Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor depanare amplificator Technics SU-Z55

Recommended Posts

Salutare tuturor! Detin un amplificator Technics SU-Z55 echipat cu CI STK2038.Acest STK este ars,probabil a luat cu el si AN7062 dar ramane de vazut.Am incercat sa gasesc datasheet-ul pentru STK2038 pentru a vedea ordinea pinilor in speranta ca pot adapta alt STK dar nu gasesc pe nicaieri.Daca detineti datasheet-ul acestui integrat sau stiti un inlocuitor pentru el si doriti sa ma ajutati,as fi recunoscator!Multumesc!

Dar desfa capacul de la CI, poate ai noroc si sunt doar 2 trz in scurt, tragi fire afara si pui alti trz (trebuie sa dai alte gauri in radiator, dar nu cred ca-i asta un capat de tara). Ce a facut Technics (dar si alte marci) cu CI alea in etajul final, e un exemplu de "asa nu".

Daca esti fan al marcii Technics, cumpara ceva cu trz in etajul final (SU VX700...800, SU VX820...920, SU V900).

.....................

Colegul @Zal si-a sters toate schemele postate pe forum, din motive lesne de inteles.

Edited by marius75
On 10/25/2018 at 10:02 PM, DIYWorks said:

Salutare tuturor! Detin un amplificator Technics SU-Z55 echipat cu CI STK2038.Acest STK este ars,probabil a luat cu el si AN7062 dar ramane de vazut.Am incercat sa gasesc datasheet-ul pentru STK2038 pentru a vedea ordinea pinilor in speranta ca pot adapta alt STK dar nu gasesc pe nicaieri.Daca detineti datasheet-ul acestui integrat sau stiti un inlocuitor pentru el si doriti sa ma ajutati,as fi recunoscator!Multumesc!

Schema si pinii sunt in pdf, dar schema nu are valori. Circuitul se poate reconstitui, dar va avea un volum mai mare

si trebuie construit alt sistem de prindere si de racire. Am valorile din schema pe alt forum si este posibil sa le gasesc.

@gsabac

STK2038-II_Sanyo_elenota.pl.pdf

Edited by gsabac

Asa arata circuitul STK2038 II in interior.

1015258305_STK2038aa.jpg.e3f37ca2936f20814ac12125b25f533c.jpg

De aceea am aratat in postarea anterioara ca nu prea este posibil de construit un model compatibil ca dimensiuni

si nici ca schema, deoarece tranzistorii si rezistentele sunt adaptate pentru un curent de bias mediu de 40mA.

@gsabac

• 2 weeks later...

Se poate reconstrui "in aer" cu tranzistoare darlington TIP142 si TIP147, intre bazele acestora trei diode 1n4007 - trase pe radiator si doua rezistente in emitoarele transzistoarelor darlington. Am facut.. asta chiar pe acest model. Functioneaza. Nu este nevoie de cablaj. In schimb este nevoie de ceva experienta.

Se poate reraliza schema completa cu tramnzistoare pe o placuta suplimentara plasata cu partea cu lipiturile in sus.

Merge si numai cu TIP142 si TIP147 dar aia este numai o cirpeala si sunetul va avea de suferit.

Mai exista si varianta sa inlocuiesti complet etajele finale cu ceva amplificatoare gen ZAL (ca tot s-a amintit de el aici). Au existat mai multe variante pe forum, inclusiv cu cablaj. Din punctul meu de vedere variantele de pe forum gen ZAL au sanse sa sune mai bine decit originalul.

Loc sa fie, nu?! Ca nu par sa fie la dimensiune.

ZAL200v3 se preteaza la acea alimentare.

In ceea ce priveste STK-uri inlocuite cu 4-5 tranzistoare, sa traim si sa vedem. Pana atunci, ramanem la teorie.

Edited by Thunderer