Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Termostat de camera alimentat prin linia de semnal


Vizitator Liviu Gelea

Postări Recomandate

Am citit topicul ... si n - am inteles care ar fi elementul de noutate . Ma rog , eventual beneficiul ... Daca nu se doresc " fire ", exista cronotermostate radio . La care  se schimba bateriile destul de rar ( vara incalzirea este oprita , deci nu consuma decat afisajul si termometrul electronic , eventual se pot opri , exista buton ON - OFF ) ,  si costa sub un euro . Cam aduce a aprinderea si stingerea unui led cu un montaj cu microcontroler , numai ca acolo e un scop didactic , nu practic ... fiind neeconomic . Ma rog , parere personala . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Noutatile nu pun niciodata probleme . Doar lucrurile binecunoscute ... Poate nu e ceva artizanal ( la final ) , ci vreun proiect comercial . Sau de alta natura ( tot proiect ) . Intreventia mea a fost ( cred ) un pic subiectiva , am lucrat ceva timp cu centrale termice . Acum destui ani , solutia de care am facut vorbire era deja implementata si destul de raspandita , inclusiv (cu) modul pentru conectarea la internet . 

On - topic - oare o fi avansat cu ceva proiectul , ori de care ar fi ? ...

P.S. - eu urmaresc alt proiect interesant ( mai pe gustul meu ) ... are si ceva cu temperaturi , ca cel de fata :

 

 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări