Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Termostat de camera alimentat prin linia de semnal

Guest Liviu Gelea

Recommended Posts

Am citit topicul ... si n - am inteles care ar fi elementul de noutate . Ma rog , eventual beneficiul ... Daca nu se doresc " fire ", exista cronotermostate radio . La care  se schimba bateriile destul de rar ( vara incalzirea este oprita , deci nu consuma decat afisajul si termometrul electronic , eventual se pot opri , exista buton ON - OFF ) ,  si costa sub un euro . Cam aduce a aprinderea si stingerea unui led cu un montaj cu microcontroler , numai ca acolo e un scop didactic , nu practic ... fiind neeconomic . Ma rog , parere personala . 

Edited by gauss

Noutatile nu pun niciodata probleme . Doar lucrurile binecunoscute ... Poate nu e ceva artizanal ( la final ) , ci vreun proiect comercial . Sau de alta natura ( tot proiect ) . Intreventia mea a fost ( cred ) un pic subiectiva , am lucrat ceva timp cu centrale termice . Acum destui ani , solutia de care am facut vorbire era deja implementata si destul de raspandita , inclusiv (cu) modul pentru conectarea la internet . 

On - topic - oare o fi avansat cu ceva proiectul , ori de care ar fi ? ...

P.S. - eu urmaresc alt proiect interesant ( mai pe gustul meu ) ... are si ceva cu temperaturi , ca cel de fata :

Edited by gauss