Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Control - comanda 2 Pin RGB Blinking Flashing LED


Postări Recomandate

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti cum poate fi comandat un astfel de led astfel incat sa lumineze intr-o singura culoare.

In interior are un IC care comanda cele trei leduri.

RGB.gif.6ec470454ebfd7f1444a36e8192e27e9.gif

Daca este alimentat direct ledul da succesiv pe fiecare culoare efect de fade iar  apoi similar efect de blink.

Cum procedeaza chinezul, pe jocurile de lumini, sa comande ledul a.i.  sa ramana aprins pe o singura culoare?

Am cautat pe net si am vazut ca s-ar alimenta in PWM, dar nimeni nu a putut oferi un mod concret de functionare.

Am incercat alimentand cu PWM cu diferiti factori de umplere si timpi de umplere, dar nimic.

Va multumesc!

 

Editat de Kreator
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca IC este simplu/analogic, atunci nu ai cum.

 

Daca insa IC este "destept" atunci este posibil ca pe linia de alimentare sa accepte un semnal de programare / probabil avand ca logica intreruperi.

Foarte probabil insa intreruperile sunt mult mai scurte decat ce obtinei tu cu PWM si foarte posibil au si o logica mai elaborata...

 

Deci poti sa experimentezi in continuare / dar solutia ar fi sa gasesti documentatia (pe care de altfel trebuia sa o primesti la achizitionare).

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

In unii mousi si in unele jucarii, sunt leduri care isi schimba singure culoarea dupa un program pe care il au intr-un chip intern si care nu poate fi modificat in nici un fel.

Tot la fel mai sunt si leduri cu o singura culoare, care se gasesc la instalatiile de pom de iarna si care clipesc intr-un anumit ritm. Nici la astea nu se poate face nici o modificare.

Link spre comentariu

Daca LED-ul la alimentare normala are effect de fade sau orice tip de joc de culori atunci acolo este un uC analogic si nu ai ce sa ii faci, asa este LED-ul. Am prin toate lustrele astfel de LED- uri si pe intuneric arata foarte bine fara prea mari batai de cap cu controlere etc.

 

Exista si LED-uri "destepte" cu 2 pini care isi pot schimba culoarea, acestea la alimentare simpla trebuie sa se aprinda cu o singura culoare si sa mentina acea culoare ( fara efecte de lumini). Se controleaza prin implusuri ( nu PWM, cel putin nu prin PWM clasic), la alimentare se aprind de obicei in rosu, la o intrerupere de alimentare timp de aprox. 10uS  isi schimba culoarea in verde, la urmatorul "impuls" trece in verde, si tot asa ...   Se poate testa foarte usor cu un arduino, o succesiune de digitalWrite LOW - > High unu-l dupa altul fara alte delay-uri intre ele ( timpul de executie necesara celor doua operatiuni sunt destul de lungi pentru ca LED-ul sa vada impulsul) 

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu

Am facut un mic programel pentru arduino si i-am taiai alimentarea pt o perioada intrea 1us si 1ms, dar tot degeaba.

Uitati aici o demonstratie cu aceste leduri.

Am acest kit, si singura rezolvare este sa merg la cineva care are osciloscop si sa vad forma de unda a alimentarii ledurior.

PS

Asa se comporta alimentat in mod continuu

https://www.adafruit.com/product/680

Editat de Kreator
Link spre comentariu

Interesante LED-uri, nu am vazut pana acuma LED-uri RGB cu 2 pini care sa fie capabili sa si combine culorile ( din cate am observat sunt si alte culori decat cele 3 de baza, ledurile de care am zis ca isi fac ciclu intre rosu, albastru, verde). Mult mai probabil sunt ceva LED-uri custom pentru jucaria respectiva, eu am cautat mult timp asa ceva pentru un cub din leduri rgb si tot ce am gasit in forma THT au fost cele digitale cu 3 pini si acelea la preturi piperate, cred ca toata jucaria isi perita pretul doar pentru LED-uri daca se poate afla cum sunt comandate.  

 

Ma indoiesc ca sunt comandate in variatii de tensiune, mult mai posibil e ceva on/off mai elaborat deci ar merge analizata jucaria si cu un analizator logic gen "saleae logic analyzer" e plin piata din china cu clone ( softul e gratis pe pagina producatorului si functioneaza si cu clonele) am si eu unu-l si e chiar folositor in domeniul uC urilor. Cel mai usor ar fi cum ati zis sa cautati pe cineva cu un osciloscop  sau analizator logic si de vazut daca se poate afla ceva. As fi si eu curios ce se poate afla despre modul de comanda, caut de mult timp leduri RGB programabile doar cu 2 pini. 

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 07.09.2018 la 0:34, Bandi Szasz a spus:

Interesante LED-uri, nu am vazut pana acuma LED-uri RGB cu 2 pini care sa fie capabili sa si combine culorile ( din cate am observat sunt si alte culori decat cele 3 de baza, ledurile de care am zis ca isi fac ciclu intre rosu, albastru, verde). Mult mai probabil sunt ceva LED-uri custom pentru jucaria respectiva, eu am cautat mult timp asa ceva pentru un cub din leduri rgb si tot ce am gasit in forma THT au fost cele digitale cu 3 pini si acelea la preturi piperate, cred ca toata jucaria isi perita pretul doar pentru LED-uri daca se poate afla cum sunt comandate.  

 

Ma indoiesc ca sunt comandate in variatii de tensiune, mult mai posibil e ceva on/off mai elaborat deci ar merge analizata jucaria si cu un analizator logic gen "saleae logic analyzer" e plin piata din china cu clone ( softul e gratis pe pagina producatorului si functioneaza si cu clonele) am si eu unu-l si e chiar folositor in domeniul uC urilor. Cel mai usor ar fi cum ati zis sa cautati pe cineva cu un osciloscop  sau analizator logic si de vazut daca se poate afla ceva. As fi si eu curios ce se poate afla despre modul de comanda, caut de mult timp leduri RGB programabile doar cu 2 pini. 

Sunt niște LED-uri care se alimentează la 5V și combină cele 3 culori. Au apărut acum ceva ani mai întâi în jucăriile chinezești, apoi le-am primit în niște carcase de PC-uri no-name.

Sunt mai multe variante, iar dacă vrei să cumperi uite aici:

 

https://www.aliexpress.com/item/100PCS-2PIN-3MM-RGB-7-color-Fast-flash-LED-light-emitting-diode-LED-3mm-RGB-7/32685557905.html?spm=2114.12010108.1000013.1.35735ed8oj4pGz&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&pvid=d8ac4594-62c0-4368-9a0f-9cb6e9d03420

 

În principiu caută după "RGB Flash LED" pe oricare site de comer'din china!

Link spre comentariu

Eu am pus jucaria din video pe osciloscop sa urmaresc forma alimentarii, si da, MCU intrerupe alimentarea dar, la aceeiasi culoare am diferiti timpi de ON/OFF, dar in principiu se comuta la 10ms. Am pus ledul pe un arduino si l-am alimentat dupa cum am vazut pe oscoliscop in toate felurile posibile. Fara rezultat, se aprind toate culorile deodata!

Daca ati vazut pe undeva cum se comanda asemenea led va rog foarte mult sa postati, fiindca eu nu mai stiu ce si cum sa-i fac.

Link spre comentariu

Dacă se pot comanda într-adrevăr, sistemul ar trebui să fie cam ca şi la 1-Wire, dezvoltat de firma Dallas Semiconductors. Însă acolo cipurile au condensatoare integrate de stocare a tensiunii în perioada de pauză a impulsurilor, altfel s-ar reseta controllerul. Sincer nu cred că s-ar complica chinezul să facă un sistem logic complex când putea pune simplu al treilea pin, ca şi la WSxxxx.

Editat de mihaicozac
Link spre comentariu
1 hour ago, mihaicozac said:

Dacă se pot comanda într-adrevăr, sistemul ar trebui să fie cam ca şi la 1-Wire, dezvoltat de firma Dallas Semiconductors. Însă acolo cipurile au condensatoare integrate de stocare a tensiunii în perioada de pauză a impulsurilor, altfel s-ar reseta controllerul. Sincer nu cred că s-ar complica chinezul să facă un sistem logic complex când putea pune simplu al treilea pin, ca şi la WSxxxx.

 

Am pus un video mai sus spre exemplificare. MCU - ul mentine o culoare sau o combinatie de culori doar comutand alimentarea on/off. Algoritmul de comutare mi-e necunoscut. Sunt si alte filmulete pe youtube, cauta Canton led tower. Un exemplu.

Editat de Kreator
Link spre comentariu

Am gasit aici un video interesant. Incepand cu min 7 se explica modul de functionare. 

Nestiind engleza prea bine, va rog frumos sa-mi spuneti care sunt timpii obtinuti pe osciloscop, si forma trenului de unda.

Va multumesc!

PS

Am facut un programel in arduino dar degeaba.

#define LED1 3 // Pin +
#define LED2 2 //PIN -

int ps;
int pl;
int i;


void setup() {
  pinMode(LED1, OUTPUT);
  pinMode(LED2, OUTPUT);
  digitalWrite(LED1, HIGH);
  digitalWrite(LED2, LOW);
  ps = 20;
  pl = 7;
  delay(10);
 }


void loop() 
{
    for ( i=1; i <= 5; i++){
      digitalWrite(LED1, LOW);
      delayMicroseconds(ps);
      digitalWrite(LED1, HIGH);
      delayMicroseconds(ps);
    }
     digitalWrite(LED1, HIGH);
     delay(pl);
}

 

Editat de Kreator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări