Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

HELP SETUP ESL 63

Recommended Posts

Fiind la faza de finalizare a mai vechiului meu proiect OTL/ESL63 respectiv la aranjamentul partii de intrare in panouril Quad ESL63 pentru 32 ohmi, am facut niste determinari practice/nestriintifice, dar as avea nevoie ca sa nu fac totul dupa ureche de o simulare comparativa a variantei originale (8 ohmi) cu varianta proiectului de 32 ohmi la care cele doua transformatoare de intrare au primarele in serie. Sunt unele componente de adaptare, cum ar fi C14 care din calcul ar da o valoare dar in practica, montajul se comporta mai bine cu alte valori. Daca as avea aceste simulari cu graficele aferente, as putea sa cumpanesc mai bine intre ce spune urechea si ce se intampla in realitate.

Multumesc anticipat.

ESL63 imput setup.jpg

La o primă vedere mai sus aţi reprezentatat un filtru trece bandă în două situaţii distincte (înfăşurări primare T1-T2 paralel respectiv înfăşurări primare T1-T2 serie), datorită valorilor mici rezistive presupun frecvenţa minimă este de ordinul zecilor de herţi şi frecvenţa maximă de ordinul zecilor de kiloherţi

iniţial(pentru 8Ω) aveţi un filtru compus din C14 şi două inductanţe primar paralel(T1, T2)...
ulterior(pentru 32Ω) aveţi un filtru compus din C14 şi două inductanţe primar serie(T1, T2)...

ca să păstraţi aceeaşi bandă (varianta 32Ω in raport cu varianta 8Ω) scade capacitatea C14 şi cresc uşor valorile rezistive

În opinia mea NU se pot simula cât de cât cele două situaţii expuse de dumneata mai sus lipsesc date  inductanţele înfăşurărilor T1-T2 (raportul de inductanţe T1-T2), capacitatea membranei electrostatice..., aveţi măcar caracteristica de fază/frecvenţă pentru varianta  impedanţă "8Ω" (diagrame bode de modul şi fază) ? aflăm  cum se comportă electric aceste incinte ESL 63 https://www.quadesl.com/quad_esl63.html

mă rog schema ESL 63 arată cam aşa 63schemEarly.jpg

Edited by Guest
Acum 51 minute, valderama a spus:

La o primă vedere aţi reprezentatat un filtru trece bandă în două situaţii distincte (înfăşurări primare T1-T2 paralel respectiv înfăşurări primare T1-T2 serie), datorită valorilor mici rezistive presupun frecvenţa minimă este de ordinul zecilor de herţi şi frecvenţa maximă de ordinul zecilor de kiloherţi

iniţial(pentru 8Ω) aveţi un filtru compus din C14 şi două inductanţe primar paralel(T1, T2)...
ulterior(pentru 32Ω) aveţi un filtru compus din C14 şi două inductanţe primar serie(T1, T2)...

ca să păstraţi aceeaşi bandă (varianta 32Ω in raport cu varianta 8Ω) scade capacitatea C14 şi cresc uşor valorile rezistive

În opinia mea NU se pot simula cât de cât cele două situaţii expuse de dumneata mai sus lipsesc date  inductanţele înfăşurărilor T1-T2 (raportul de inductanţe T1-T2), capacitatea membranei electrostatice..., aveţi măcar caracteristica de fază/frecvenţă pentru varianta  impedanţă "8Ω" (diagrame bode de modul şi fază) ? aflăm  cum se comportă electric aceste incinte ESL 63 https://www.quadesl.com/quad_esl63.html

mă rog schema ESL 63 arată cam aşa 63schemEarly.jpg

Bunadimineata, va  multumesc  frumos pentru interesul acordat priectului meu. Din fericire cred ca am toate datele la care faceti referire, deoarece prima pereche de esl63 pe care am modificat-o a fost demontata complet (fiind necesara refacerea completa a celor 4 panouri care compun driverul, boala acestor superbe panouri fiind imbatranirea) asa ca am masurat inductantele, rapoartele prim/sec si chiar curba impedantei in fregventa. am sa trimit toate datele mai tarziu ca le am in calculatorul de la serviciu.

O zi buna

în schema ESL-63 sunt două diode (D11, D12) o dependenţă de amplitudinea intrare prin circuitul TR1-TR2-D1-D2 ce se întâmplă cu acest  circuit când aţi trecut/modificat pentru 40Vrms/32Ω ? modificaţi şi valoarea D2(15V) ? sau cum  rezolvaţi ? cum aţi gândit ? pentru situaţia intrare 40Vrms

Edited by Guest
1 oră în urmă, valderama a spus:

în schema ESL-63 sunt două diode (D11, D12) o dependenţă de amplitudinea intrare prin circuitul TR1-TR2-D1-D2 ce se întâmplă cu acest  circuit când aţi trecut/modificat pentru 40Vrms/32Ω ? modificaţi şi valoarea D2(15V) ? sau cum  rezolvaţi ? cum aţi gândit ? pentru situaţia intrare 40Vrms

exista cam 4 variante in decursul timpului, cea pe care ati analizat-o este una dintre primele, la care protectia la suprasarcina era inainte de primar, la mine este varuanta ultima, boxele datind din '92 cam ultima serie fabricata in Anglia....dupa care tatuca Piter Walker a trecut la cele vesnice si chinezoii au cumparat firma si au mutat prin 95-98 productia acolo.

quad esl63.jpg

dimensiune trafo 51x13 mm
- sectiunea miezului 13,2 cmp
- inaltime bobina 27 mm
- R prim = 0,9 ohms
- R sec = 3,14 Kohm
- numar de spire determinat 42 spire primar si circa 5000 spire secundar
- am aplicat 1V/1khz pe primar si am obtinut 124V in secundar...fata de datele din manualul de service 1/125
- inductanta primarului masurata cu secundarul in aer este de 42mH iar cea a secundarului cu primarul in aer e de 4960H (masuratori facute cu o punte destul de precisa.
Va transmit graficul impedantei functie de fregventa la varianta originala pe 8 ohmi publicata in manualul service si determinarea facuta oarecum empiric de mine masurand curentul(tensiunea) pe o rezistenta inseriata pe ramura de - (0,5 ohmi daca nu gresesc) determinand astfel impedanta functie de fregventa la panourile modificate pe 32 ohmi.
Remarca este ca dupa mai multe determinari, am folosit C14 de 1uF (daca era mai mic cum iesea din calcul aparea o oscilatie peste  20Khz iar restul ca pe schema prezentata)

grafic imp 1,7 1uf 32ohmw.xls

impedanta la panou de 8 ohms.jpg

grafic imp 1,7 1uf 32ohmw.pdf

da, o sarcină capacitivă puternic reactivă cu un comportament invers (variaţia impedanţei) la frecvenţe înalte faţă de bobina clasică difuzor

(aparent/intuitiv redă mai energic frecvenţele medii superioare şi înalte din spectrul audio)

Edited by Guest
Acum 3 minute, valderama a spus:

da, o sarcină capacitivă puternic reactivă cu un comportament invers (variaţia impedanţei) la frecvenţe înalte faţă de bobina clasică difuzor

Avantajul este ca, otl-ul pe care l-am construit special pentru aceste panouri, se comporta nesperat de bine vazind aceasta sarcina dificila prin setupul cu transformatoarele in serie (si chiar si cand erau in paralel la 8 ohmi). dar eu consider ca mai am inca mult de muncit pina sa ma declar pe deplin multumit de combinatie.

Initial panourile au fost amplificate cu Nagra VPA, cele ale prietenului Petrica si ale mele cu Harman Kardon Citation 2. Amindoi am decis si vandut amplificatoarele dupa ce am ascultat cam un an zi de zi panourile amplificate de OTL.

La 19.10.2018 la 12:57, valderama a spus:

(aparent/intuitiv redă mai energic frecvenţele medii superioare şi înalte din spectrul audio)

La 19.10.2018 la 12:57, valderama a spus:

D-le Valderama, cu tot respectul, cand eram tineri(mai tineri) rula un fil italienesc..."sedusa si abandonata" :reytre

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pe cine sa incite ?

Pe ascultatorii de yt la "purcelusi" (pe troller) akai cu bliustiutsz ?

Eu zic sa le lasi in pace, si eventual sa folosesti un alt trafo de adaptare a impedantei la acel otl...

Cine are realmente habar cu ce se manca problema ta nu cred ca are timp a sta pe aici.

Parerea mea.

Recunosc ca n-am avut ocazia sa ascult asemenea tip de traductor acustic, nu stiu daca e mai bun sau inferior altor tipuri, un singur lucru stiu clar: daca ceva "ma face cu nervii" adica incepe a manca prea multe resurse ( timp./ bani ) prefer sa las pe altii sa-si bata capu' cu acel lucru.

Daca aceste electrostatice sunt ce-ai avut mai bun prin mana si totusi nu multumeste de nu mai incerci si altceva ?

Poate ca toata "jmecheria" nu se termina aici cu electrostaticele....poate mai sunt si alte variante.

Eu de exemplu acum mai bine de 10 ani nici nu concepeam ca nu mai pot sa ma desprind de "goarne" , si fac ce fac si tot la ele ma intorc. Totusi cred ca nu degeaba s-au impus si in zona profesional audio.

Restul exoticelor le las in seama celor care au mai multi bani si timp de bibilt.

On 10/19/2018 at 1:10 PM, victordascalescu54 said:

Avantajul este ca, otl-ul pe care l-am construit special pentru aceste panouri, se comporta nesperat de bine vazind aceasta sarcina dificila prin setupul cu transformatoarele in serie (si chiar si cand erau in paralel la 8 ohmi). dar eu consider ca mai am inca mult de muncit pina sa ma declar pe deplin multumit de combinatie.

Declarati ca setupul se comporta nesperat de bine. Totusi eu presupun ca dvs nu veti fi in veci multumit si mereu o sa cautati noi variatiuni, noi simulari, alte topicuri deschise pe aceeasi tema ESL63.

Pai da, despre asta este vorba, v-am trimis citeva solutii la intrebarile dvs  dar nu a-ti binevoit d-le sa  le comentati  asa ca d-le Dascalescu se pare ca lumea sa saturat de vesnicele  cereri de bagare in seama ...