Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare tranzistori clasa AB


Postări Recomandate

Dupa arderea unui amplificator clasa AB de casa din dotare(la scurt) am decis modificarea acestuia pentru o putere net superioara.

Conditii:

Puterea dorita:2x  200W 8r, 250W 6r, 200W 4r

Numar de finali pe canal(2, deci o pereche, nu pot adauga mai multe).

Tensinea de alimentare necesara va fi stabilizata( +-65 volti)

 

Dilema:

Alegere transistori de 25A dar tensiune la limita (120 volti) ca 2SD2083/2SB1383 sau cu tensiunea ok(150V) dar curentul mai mic(15A) ca MJH11018/MJH11017.

Amplificatorul are limitare curent in bazele tranzistorilor si doresc sa reziste si la scurcircuit de acum.

 

Voi implementa un mecanism pentru ca sursa sa reduca tensiunea de alimentare la atingerea unui current limita de 10A (25 volti). Chiar si asa tranzistorii vor disipa 125W fiecare(in cel mai rau caz dat fiind semnal dreptunghiular si scurt deplin).

 

Rog pe cei experiementati in clasa AB sa-mi dea cateva sfaturi.

 

Multumesc! :multumesc

 

 

 

 

Editat de Ciprian Alexandrescu
Link spre comentariu

200W cu o singura pereche de finali și mai vrei și sa reziste la scurt? Dar racirea cum o asiguri? Cu radiatoare calculate pt 40-50 de wați? 

Îți urez succes!

Ca ideie alege tranzistorii după SOA - cit mai mare și sa fie de minim 30Mhz. Exista tranzistori de puteri mari și foarte mari dar sint prea lenți pt a fi folosiți în audio, indiferent ce vor zice alții. 

Abia aștept sa vad recomandările de aici. 

 

Ps: ceea ce vrei tu se poate obține în condițiile date doar cu etaje în clasa D. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Cerintele si intentiile exprimate sunt usor contradictorii sau cel putin neclar formulate.

 

Cu o singura pereche de finali (audio) nu ai cum sa obtii 2x200W - pur si simplu. Nici pe 8, nici pe 6 sau 4 ohmi.

Ca idee 200W/8ohmi inseamna (teoretic) 400W/4ohmi si 800W/2ohmi. Pt ca asa ceva sa fie realitate iti trebuie vreo 4 finali de 250W in paralel, o racire extrem de buna si o alimentare care sa poata sustine puterea consumata (macar varfurile de putere). Stabilizarea alimentarii finalilor este foarte scumpa la asemenea puteri si practic fara sens.

Pt o singura pereche de finali 2x65Vcc este cam prea mult. Ar trebui o racire f f buna.

Protectia la scurt se face cu modul extern, legat in schema in punctele necesare.

Daca schimbi tensiunea de alimentare va trebui sa recalculezi tot ampliful - stii sa o faci ?  Probabil ti-ar fi de ajutor sa citesti de mai multe ori topicul lui Marian  https://www.elforum.info/topic/129153-teorie-si-generalitati-in-audio/

 

Mai bine investesti banii in 2 module noi si faci cu totul alt amplif. 

Sau il repari pe cel vechi in limite decente (finali mai puternici - ok, eventual prefinali mai mari sau macar cu radiator mare, radiator principal extins - daca se poate, traf si filtraj mai mari); dar nu poti spera la 2x200W. Cel mult la 2x100W cu o singura pereche de finali de 250W. Si pastrezi tensiunea de alimentare in jur de 2x45Vcc.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
1 hour ago, sesebe said:

Ps: ceea ce vrei tu se poate obține în condițiile date  DOAR  cu etaje în clasa D.

gogosi  pe  batz ,  domnu` sesebe  ,  nimic  altceva .  o  sa  zic  exact  ca  in  reclamele  de  la  tv ... pentru  aceeasi  suma  de  zero lei  zero  bani  ,  daca  veti  suna  in  urmatoarele  10  minute  la  numarul  afisat  in  spatele  ecranului   ,  veti  primi  drept  cadou  NU  UNA ,  NU  DOUA  ...CI  EXACT  3   SOLUTII  teoretice ABSOLUT  MINUNATE   dpv  tehnic  LA  PROBLEMA   CLIENTULUI  ,  dupa  cum  urmeaza ...

1--    mg6331 / mg9411 ,  de  la  magnatec .

2--   mag6332 / mag9412  ,  idem .

3--   mag6333 / mag9413 , idem .

 

ps ... trebuie  sa  recunosc  ca  aceste  tranzistoare  sint  NIRVANA  direct  utilizate  ca  finali  de  aaf ,  insa  exista  un  maaaare  dezavantaj   pt  asta ... preturi  ff  mari  pe  bucata  si / sau  dificultatea  obtinerii  lor  concrete .  

in  concluzie ... dpv  TEORETIC ,  se  pot  obtine  puterile  din  enunt  ,  folosindu-se  o  singura  pereche  de  finali  pe  canal  ,  PRACTIC  insa ,   costurile  de  achizitie  nu  justifica  investitia .  PRINCIPIAL  insa ,  se  poate  tovarasi ...:rzb

 

 

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Misura, eu nu stiam de acesti tz. Stiam de altii de putere mare dar care asa cum a scris SSB nu dau bune rezultate in audio.  Vad ca trebuie sa ma aduc la zi cu unele componente...

Am cautat - de curiozitate MAG-urile sugerate si nu le-am gasit acum de cumparat la nici un magazin serios, doar pe e-bay.

Pretul nu pare sa fie excesiv, in 2013-2014 erau la ~ $10 bucata.

 

ps - au Cob-ul cam mare ...

Editat de Shambala
Link spre comentariu
1 hour ago, sesebe said:

Exista tranzistori  ...  dar sint   PREA  LENTI  pt a fi folosiți în audio,  INDIFERENT  CE  VOR  ZICE  ALTII  . 

Abia aștept sa vad recomandările de aici. 

domnul  inspector  este  servit  !  eu  am  studiat  cu  atentie  parametrii  acestor  tranzistoare  si  nu  le-am  gasit  nici  o  hiba  ,  astfel  incit  ele  sa  nu  se  califice  drept  finali  BIPOLARI  de  SUPER-CLASA  pt  un  aaf .  abia  astept  sa  vad  daca  ma  poate  contra  cu  ceva ...:92

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Am cautat vreo 20-30 de minute si nu am reusit sa gasesc decat pe e-bay (unde sunt 99,9% sanse sa fie fake-uri), asa ca recomandarea lui Misura ar avea valoare daca ar indica si o sursa sigura pt ei.

Si chiar daca s-ar mai gasi pe undeva originali, ce te faci daca peste 2-3 sau 4 ani se ard si trebuie inlocuiti ?

Editat de Shambala
Link spre comentariu
41 minutes ago, modoran said:

Singura hiba e ca nu se mai fabrica, asta asa de bune ce sunt sau au fost.  Ce rost are sa folosesti pentru un proiect NOU componente ce sunt "no longer manufactured" sau "not recommended for new designs" ?

nici  nu  ma  asteptam  la  ceva  constructiv  din  partea  ta ,  decit  cel  mult  la  o  atitudine  de  gica  contra ...scuzati  cacofonia .  si  totusi ,  exista  raspunsuri  si  pentru  astfel  de  puncte  de  vedere  ...

https://www.oemstrade.com/search/mg6331

cauta  matale  in  dreptul  firmei  allen components ,  la  primele  2  pozitii  si  o  sa  gasesti  vreo  43266  de  raspunsuri  la  intrebarile  tale  retorice .  complementarul  mg9411  nu  ridica  absolut  deloc   probleme .  de  aici  si  zicala  ... DACA  VREI  CU  ADEVARAT ...POTI  ! 

nu  mai  zic  ca  recomandarea  unui  fabricant  oarecare  ... not  recomended for  new  designs  ... nu  prezinta  nici  un  interes  pentru  cine  are  suficient  creier  in  cap  si   poate  analiza  si  interpreta  un  datasheet / pdf .  poti  sa  tii  cont  sau  nu  de  acea  recomandare ... 

 

ps1... se  pare  ca  avem  parte  de  o  coalitie  de  n  gica  contra ... no  problem .  o  sa-i  raspund  dlui  shambala  ... foarte  simplu , domnule ...  iti  cumperi  inca  un  rind  de  finali  inca  de  la  inceput  ,  ca  sa-l  ai  de  rezerva  la  viitoarea  posibila  defectiune  ...

ps2... mie  mi-a  luat  exact  30 de  secunde  ca  sa  gasesc  acel  furnizor  de  mg6331 simplu / -r . 

ps3 ... firma  allen  components  e  din  arizona ,  sua .  ce  parere  aveti ,  oare  o  fi  suficient  de  serioasa  pentru  a  primi  aprobarea  elforum ? 

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Daca doriti sa numiti asta solutie ....     

Vad ca stocurile afisate sunt pe terminate (pt MAG9412 =0 iar pt MAG9411 =121bc). 

Imi pare rau dar eu sunt patit cu piese pe cale de disparitie si nu as fi de acord cu o astfel de "rezolvare". (In fine, este o optiune personala.)

 

Ciprian Alexandrescu poate fi multumit, a primit raspunsuri la intrebarile puse.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Pentru misuraelectronic,

Orice capsula  plata exceptand to3 , tranzistorii pot fi si darlington si normali, mi-e indiferent, am loc de prefinali.

 

Pentru sesebe,

Cunosc solutia cu clasa D insa aici  nu doresc o modificare asa radicala a amplificatorului, doar finali mai babani si alta sursa in locul trafului.RAcirea este activa. o modificare de mai demult.

 

Pentru Shambala,

Amplificatorul limiteza nativ curentul in functie de impedanta, are un limitator cu tranzistori in bazele prefinaliilor, deasemena voi adauga un reducator de tensiune al sursei in functie de curent deci puterea va fi limitata in impedante mai mici.Tranzistoriii trebuie sa reziste doar pana scade tensiunea , maxim 500 milisecunde.Daca nu se poate mai simplu voi adauga si un modul rapid de protectie la scurt...

 

Tensiunea de alimentare nu am modificatato prea mult , nominala este de +-60(dar traful e subdimensionat si scade in sarcina) insa sursa ce o adaug este in comutatie deci stabilizarea nu este o problema.

Amplificatorul e demult reparat(modificat defapt la clasa AB fiindca nu am reusit sa il rezolv ca original deoarace erea o clasa super AA si integratul special de bias  nu se gaseste) :reytre

 

Legat de sugestiile pentru tranzistori, as prefera ceva mai comun si mai usor de cumparat. Din ce am enumerat eu in OP, care e solutia mai buna?:scarpin

 

La o adica pot sa inghesui si 2 perechi pe radiator cu rezistente to220 la emitori dar ideea erea sa nu ma complic..:tryre

 

Celalalt amplificator  de casace il am are 2 tranzistori  de 10A si tensiunea la +-50 in sarcina si da lejer varfuri de 200W in 6r.

La scurt decupleaza releele si pana acum nu s-a stricat(am facut accidental destule). :nebunrau:

 

 

 

Editat de Ciprian Alexandrescu
Link spre comentariu

@Ciprian Alexandrescu dacă vrei un amplificator de făcut gălăgie.... merg tranzistorii recomandați de @misuraelectronic dar cu un SOA de numai 1.5A la 100V nu au cum sa fie și fiabili la o putere livrata asa de mare.

Limitarea curentului de baza în funcție de curentul de iesire numai HiFi nu mai este. Duce la crearea a o mulțime de distorsiuni. Știu ca poți obține puteri de impuls mari cu o singura pereche de finali, inclusiv eu am reușit în amplificatorul meu dar sint numai puteri de impuls și atit. 

Eu ramin la părerea ca tranzistorii recomandați de obicei de Leco ca fiind cei mai buni pt audio de putere acum chiar sint singurii disponibili care merita luați în considerare.

Singura alternativa acceptabila legata de tranzistorii ăștia de mai sus, sau alții similari, pt mine ar fi să-i pot cumpăra la un preț acceptabil oricind, de la magazinul d-lui Misura de exemplu. 

Unii chiar țin cont de recomandarea de "not for new design" pt ca nu degeaba este pusa în datasheet. Unii chiar știu de ce anume mai trebuie sa ții seama cind creezi un proiect nou. Faptul ca încă ii mai poți găsi prin unele unghere de internet nu înseamnă că și trebuie folosiți la proiecte noi. 

 

@Shambala auzisem de tranzistorii aceștia dar pt ca nu se mai fabrica am considerat ca nu sint demni de luat în seama, ca și mulți alți tranzistori concepuți pt audio și care nu se mai fabrica sau urmează sa fie scoși din fabricație în scurt timp. 

 

Îmi pare rău că am pierdut timpul pe topicul acesta. 

Spor și la cit mai mulți vati!

Link spre comentariu

Teoretic totusi se pot obtine si 200W pe 8 Ohm dintr-o singura pereche, problema este indeplinirea unor conditii.

SOA te intereseaza cel mult la scurt, functie de nivelul pragului de la limitare, poti estima cam ce regim trebui sa suporte tranzistorii, insa si asa, informatia SOA ajuta foarte putin deoarece este garantata cu o conditie pe care in realitate n-ai s-o indeplinesti niciodata-temperatura jonctiunii, n-o sa tii in veci pastila de siliciu la 25*, din contra, vei fi intotdeauna departe, mai ales la scurt unde vei fi metaforic vorbind, la ani lumina... Exista chiar pe prima pagina a pdf-urilor un parametru care clarifica mai bine problema, factorul de reducere aputerii disipabile cu cresterea temperaturii, poti estima o anumita temperatura maxim acceptata si de acolo poti calcula o putere maxim disipabila la acea temperatura, ai sa stii daca finalul poate sa faca ce-i ceri, ori nu.

 

Nu alegi finalii dupa puterea maxim disipabila a lor, sau oricum parametrul asta este doar informativ, nu-ti spune cat poti scoate maxim din el.

200W pe 8 ohm ar necesita 40Vrms, cu alimentare de +/-65 stabilizata ar trebui sa se poata realiza tinta de putere. Pentru 2 canale ar trebui minim 5A.

In functionare normala, cel mai defavorabil punct de lucru este la aproximativ 1/3 din puterea maxima, acolo etajul final disipa cel mai mult ( nu trebui sa ma credeti pe cuvant, calculati ).

In cazul de fata pe la 66W pe sarcina, finalii ar trebui sa disipe ceva mai mult de 40W ( 42-43 sau cam pe acolo ).

Propun ca posibil finali pe cei pe care eu ii folosesc, respectiv MJL4302/4281, 350V, 15A, 230W, 35Mhz, etc...

Din start se observa diferenta enorma dintre puterea maxim disipabila de tranzistor, si ce trebui sa suporte in regim normal.

Sigur, acei 230W sunt valabili doar la 25*C, cu radiator infinit. In realitate nu poti tine finalul la temperatura aia, dar poti estima o temperatura maxim acceptata a capsulei

sa zicem 80*C ( un exemplu ), din pdf observ ca puterea disipabila se reduce cu 1,84*C/W, de la 25*C la 80, este o diferenta de 55*C, si deci o reducere a puterii disipabile la 80*C de 101*C.

Deci la acea temperatura mai putem disipa maxim 129W, inca foarte mult fata de maximul dorit de noi, deci teoretic se pot obtine cei 200W pe 8 Ohm cu +/-65Vcc stabilizati. 

Trebui insa asigurata o racire suficient de buna, deci un radiator serios ( ceea ce ar putea sa nu fie cazul in situatia de fata ), si un contact termic cat mai bun intre capsula si radiator ( este esential ).

 

SI lucrurile se complica la 6 si la 4 Ohm...

 

PS: Scopul limitarii este in primul rand sa-ti salveze finalii, sigur ca sunt configuratii care fac interventia ei mai "curata" si mai putin deranjanta la ureche, insa nu te intereseaza asta, ideea este sa scape finalii, orice limitare e ok daca are un prag bine ales si intervine atunci cand trebui.

 

PS2: Tranzistorii propusi de Dl Misura, desi interesanti, par totusi de nisa, sigur pentru o situatie extrema in care se doreste sa se demonstreze ceva, ar fi ok, pentru utilizare curenta insa sunt contraindicati, n-are rost sa repet si eu motivul.

Editat de Marian
Link spre comentariu

Limitarea aceea a curentului in baze la varfuri de putere este o solutie proasta si ticaloasa - pt ca este pacalitoare. Probabil functioneaza (cat de cat salvator) doar impreuna cu caderea in sarcina a trafului original. Altfel este destul de greu de reglat - cu alta sursa, pe boxe diverse, care prezinta minime de impedanta. Adica este greu de decis compromisul distorsiuni/protectie.

Multe amplifuri se foloseau de caderea in sarcina a trafului pt a mentine finalii in SOA; uneori caderea de tensiune era foarte mare, spre 40-50%!!!  (Am masurat asta la doua amplifuri Akai, un Technics si un Pioneer, entry level). De asta unele s-au ars dupa recapare, cand s-a marit mult filtrajul principal. 

 

ps - este posibil ca acele firme care mai au stocuri de MAG-uri sa vanda doar altor firme, si doar in cantitati mari. Unele chiar precizau - min. 30bc  sau mai mult. Sunt mai multe avantaje cand folosesti 2 finali in paralel.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări