Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LM317


Postări Recomandate

Am realizat schema de mai jos si am intampinat urmatoarea problema: daca reglez tensiunea de iesire la 26.4V si daca dupa conectez o sarcina la iesire (sarcina de 9A) atunci tensiunea de la iesire imi scade la 25.9V, deci am o pierdere undeva de 0.5V. Pana acum, la alte versiune ale acestei surse nu am intampinat aceasta problema.


Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce scade cu 0.5V tensiunea si de ce la celelalte surse pe care le-am construit nu se intampla acest lucru ?

Detalii: tensiune de intrare: in gol 41V, in sarcina 31-32V, iesirea este reglabila de la 1.33V pana la aprox. 28V. Tensiunea pe cele doua diode 1N5408 este de 1V in sarcina (pe ambele diode, sau mai bine zis pe rezistenta de 10R).

Am realizat testarea cu doua surse, cu 2 cablaje diferite.

Daca reglez tensiunea de iesire la 19.53V, atunci scade la 19.27V cu o sarcina de 4.74A.

Schema care am folosit-o inainte avea R6=122R iar in locul celor 3 rezistente de 8.2K in paralel era o singura rezistenta de 3.3K.

lm317ahvt_power_supply.PNG

 

PS: am retestat, folosind un cablaj mai vechi si de data aceasta am obtinut 26.0V fara sarcina si 25.9V cu sarcina (sarcina consuma aprox 7A de data aceasta). Deci probabil problema e de la cablaj.

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Am conectat capatul de sus al lui R6 si capetele de jos ale celor 3 rezistente de 8.2K, condensatorul de 10uF si potentiometrul de 10K la bornele de iesire ale sursei, iar de data aceasta am in gol 26.6V iar in sarcina 25.6V. Unde ar trebui sa mai verific ca sa descopar problema ?

 

Cablajul arata ca in imaginea atasata, cu exceptia rezistentelor de langa conectorul pentru potentiometre, care sunt conectate direct pe acest conector (nu au fost prevazute in prima varianta a cablajului). Si sunt 3 rezistente de 8.2k, nu 2.  De asemenea in partea stanga exista un singur condensator de filtrare, celalalt e montat in afara cabajului, iar C5 este localizat exact langa conectorul "POT". R4 a fost inlocuit cu un fir (suntat).

layout_lm317.PNG

 

PS: am adaugat poze cu montajul: https://imgur.com/a/2zTwDwo

 

PS2: am incercat sa conectez si D4 direct pe bornele de iesire dar fara niciun rezultat pozitiv.

Am incercat, de asemenea, sa suntez tot traseul de la J6 pana la R4 cu un cablu dar cu acelasi rezultat descris mai sus.

Tensiunea de iesire am masurat-o pe conectorul "OUT".

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Sfatul lui @sesebe este corect, se micsoreaza foarte mult influenta rezistentei conexiunii de plus,

 dar aveti in continuare o conexiune de masa poate incorecta.

Pentru a micsora si rezistenta conexiunii de masa si a celui de plus puteti folosi schema de cablaj din poza.

   524621298_lm317stabilizatordetensiune.jpg.a5e354f83beb113e73429590b9f7ca14.jpg

Daca nu reusiti, este posibil ca brumul pe condensatorii de filtraj sa fie asa de mare, incit minimul tensiunii sa fie prea mic

 pentru tensiunea maxima de iesire. Puteti verifica aceasta ipoteza cu un osciloscop pus pe sarcina.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspuns.

Am mai facut niste verificari, folosind un PCB mai vechi de la aceasta sursa, realizat altfel decat cel prezentat mai sus (PCB-ul folosit este asemanator cu cel atasat).

Si am obtinut urmatoarele rezultate: 

1. in gol = 26.9V

in sarcina 7.33A = 26.8V

 

2. in gol = 19.73V

in sarcina 6.14A = 19.65V

 

Eu cred ca este o problema undeva pe noul cablaj. 

1. Astept pareri referitoare la cablajul atasat in acest mesaj, pentru ca vreau sa mai fac inca unul si pentru cealalta sursa.

2. Daca am testat sursa dupa schema veche (cea cu o rezistenta de 3.3K in locul celor 3 rezistente de 8.2K si cu o rezistenta de 122R in locul lui R6 care acum e 100R) cu osciloscopul, mai are rost sa testez sursa din nou, realizata dupa noua schema, cea din prima postare ?

 

functioneaza_mai_bine.PNG

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Pentru ce era nevoie de buclele  de masa trasate de mine cu rosu? Foarte multe ocolisuri face acel traseu de masa..era spatiu din belsug se putea face o masa groasa si cat mai scurta, intre intrare si iesire.

Incearca sa faci strapuri scurte pe liniile albe trasate de mine pe cablaj...vezi daca se schimba ceva.

 

 

 

layout_lm317.thumb.PNG.3ed1a4021d94cfbe4ceabd153d53c2b3.png

Editat de mac01
Link spre comentariu

Multumesc pentru raspunsuri.

Am incercat sa fac urmatoarele modificari:

1. Am facut modificarile propuse de mac01, dar fara niciun rezultat pozitiv, tot am cadere mare (de data asta 19.6V in gol si 19.08V in sarcina, sarcina consuma 6.1A).

2. Am facut un nou cablaj, ca in imaginea de aici https://imgur.com/a/R9L5XOv   si am cadere mai mica in sarcina, adica 19.71V fara sarcina si 19.63V cu sarcina, sarcina consuma 6.15A. De asemenea, am masurat 25.9V fara sarcina si 25.8V cu sarcina, sarcina consuma 7.19A de data aceasta (niste becuri cu halogen, legate serie-paralel).

3. Poza cu, cablajul la care am cadere mare de tensiune in sarcina: https://imgur.com/a/6ANKRbq Intre cablajul realizat practic si cel din imaginea de pe forum (imaginea din prima postare) exista niste diferente, nu mai am vechiul proiect pe calculator cu vechiul cablaj.

4. Poze cu, cablajul mai vechi, dar care functioneaza bine: https://imgur.com/a/cApVn4Z Cele doua conductoare lipite pe partea cu trasee (cel negru si cel maro) erau folosite ca sa conectez sonda de la osciloscop.

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Încearcă să proiectezi cablajele ,,de forță,, astfel încât masa montajului să fie formată pe cât posibil din cea mai mare parte a foliei de cupru necorodate și astfel vei avea trasee late și cu rezistență ohmică scăzută. Corodând doar porțiuni de maxim 1 mm care să izoleze traseele active ai și avantajul că procesul de corodare e foarte rapid și economic.Traseele de curenți mari le cositorești pe toată suprafața, sau lipești peste ele fire de cupru de 0,5-1mm cositorite pe toată suprafața traseelor. Un cablaj nu trebuie să fie mai mult estetic decât funcțional, că nu se uită nimeni în cutia sursei să vadă ce cablaje frumoase faci....mai jos e un exemplu sugestiv:

PIDWebinar3-3-14_Step-9-Flood-Unused-Are

Editat de validae
Link spre comentariu

Cauta pe google load switch. 

Acum 34 minute, Mishu_17 a spus:

..   .     ...... 

Cum pot sa imi dau seama dupa imagini daca surrsa oscileaza sau nu ?........... 

 

Sint note de aplicații de la mai toți marii producători de IC'uri unde se explica foarte clar tot ce trebuie sa știi. Din păcate pt o analiza detaliata îți trebuie și cunoștințe de matematici superioare. 

Dacă înțelegi fenomenul fizic te descurci și facă matematici superioare........ 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări