Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Corector de ton RC4558


paulb

Postări Recomandate

La capitolul performante ( cam de orice fel ) e greu ( daca nu imposibil ) sa concurezi cu un AO atunci cand lucrezi cu discrete, dar probabil dispunerea armonicilor ar da o anumita nuanta sunetului ( zic si eu ). Totodata pentru unii poate corectorul cu discrete are un farmec aparte.

Personal nu mi-as bate capul, dar nici n-as opri pe altul sa o faca...

Link spre comentariu

Desi mi-a fost greu, am revenit cu noi date, acum mai aproape de adevar, cu ajutorul colegilor @sesebe si @marian.

Greseala a fost a mea din viteza, ca sa sustin ideea de zgomot in difuzoare si am folosit model pentru TL072, ST Microelectronix gresit.

In continuare am analizat 3 circuite neinversoare si trei inversoare.

  78973478_Zgomotcircuiteneinversoare.jpg.44eb10fe3327fc046bb3d06386a4aa32.jpg

Circuitul de test pentru zgomot este ales TL072

 

 1226153182_Zgomotcircuiteinversoare.jpg.abca5908f350f0d796a8dc491ac44cf4.jpg

 Aici circuitul de test este TLC2272

Am facut mai multe teste de zgomot cu cele 3 circuite cu diverse valori de rezistente:

Zgomotul la iesirea schemei neinversoare, amplificare unitara. 

             TLC2272       OP07          TL072

10K        1,25uV          1,30uV             3.25uV     

Zgomotul la iesirea schemei inversoare, amplificare unitara.

             TLC2272       OP07          TL072

1K         2,43uV          2,51uV          6,99uV

10k       3,21uV          3,28uV          7,31uV

Se remarca un nivel de tensiune mai mare la schema inversoare.

In continuare schema buclucase, care ar fi echivalenta ca amplificare cu ansamblul corector de ton urmat de amplificatorul final.

  202495794_TL072zgomotamplificatorx650.jpg.268000c8d0170140dce3175611488fc2.jpg

Zgomotul la iesire a rezultat 2,33 mVrms, fata de 14mVrms cu modelul initial. Pentru confirmare, daca se ia in considerare zgomotul

 maxim pe iesire 4uV dat in catalog, cu amplificarea de 650, se ajunge cam la aceeasi valoare.

Simularea zgomotului este o metoda utila de analiza a amplificatoarelor de nivel mic, insuficient prezentata in modele existente

 si nu am gasit nimic despre impedanta optima pentru adaptarea la zgomot cum exista la tranzistoare, asa cu posta @franzm.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Am proiectat si construit mai multe circuite corectoare de ton atit cu circuit Baxandall ca circuit pasiv in serie,

 cit si in circuite active, dar toate s-au bazat pe impedanta mica de atac a circuitului.

   1661745052_corectordeton.jpg.ae450f5d2155adfdbc6df1cda8664f17.jpg

Circuitul prezentat de @vasile eugen cred ca are o functionare interesanta deoarece impedanta de atac este de 33k ceea ce

 determina si o reactie pozitiva pe intrarea neinversoare. Acum ma intreb ce rost are rezistenta de 10 ohmi in serie

 cu R21 de 33K, oare o fi doar ca strap sau R21 este de 33 de ohmi.

 

@gsabac

 

 

Link spre comentariu

 Asa cum am prefigurat in postarea anterioara, schema ar putea avea neconformitati in functionarea ca circuit corector.

Cerintele de proiectare sunt simple, ceva amplificare, nivel de iesire suficient pentru etajul urmator, distorsiuni reduse,

 corectii de joase si inalte independente cu valori cuprinse intre +/-12dB(4ori) si +/-20dB(10ori) si o frecvente neutra de circa 1KHz.

Un criteriu important este si absenta componentelor de curent continuu prin potentiometri, in caz contrar la reglajul tonului apar "hiriituri"
La schema anterioara, curba de raspuns prezinta influente puternice intre cele doua reglaje. Click pentru marire.

   1111074024_Interdependentareglajelorjoase-inalte.jpg.562871af1605828ff4ef92a2be217d4f.jpg

In aceasta situatie, potentiometrul de inalte este la maximum si se regleaza joasele iar ca rezultat scad inaltele cu circa 8 db,

 ceea ce denota o functionare atipica.

La aceasta schema, amplificarea medie este de circa 10dB.

Curbe asemanatoare de interdependenta majora sunt si pentru alte setari punctuale ale potentiometrilor,

 am incercat sa rezolv functionarea cu diverse valori  pentru R21 si R35 intre 0 si 47K si nu am reusit eleminarea interdependentei.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
On 10/27/2018 at 3:48 AM, vasile eugen said:

Am facut practic schema si nu am ce sa spun despre ea nimic decit ca functioneaza foarte bine. 

Daca nu te joci cu potentiometrele nu ai cum sa vezi daca comportamentul indicat de @gsabaceste real. Ceea ce este normal, caci nu prea sta nimeni cu degetul pe potentiometre odata reglate dupa gustul fiecaruia.

Link spre comentariu

Daca ii place cum merge este OK, felicitari pentru realizare.

Eevidentierea neconformitatilor o poate face un ascultator experimentat, sau masuratorile cu generatorul sau wobblerul si osciloscopul.

Schema din postarea initiala cu RC4558 are si ea unele influente intre reglaje, dar mult mai mici

 si reglajul este de numai +/- 10dB cu frecventele centrate corect pentru un sistem audio de performante medii.

Pentru un reglaj de +/- 18dB se pot folosi potentiometri de 100K si condensatorii pe potentiometrul de inalte de 270pF.

  459748642_Baxandallcupotentiometri100K.png.4b7f3cc8e480802605a07ff12b21fd67.png

Valorile se mai pot imbunatati pentru coborirea frecventei limita de jos spre 30Hz si schema ar trebui completata cu un etaj

 de amplificare de 20 db, daca sursa de semnal nu face fata.

 

@gsabac

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
On 9/9/2018 at 8:32 PM, vasile eugen said:

Am testat si eu ceva corectoare cu citiva ani in urma dar  nu au fost probleme. Am  facut  acum pentru proba cu TL072 si functioneaza  bine.  Imi plac mult cele preluate de la rusi.

corector de ton.jpg

schema corector de ton.jpg

 

Aveti cumva si un desen al cablajului pentru acest corector ?

Momentan nu am ce face si parca as incerca si eu varianta asta de schema.

Link spre comentariu

Crezi ca n-a mai incercat nimeni corectoare cu 3 cai?

Faceam asa ceva cu mult inainte sa aud de internet si calculator...

Corectie pe 2 cai implica o schema mai simpla, mai putine componente, spatiu mai mic pe placa, deci pret o idee mai mic, probabil e si asta unul dintre motivele pentru care se folosesc in anumite cazuri ( si la destule amplificatoare din comert ) corectie pe 2 cai.

Ca nu cred ca partea tehnica in sine sa intre in discutie...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări