Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Interviu angajare

Evaluează acest subiect


Vizitator Ionuț Bîrcă

Postări Recomandate

Vizitator Ionuț Bîrcă

Salut tutuor sunt nou pe forum si as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Curand am aplicat pe functia de inginer electronist la o firma si urmeaza sa am interviul, as dori sa stiu ce ar putea sa intrebe un inginer electronist la un interviu ce ar trebui sa stiu . (am inteles de la cineva ca mi-ar arata niste piese niste scheme ceva de genul pe care trebuie sa le stiu ) voi ce parere aveti ? 

P.S este primul meu interviu. Eu am terminat facultatea de tehnologi si siteme de telecomunicatii .

Link spre comentariu

Îți pot da niște link-uri de unde sa te informezi dar ți-ar trebui poate citiva ani ca să știi cât tot ce trebuie de acolo. 

Altfel daca ai dat pe la cursuri și seminarii iar examenele n-au fost luate numai pe baza de copiute și hand-free la telefon atunci ar trebui sa te poți descurca onorabil. 

Dacă ar fi cerut sa știi ceva anume ar fi specificat din start o bibliografie. 

Link spre comentariu

Trecand peste faptul ca si eu cred ca, glumesti, as zice ca notinile de baza nu sunt suficiente! Ai nevoie sa stii ce si cum functioneaza tranzistorul, op-ampul, cum functioneaza diverse modele de lcd, cat de bine stii software development si vei fi testat sa vada care este logica prin care cunostintele dobandite sunt puse in aplicare. Conteaza mult sa stii cum se proiecteaza un pcb si cum se fabrica.Un soft de proiectare elecronica poate fi foarte util daca stii..... ETC....ETC x 1000...

Eu iti urez succes dar iti spun din start ca sa iei interviul asta FOARTE in serios.

Link spre comentariu

Mi s-ar parea normal sa stii ca inginer sa recunosti componente, sa citesti scheme si sa le intelegi. Acum, depinde de specificul postului, de exigentele angajatorului, ce te poate intreba. Daca e o firma mica si are nevoie de unul acolo, il ia pe primul si gata. Daca e firma mare cu standarde de calitate, ia ce e mai bun si plateste corespunzator.

Link spre comentariu

Uneori conteaza si atitudinea. Daca folosesti mobilul, daca vii imbracat ca un ciuri buri, daca nu saluti, daca arati parul de pe maini, de pe piept, daca intrebi de bani, daca ai pretentii de director si nu pui cratima unde e cazul, etc, toate astea te fac sa mai incerci in alte locuri. Interviul are ca scop si gasirea unui coleg, nu numai sa aduca un tocilar in grup. Alora le trebuie unul care sa munceasca atat cat e nevoie, sa iasa la o tigara in pauza, sa fie la fel de nebun ca ei.

Idei de baza:

Sa arati ca stii ceva,

Sa arati ca poti invata, ca vrei sa inveti,

Sa arati ca te vei integra usor,

Sa iti placa ceea ce vei face,

Sa le dai incredere ca se vor putea baza pe tine. Samd, spune-le ce vor sa auda. Pune-te in pielea angajatorului. 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
9 hours ago, Ionuț Bîrcă said:

Salut tutuor sunt nou pe forum si as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Curand am aplicat pe functia de inginer electronist la o firma si urmeaza sa am interviul, as dori sa stiu ce ar putea sa intrebe un inginer electronist la un interviu ce ar trebui sa stiu . (am inteles de la cineva ca mi-ar arata niste piese niste scheme ceva de genul pe care trebuie sa le stiu ) voi ce parere aveti ? 

P.S este primul meu interviu. Eu am terminat facultatea de tehnologi si siteme de telecomunicatii .

 

Daca nu esti prea bine pregatit, ti-ar trebui macar o scrisoare de recomandare dela o persoana influenta.

Link spre comentariu
5 hours ago, Ionut Remus said:

Trecand peste faptul ca si eu cred ca, glumesti, as zice ca notinile de baza nu sunt suficiente! Ai nevoie sa stii ce si cum functioneaza tranzistorul, op-ampul, cum functioneaza diverse modele de lcd, cat de bine stii software development si vei fi testat sa vada care este logica prin care cunostintele dobandite sunt puse in aplicare. Conteaza mult sa stii cum se proiecteaza un pcb si cum se fabrica.Un soft de proiectare elecronica poate fi foarte util daca stii..... ETC....ETC x 1000...

Eu iti urez succes dar iti spun din start ca sa iei interviul asta FOARTE in serios.

Ionut, pai ce insiri tu acolo sunt chestii de baza. Cu atat mai mult in anul 2018.

 

Dar cum a fost la o facultate de profil, banuiesc ca stie sa explice ce face un vocoder (ca exemplu).

Link spre comentariu

Daca e vreo multinationala ( mare ) , poate sa vorbeasca si cu managerul general ... e inutil . Trebuie sa treaca ( mai intai ) de preliminariile cu HR ... si aia numai intregi la cap nu sant , pe langa ca n - au habar de nimic legat de profesie ( oricare ) , si in general de orice altceva . De obicei sant pilele mari , venite pe filiera politica sau informationala , sau " simpatiile " ( feminine ) conducerii ... deci invulnerabile . Abia dupa aceea ( cateva saptamani ) se poate vorbi de meserie ... daca e cazul , de obicei nu . Multe " posturi " scoase la ocupare sant fictive ... doar sa se distreze si sa sugereze ca au obiectul muncii . Dovada ? ... apar pe site - uri de profil luni de zile ... perioade lungi , apoi reapar anul urmator . Ma rog , parere personala .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Depinde foarte mult pe ce post urmează să fii angajat!

Multe multinaționale au ca cerință generală o diplomă de licență, dar poți să lucrezi în domenii unde n-ai nici o legătură cu domeniul în care te-ai licențiat!

Spre exemplu la pregătirea fabricației avem și ingineri textiliști, la calitate avem și inginer de aeronautică și multe alte domenii care n-au nimic în comun cu electronica!

O uzină mare are nevoie de persoane înalt calificate și CALIFICABILE! Adică este foarte important să fii dispus să înveți mereu lucruri noi! (cel puțin la noi așa e!)

Baftă multă!

Link spre comentariu
On 10/2/2018 at 2:09 PM, Ionuț Bîrcă said:

Salut tutuor sunt nou pe forum si as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Curand am aplicat pe functia de inginer electronist la o firma si urmeaza sa am interviul, as dori sa stiu ce ar putea sa intrebe un inginer electronist la un interviu ce ar trebui sa stiu . (am inteles de la cineva ca mi-ar arata niste piese niste scheme ceva de genul pe care trebuie sa le stiu ) voi ce parere aveti ? 

P.S este primul meu interviu. Eu am terminat facultatea de tehnologi si siteme de telecomunicatii .

1. Parerea mea este ca ar trebui sa stii bine limba româna. Banuiesc ca este si limba materna.

2. Sper ca nu ti-ai pus nick numele real. Exista un Ionut Bîrca, absolvent al Politehnicii bucurestene (2016) si al liceului "Ion Ghica". Daca esti domnia-ta, apai sa stii ca si angajatorii stiu sa-l întrebe pe Gogu. Si vor trage niste concluzii.

3. Daca candidezi pe specialitatea absolvita si ai priceput ce ai învatat în cei patru ani de facultate, nu ai de ce sa te temi de întrebarile de specialitate. Angajatorii vor sa vada daca esti capabil sa lucrezi în echipa, daca stii sa comunici cu cei cu care lucrezi, daca ai stofa de sef sau de vesnic subordonat, etc. Adica soft skills.

Link spre comentariu

Pai daca numele este real si vad doar ce scrie aici e de bine!

Omul este serios si doreste sa se angajeze.

Fiind primul job s`ar putea sa ai surpriza sa nu stii nimic din ce se face acolo.

In cazul asta daca angajatorul este sanatos la cap te va testa la nivel de cunostiinte generale si s`ar putea sa

fii deceptionat de ce putin te intreaba.

Totul este sa te prezinti la modul cit mai serios.

De intrebat te pot intreba lucruri care nu`ti trec prin cap, nu te speria si ia`o incet.

Nu este necesar sa raspunzi la tot, dar incearca sa rezolvi cit mai mult din intrebare, daca nu stii nu o lasa din prima balta, intreaba examinatorul.

Cu cei de la HR e in genere de coma, sa fii sociabil, preferi compania colegilor, sa lucrezi in colectiva si alte balade de acest gen.

 

P.S. retrag primele 2 propozitii, acuma am vazut foto de profil...

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

@franzm specializarea aia apare la politehnica din Cluj, asadar slabe sanse sa fie din capitala.

Oricum la cat de des a intrat pe forum dupa ce a postat intrebarea la inceputul topicului denota si cat interes are sa se angajeze.

In fond e nevoie si de tehnicieni cu diploma de ingineri cam pe oriunde si daca perservereaza sigur gaseste ceva de munca, doar zicea dna Olguta ca somajul e la cote istorice in Ro, aproape ca nu exista.

Daca ne luam dupa statistici cei mai multi absolventi ajung sa lucreze in cu totul alt domeniu fata de cel vizat la admiterea la facultate.

In caz ca autorul subiectului e real si s-ar fi tinut de scoala ar fi fost angajat pana acum. De multe ori firmele ii "agata" pe cei seriosi si interesati inca din anul terminal cu un internship sau o forma de lucru flexibila in ideea pregatirii lor pentru a fi integrati mai usor dupa absolvire.

 

Editat de dark_angel
Link spre comentariu
Acum 12 ore, validae a spus:

Fă o vizită de cercetare înainte, stai de vorbă cu cineva de acolo cu vechime și afli cam despre ce e vorba. Dacă te duci la interviu fără să știi absolut nimic despre firmă și oamenii de acolo, ai șanse maxime s-o dai în bară....

Sunt angajat de curând, fără sa știu ce se întâmplă. Treaba nasoala ca sunt un muncitor printre multitudinea de ingineri. Nu am avut CV, fără recomandare din partea firmei la care am lucrat. Problema pe care o am este faptul ca nu mai pot lua decizii pt a ușura munca și cuie în talpa. (trei drumuri pt un defect) 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări