Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lipire fir lita pe membrana difuzor neodimium.

Recommended Posts

Buna ziua! 

Vreau daca se pricepe cineva de aici sau poate sa ma indrume unde as putea gasi potentiometre de volul pentru boxe RCF ART 525.

Ma intamnpin cu o problema foarte delicata. Am niste incinte acustice RCF 500W , problema este ca de la o vreme incoace a inceput sa apara niste intreruperi, pocnituri 

la volum mai mare, dupa care isi revine, si tot asa din ce in ce mai des. Am scos difuzoarele afara, ma refer la cele de joase si am constatat ca trebuie interite lipiturile la firul care este pe membrana difuzorului, acestea fiind din aluminiu. Cum as putea realiza refacerea lipiturilor in situatia respectiva, cu ce se poate lipi firul de aluminiu?

Astept pareri si sugesti.

6 hours ago, nicu_top said:

Buna ziua! 

Vreau daca se pricepe cineva de aici sau poate sa ma indrume unde as putea gasi potentiometre de volul pentru boxe RCF ART 525.

Ma intamnpin cu o problema foarte delicata. Am niste incinte acustice RCF 500W , problema este ca de la o vreme incoace a inceput sa apara niste intreruperi, pocnituri 

la volum mai mare, dupa care isi revine, si tot asa din ce in ce mai des. Am scos difuzoarele afara, ma refer la cele de joase si am constatat ca trebuie interite lipiturile la firul care este pe membrana difuzorului, acestea fiind din aluminiu. Cum as putea realiza refacerea lipiturilor in situatia respectiva, cu ce se poate lipi firul de aluminiu?

Astept pareri si sugesti.

Salut.Daca este aluminiu,desi nu cred,nu prea ai cu ce sa-l lipesti.Mai bine schimbat,merge cu tresa absorbanta de fludor.

Firele dintre bobina mobila si borne, aproape sigur nu sunt din aluminiu. Probabil sunt din cupru argintat, in care caz se pot lipi cu orice. Daca sunt fire din aluminiu e grav. Aluminiul poate fi cositorit cu un letcon special (cu ultrasunete), cu un flux special si cu un aliaj fara plumb.

Al se poate lipi cu letcon normal si fludor, daca ai un decapant special.

Am lipit Al cu Al sau Cu, foarte bine-am tras de fire si s-au rupt in alt loc, lipiturile rezistand.

Daca esti interesat, iti dau detalii despre decapant si de unde il poti procura, pe mp.

Deși am reparat sute de difuzoare nu am intilnit niciodată difuzoare cu firul Leoni din aluminiu, nu zic- or fi dar eu nu am intilnit. Cred ca am auzit ca s-ar mai folosi la bobine dar la firele de conexiune niciodată, nu-s destul de flexibile - apare repede oboseala metalului. 

Cea mai buna soluție este înlocuirea completa a firelor cu niște fire leonice noi din cupru. 

Firele leonice n-au cum sa fie de aluminiu, s-ar rupe in cateva minute, ganditi si voi logic. 

Nici macar nu suntem siguri ca despre ele este vorba pentru ca OP zice ca:

14 hours ago, nicu_top said:

Sunt firele care sunt lipite pe membrana difuzorului care vin de la bobina.

Ar putea fi firele care vin de la bobina pana la firele leonice, dar alea nu prea au nici un motiv sa se rupa.

Daca sunt firele leonice atunci OP nu prea stie sa se exprime.

Chiar daca sunt albe, tot cupru sunt. Ar putea merge cu tresa absorbanta, insa neaparat una cu fire individuale cat mai subtiri posibil, iar latimea ei ceva mai mare ( totusi nu-s convins cat or rezista stresului mecanic de acolo ).

Daca va zic ce am folosit eu pe post de fire leonice in lipsa de materialul potrivit, va prapaditi de ras, dar nici acum n-au cedat, si-s ani de atunci :)