifici si firele care merg catre iesirea de casti, sa nu atinga de firele de alimentare, izolatia strapunsa, etc. Releul cupleaza boxele? Tensiunea este cu + sau cu - fata de masa?

In mod normal ar trebui ca releul sa nu cupleze in situatia in care ai cc pe iesire boxe

Izolatia este buna, releul nu cupleaza, eu masor pana in releu, tensiunea este cu+ fata de masa.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări