Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

incarcator POWERPLUS model POWX0036

Recommended Posts

Salutare , am un incarcator de la o bormasina si are un ic in primar

SW263

FOBD 

stie cineva ce integrat este are 6 pinii 3 pe o parte si 3 pe ceilalta parte , ca defect am gasit dioda de pe iesire SR5150 schottky in scurt , am inlocuito si tensiunea pulseaza am verificat cam tot si este in regula cred ca ic-ul este avariat

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Determinați ce funcție au pinii (+V, Gnd, comanda transistor, etc) și apoi se pot introduce datele într-un motor de căutare de la ruși, este o secțiune de pe remont.audio care are o aplicație de determinare a echivalențelor de smps după poziția și funcția pinilor.http://remont-aud.net/dc_dc/

Dacă intrați acolo, să aveți dezactivate aplicațiile  antireclame, altfel nu vă lasă..

Edited by validae

Nu are TL431 in secundar , optocuplor lam schimbat , diode din primar si secundar leam schimbat pe toate , a fost un cond de 4,7nf crapat pe deasupra in snuuber lam schimbat si nimic , am sa revin cu niste poze sa se vada clar poate imi mai da cineva niste sfaturi ce sai mai fac , oricum multumesc la colegi care au raspuns 

• 11 months later...

Rezolvat. Se pare ca pe langa D9A (SR5150) in scurt, rezistenta R20 (0.15R) decalibrata, cu valoare in jur de 50kohm. Am pus doua de 0.22R in paralel (R20 si R20A) si pe moment functioneaza. Temperatura pe rezistente ajunge la 60 de grade in timpul incarcarii, o temperatura acceptabila. Tensiunea in gol este de 31V, iar la cuplarea acumulatorului, tensiunea de incarcare este de 22V. La 23V se opreste incarcarea.

Spor la mesterit!

Edited by YO5VAE

La mine, dupa schimbarea diodei, clipea doar cel verde.

Dupa ce l-am reparat (am schimbat si rezistenta), fara acumulator, led-ul verde sta aprins si cel rosu stins. La cuplarea acumulatorului, cand incarca, led-ul verde sta aprins iar cel rosu clipeste. Dupa ce acumulatorul e incarcat, ambele led-uri sunt aprinse.

Ok am inteles , la mine este si integratul care arata cind incarca este defect , la mine clipeste ambele leduri , tensiunea de 31v este stabila in gol , cind cuplez bateria ledurile la fel clipeste , dar pe bornele de la baterie tensiunea este de 21v si creste dupa cum incarca bateria , deci integratul este defect