Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme initializare modul GSM SIM800l


sonic11

Postări Recomandate

Salutare.

 

Vreau sa construesc un intrerupator gsm pe patru canale cu ajutorul acestui modul gsm si cu un arduino nano.

Am incecat mai multe exemple dar nu reusesc sa fac acest modul sa conecteze la reteaua gsm.

Nu stiu ce cartele sunt viabile cu acest modul, am incercat una vodafon si una telecom ambele active si cu credit.

 

Astept raspunsurile voastre,  multumesc pentru atentia acordata.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Mestere , scuze ca ma bag ca musca-n zer dar ceea ce vrei tu sa faci e undeva la limita legala...  poate fi considerat detonator...  :nas: 

EDIT: Astea din cate stiu eu se cumpara cu datele de identificare ale persoanei care le-a cumparat , si cineva tine evidenta lor dupa IMEI ul  lor..  Autentificarea in retea se face pe urma in baza IMEI ului...  Cauta si aspectul legal ca s-ar putea sa fie sau nu legal... 

Editat de wally_gatter
Link spre comentariu

Din pacate chiar te bagi ca musca, exista astfel de intrerupatoare gsm care se cumpara fara nici cea mai mica problema din magazine.

Exemplu Sonoff G1

Quote

Mestere , scuze ca ma bag ca musca-n zer dar ceea ce vrei tu sa faci e undeva la limita legala...  poate fi considerat detonator...  :nas:

poate ai auzit de case smart sau porti gsm, cam asta vreau, sa deschid poarta sa incui poarta via sms

Link spre comentariu

Nu nu trebuie, Sonoff G1 este via gprs si nu trebuie aprobarea nimanui ca sa-l cumperi, dci este un modul GSM  cu cartela sim.

Nu vreau sonoff pentru c va trebuii sa incarc cartela la fiecare 30 de zile plus alte dezavantaje care le are...  un singur releu, nu tine minte starea in care afost daca se intrerupe alimentarea etc.

Link spre comentariu

Nu au pin cartelele.

Problema mea este că nu pot sa-l conectez la rețeaua gsm.

Modulul comunica și răspunde la comenzile at.

La comanda AT+CREG? răspunsul este +CREG=1. OK  iar la comanda AT+COPS? răspunsul este (0-2)(0-1) in loc de numele operatorul gsm

 

Editat de sonic11
Link spre comentariu

Atunci nu stiu.

La SIM800L daca-i pui o cartela valida cu PIN dezactivat, daca ai semnal corespunzator adica i-ai pus o antena OK, atunci modem-ul se conecteaza la retea dupa ce-l alimentezi fara sa-i dai nici o comanda AT pe serial.

Conectarea cu succes este semnalizata prin palpaitul rar al LED-ului de pe placa spre deosebire de frecventa mai mare cand nu este conectat.

Am patit cu surse de alimentare slabe sa nu reuseasca sa se conecteze deoarece curentul de varf in anumite momente ale handshake-ului probabil depasea ce putea sursa sa dea.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am lucrat si lucrez cu SIM800L, este destul de simplu si robust in functionare.

Userul informer are dreptate cand afirma ca daca ai o sursa buna (un acumulator cu litiu cuplat direct este excelent), antena si semnal corespunzator in zona, dupa o perioada de cateva zeci de secunde din momentul alimentarii, ledul rosu incepe sa clipeasca cam la 3 secunde cand se inregistreaza in retea.

Ca sa masori daca are semnal suficient da comanda "AT+CSQ".

O sa raspunda "+CSQ: xx,0", unde xx este intre 0 si 31 (0 semnal  -115dBm sau mai mic, 31 semnal -52dBm sau mai mare). Daca xx=99 nu ai semnal.

 

O zi buna,

 

 

Link spre comentariu

Vezi sa nu patesti ca mine la prima utilizare a lui SIM800L! Am introdus cartela in modul, apoi m-am chinuit cateva zile sa-l  inregistrez in retea fara succes. Cartela fusese montata invers! Am pus cartela cum trebuie si pana sa caut eu comenzile AT am observat clipitul rar al led-ului: intrase in retea! Am dat comenzile si acum totul era OK!

 

Bafta!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

am avut un proiect in trecut aici pe IDE 1.0.6

descarca, foloseste bibliotecile, studiaza codul si in biblioteca ca l-am modificat destul de mult.

in legatura cu schema electronica. fara comentarii. e facuta pe repezeala, trebuie sa cauti capetele bornelor cu acelasi nume. oricum e doar ca sa-ti faci idee in ansablu despre tot.

 

practic, ar trebuii sa te ajute.

 

Nota: daca link-ul refuza sa se incarce, re-incearca. am ceva probleme pe server si nu am inca timp sa-l fac.

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Bună ziua tuturor. 

Am și eu o mare rugăminte ce o adresez celor cunoscători și celor ce vor (ce știu și pot) să mă ajute.

Sunt destul de bătrân pentru a mai putea invăța la anii aceștia. Cu aproximativ trei ani în urmă, datorită nepoțelului am incercat să fac niște Roboței pentru care am primit sprijin in totalitate de pe acest forum.

Acum am incercat să fac ceva cu SIM800L, mai exact să aprind - sting un bec prin releu de la distanță.

Am căutat și găsit tot felul de tutoriale, chiar șischițe. Le-am incărcat, verificat și incărcat, dar nu funcționează.

Menționez faptul că nu mă pricep să codez (să fac o schiță).

De aceea, rog pe cei ce pot, pe cei ce vor și se pricep, să mă ajute în modificarea schițelor, unde și ce trebuie modificat, unde trebuie introdus nr. de telefon, dacă trebuie introdus și nr. de telefon de pe care trimit mesajele.

Sper din tot sufletul să găsesc oameni ințelegători și să mă poată ajuta. 

Atasez schița de pe care am făcut montajul, tutorialele și schițele. 

 

Am dat comanda AT+CSQ  și răspunsul a fost +CSQ: 30,0      Ledul, după părerea mea, pîlpâie cam repede 1/sec.

 

În terminal serial apare;

 

Arduino serial initialize
SIM800L software serial initialize
AT+CMGF=1
ERROR

 

 

Schema.doc SIM800L - Control _ Releu _by - SMS.doc SIM800L V2 cu schiță.doc Cum se foloseste SIM800L.doc

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări