Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Display-uri ,modele : LP156WH1 TL C2 LG 30 pini / LP156WH1 TL C1 LG 30 pini


FLORIN IORDACHE

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Eu sunt tatal lui florin-iordache pentru ca florin nu este disponibil momentan .

 

Am si eu o mica intrebare la dvs,am si eu un laptop :  Toshiba Satellite Pro L450D-12X cu display-ul spart.....am gasit un display, dar din pacate nu e chiar acelasi model ca cel original.

Display-ul original este :  LP156WH1 TL C2 LG 30 pini, iar pe care l-am gasit eu de cumparat este : LP156WH1 TL C1 LG 30 pini .

 

Mi-a ajuns display-ul....l-am montat,dar surpriza,nu functioneaza,nici macar nu se aprinde lampa...pe acest laptop : Toshiba Satellite Pro L450D-12X .

Va anunt ca pe urma l-am probat si pe un alt laptop,adica acer aspire 3630 si surpriza pe acest laptop se aprinde lampa,dar nu se vede nimic...doar cand trece laptop-ul in windows....face niste lini (dungi) pe ecran atata tot,nimic mai mult.

 

Acum intrebarea mea este urmatoarea : este vreo diferenta intre aceste doua display-uri :  LP156WH1 TL C2 LG 30 pini    /    LP156WH1 TL C1 LG 30 pini ?

Aaaa, era ca si uit, acest display :  LP156WH1 TL C1 LG 30 pini vine de la un laptop acer, dar momentan nu ii stiu modelul la acest acer .

 

Astept un raspuns de la dvs daca chiar este vreo diferenta intre aceste doua display-uri...!

Mii de multumiri ! 

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Da,da laptop-urile sant functionale 100% , acer-ul acesta eu l-am dasfacut acum...ca sa-i conectez acest display : LP156WH1 TL C1 LG 30 pini  ca sa vad daca functioneaza pe acer, auzind ca a fost desfacut tot de pe un acer .

Dar eu ma gandesc ca sa nu fie acer-ul prea vechi...si sa nu se pupe prea bine cu acest display, adica acer-ul acela de pe care a fost desfacut display-ul acesta  LP156WH1 TL C1 LG 30 pini sa fie putin mai nou ca si al meu .

 

Iar laptop-ul Toshiba functioneaza cu display-ul lui original...doar ca are display-ul spart si cu o pata pe ecran .

Uitati o imagine aici cu laptop-ul toshiba :  https://www.filedropper.com/4158967718052509328868426749099887968649216n

 

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile oferite !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu
Acum 25 minute, zaharia valentin a spus:

nu conteaza...ecranele sunt compatibile

Ok,am inteles !

 

Atunci inseamna ca e alta problema,eu cred ca ceva cu softul biosului,adica sa nu suporte acest model de display : LP156WH1 TL C1 .

Dar sa functioneze cu alte modele de display-uri,dar tot de la un laptop toshiba, nu de la un alte laptop-uri,adica cum ar fi : asus,acer etc.... Aaa,sau pur si simplu sa-i bagi display-ul lui original,adica acesta : LP156WH1 TL C2 si gata .

 

Eu oricum l-am oprit si pe acest display ca poate vreodata imi pica vreun laptop asus,acer si sa-l probez,dar mai repede un acer a-si dori sa-mi pice..pentru ca acel display provine tot de la un laptop acer .

 

Va multumesc foarte mult pentru ajutorul oferit !
Cu stima si respect,tatal lui Florin Iordache !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

asa am zis si eu,dar e ciudat totusi ca pe toshiba nu aprinde nici lampa,eu zic ca displayul a fost trantit in timpul transportului de nu merge nici pe acel acer,eu l-am dat de bun,duminica dupa amiaza mai spre seara daca nu uit va zic si de pe ce laptop a fost,si sa nu credeti ca sant vre-un neserios va trimit un alt display ,dar de data asta prin urgent curier si platiti doar transportul,tot ce va rog e sa reveniti dv duminica cu un mesaj privat,sa vad eu ca am un mesaj in caz ca uit,displayuri trebuie sa mai am vre-o 3 buc ,de aflat inca nu am inca modelul ca ma apucat mutatul si nu mai stiu ce si cum sant......

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
1 oră în urmă, iuliantv a spus:

asa am zis si eu,dar e ciudat totusi ca pe toshiba nu aprinde nici lampa,eu zic ca displayul a fost trantit in timpul transportului de nu merge nici pe acel acer,eu l-am dat de bun,duminica dupa amiaza mai spre seara daca nu uit va zic si de pe ce laptop a fost,si sa nu credeti ca sant vre-un neserios va trimit un alt display ,dar de data asta prin urgent curier si platiti doar transportul,tot ce va rog e sa reveniti dv duminica cu un mesaj privat,sa vad eu ca am un mesaj in caz ca uit,displayuri trebuie sa mai am vre-o 3 buc ,de aflat inca nu am inca modelul ca ma apucat mutatul si nu mai stiu ce si cum sant......

 

Va salut domnule,Iuliantv !

 

Ok,dar noi nici macar nu ne-am gandit la asta,adica ca este vreo vina a dvs,noi am dat vina doar pe display,adica ca ori nu este compatibil 100% cu cel original...ori ca nu se pupa cu laptop-urile toshiba acest display  LP156WH1 TL C1 ,atat nimic mai mult .:reytre

 

Dar parca v-am spus in mp....ca pe acer-ul nostru se aprinde doar lampa la display, iar cand trece in windows....face niste liniute (dungulite) pe ecran,atat nimic mai mult .

 

Da totusi daca o sa-mi trimiteti alt display,atunci o sa vi-l trimit si eu inapoi pe acesta chiar cand o veni curierul cu cel de la dvs...il pun si eu tot la ei....ca sa vi-l aduca,dar stati linistit o sa le platesc eu transporturile pentru amandoua,adica si pe cel care o sa mi-l trimiteti dvs acum, dar si in cat si pe acesta pe care vi-l trimit eu inapoi . Si de preferinta este sa fie un display tot de la un toshiba ca sa nu mai avem nicio surpriza neplacuta !

 

Va multumesc foarte mult pentru intelegere !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări