Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

O super provocare...


feri.visky

Postări Recomandate

Domnule @George, mii de mulțumiri pentru postarea cărții !

- - - - - - - - - - - - - - -

Domnule @Feri, toată admirația mea, pentru efortul și dăruirea dvs la reabilitarea acestui aparat !

- - - - - - - - - - - - - - -

Știam despre magnetofonul Clăbucet din revistele Radioamatorism. Nu știam de celelalte magnetofoane.

 

Și o rugăminte către toți userii : - dacă aveți cartea cu scheme ale aparatelor DOINA, sînt interesat.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna seara,

 

Super provocare intr-adevar.

Sper sa pot ajuta si eu cu ceva.

 

Am in biblioteca din cate imi amitesc o carte despre magnetofoane pe tuburi FF interesanta (teorie despre mecanica magnetofoanelor, scheme etc).

Daca o gasesc vedem cum o pun si la dispozitia celor interesati de pe forum.

 

Cu stima,

Link spre comentariu

Da, e intr-adevar o super-provovare punerea in functiune a unui mag peste care au trecut atatea decenii ... numai demontarea si curatarea partii mecanice e o aventură. 

Apoi intervine "partea grea" : eventuale curele ce ar trebui schimbate. Si rola presoare. Astea mai degrabă le fabrici, ca șansele de a găsi sunt aproape nule.

Ar fi sanse daca proiectantul a respectat niște stas-uri existente (la vremea respectiva) in vest, in ce  priveste dimensiunile pieselor mai sus amintite. Asa s-ar putea gasi pe la unii colecționari.

Repunerea în funcțiune a părții electronice e de departe operatia cea mai usoara.

 ................

Eu am un magnetofon stereo pe lămpi, produs al industriei vest - germane in anii '60. L-am primit cadou.

Norocul e ca functioneaza bine, pentru că în interior e o adevarata uzină (foarte complicat dpdv mecanic, al comutarilor, înghesuit etc) si orice tentativă de depanare ar echivala cu tortura :rade:

As fi bucuros daca dl Francisc ar pune niște poze cu detalii (ale părții mecanice, in special) ca sa pot face comparatii.

 

De asemenea, daca pot ajuta cu ceva o voi face negresit.E vorba de un produs românesc extrem de rar, ce merită restaurat si păstrat.

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

La multi ani si sarbatori fericite

 

Asa cum spuneam am ceva documetatie vis a vis de magnetofoane

Atasez imaginea celor 2 voulme

 

  1. MAGNETOFONUL autor Mircea Popescu anul 1962 (descriere; intretinere; depanare)
  2. SCHEME ELECTRICE DE MAGNETOFON autor V. G. Korolkov  anul 1961(teorie si scheme electrice de magnetofoane)

 

image.png

 

Cu stima

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
La 18.10.2018 la 16:41, feri.visky a spus:

A fost fabricat la Radio-Progres în 1959... Tuburile sunt: ECC85, EF86, EL84, EM11, EZ80.

.....................

 

 

In cartea lui G.D.Oprescu intitulată "Caleidoscop de electronica" exista o schemă de magnetofon cu tuburile de mai sus.

Autorul recomandă acea schemă celor ce doresc sa construiască o parte electronica de magnetofon.

Având în vedere că dl. Oprescu a fost puternic implicat în producția de mag-uri de la MMT Clabucet, e foarte probabil ca acea schemă să fie de Doina sau Clabucet ... deși nu specifică acest lucru.

Însă e greu de crezut ca cineva care s-a ocupat de magnetofoane autohtone ne-ar fi recomandat vreo schemă de Grundig sau Tesla :rade:, ori a desenat "la minut" o varianta proprie.

 

Configurația era : EF 86 in primul etaj de preamplificare, urma ECC-ul ca amplificator ce conținea și circuitele de corecție pentru banda magnetică, EL 84 etaj final. Încă un EL 84 oscilator de ștergere și premagnetizare. EM 11 indicator de nivel la înregistrare.

..............

Si Grundig-ul meu stereo are aceeași topologie in preamplificare: 2 x EF 86 plus 2 x ECC 81. 

Finalul diferă, conține ECC 83 plus ELL 80.

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări