Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor filtre cuart


radu42

Postări Recomandate

3 hours ago, gauss said:

Disadvantages of Hay’s Bridge
The only disadvantage of this type of bridge is that it is not suitable for the measurement of the coil having the quality factor less than 10 ohms."

 

Ce ne loveste astia din Occident(ul) putred si corupt ... Aveti dreptate sa nu ne ploconim la ei , mama lor de exploatatori . Vrea sa modifice electrotehnica , electrodinamica , radiotehnica si alte alea ... noaptea , ca hotzii ! Da' nu le iese ... ca sunt(em)  vigilent(i) . Parca ( demult ... ) factorul de calitate Q era adimensional ...acu' s - a schimbat ! L - a corupt si pe Ohm ... , grup infractional organizat ! I - am prins cu propriile mincini , s - a incurcat in ele ... Deja am inaintat un denunt la DNA(cademica)  , sa vina sa - i ia  !
" In physics and engineering the quality factor or Q factor is a dimensionless parameter "

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Q_factor

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dimensionless_quantity

 

Acesta este un pamflet si o alegorie , sper ca ( nu ) stiti de gluma ! ...

Va rog sa incetati cu tracasarea si cu discutiile inutile. Bobinele reale au impedanta complexa Z = jX + R , reactanta (inductiva) si rezistenta de pierderi. Cu puntile de ac se masoara cele doua componente (L si R), iar Q se calculeaza, Q=(2 pi F L)/R. Cu Q-metrul se determina direct L si Q si se calculeaza ulterior R. Nu stiati aceste lucruri ?

Decat sa postati doar ca sa va aflati in treaba, mai bine v-ati stradui sa scrieti pe forum chestii utile. Este imposibil sa nu aveti ce povesti, inclusiv de tehnica, daca ati lucrat atat de multi ani in sectorul productiei militare.

Link spre comentariu

Zau ? ... Am pus linkuri . Daca pentru dumneavoastra Q se masoara in ohmi ... Altfel , nu - mi tineti teoria chibritului cu formule . Sant prea  batran , nu mai inteleg . Examenele le - am dat cand eram mai tanar ... probabil le - am trecut . Nu mai tin minte . Daca spuneam asa o gogomanie , ajungeam la spatii verzi . Intretinere , nu proiectare . Ar fi mai bine sa fiti mai atent cu ce postati ... macar pentru rigoarea notiunilor . Ce nota ati fi dat la enormitatea cu ohmii de la Q ? Sau v - ati schimbat criteriile ( daca le - ati avut ) acum , in ultimii ani ? Cam atat ... astept postarile in engleza ale altui domn , sa ma lamureasca ( si el ) . Cam atat , si economisiti - va indemnurile . consuma timp . Nu al meu . Daca va considerati tracasat ... imi pare rau . Asa e in viata ... cand o comiti ( fie si involuntar ) , si mai dai sfaturi ce , cum , cat si cand  la altii , fara sa ti le ceara , pot exista reactii . Chiar si pe un forum , daca sant neconforme , are cine sa ( ma ) sanctioneze . Atat si nimic mai mult .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Am șters din polemici și offtopic, dar colegul Gauss are dreptate, nu poți exprima factorul de calitate al unei bobine în Ohmi. Dovadă că nu toți cei ce postează pe YouTube știu ce vorbesc, sau cel puțin nu prea se controlează înainte de a posta tâmpenii pe internet.E rău fiindcă unii se iau după astfel de postări în loc să (re)citească o carte....

Din păcate YouTube e cam plin de falși experți și tot felul de ,,postaci,, care redescoperă roata, dar nu știu să-i explice funcționarea.....

Editat de validae
Link spre comentariu
33 minutes ago, validae said:

Am șters din polemici și offtopic, dar colegul Gauss are dreptate, nu poți exprima factorul de calitate al unei bobine în Ohmi. Dovadă că nu toți cei ce postează pe YouTube știu ce vorbesc, sau cel puțin nu prea se controlează înainte de a posta tâmpenii pe internet.E rău fiindcă unii se iau după astfel de postări în loc să (re)citească o carte....

Din păcate YouTube e cam plin de falși experți și tot felul de ,,postaci,, care redescoperă roata, dar nu știu să-i explice funcționarea.....

Exprimarea a fost gresita, probabil din neatentie (ca sa scurteze fraza n-au mai pus cateva cuvinte in plus), dar calculele sunt in regula.  Problema este ca unii nu contribuie cu postari proprii, ceva idei originale, dar se tin de hara cu toata lumea si ii descurajeaza pe altii sa mai posteze ceva. De asta la sectiunea tehnica sunt putine postari, in comparatie cu celelalte sectiuni. 

Adica daca le arat calea pe care trebuie sa o urmeze ca sa determine parametrii unei bobine (sau a feritei din bobina) este ceva rau ? Mai bine imi vedeam de treburi.

Link spre comentariu
2 hours ago, gauss said:

Cam atat ... astept postarile in engleza ale altui domn , sa ma lamureasca ( si el ) . Cam atat , si economisiti - va indemnurile . consuma timp . Nu al meu . Daca va considerati tracasat ... imi pare rau . Asa e in viata ... cand o comiti ( fie si involuntar ) , si mai dai sfaturi ce , cum , cat si cand  la altii , fara sa ti le ceara , pot exista reactii . Chiar si pe un forum , daca sant neconforme , are cine sa ( ma ) sanctioneze . Atat si nimic mai mult .

Daca va referiti la mine am pus de fapt un citat din documentul ce insotea desenul. Si asta tocmai pt ca nu stiu engleza (am doar 9 ani de rusa ca asa era in acele vremuri) si nu am dorit sa mai dau o traducere G ca sa aibe @validae ce sa corecteze ca si in alte dati.

 

vax2.jpg

Link spre comentariu

Desigur . 4-5 postari , repetat , pentru un " citat " . Si concluzia finala , cu radioamatorii . Chiar merit sa va ambitionati atat pentru o greseala pe care am semnalat - o ? Un lucru simplu . Nici macar nu era a dumneavoastra , dar ati zis ca e ocazia ... de solidaritate . Nu mai comentez , nici n - am facut - o ...  au facut - o altii . Pentru niste cifre , unitati de masura recunoscute in electronica , si 3 majuscule recognoscibile ( aceleasi ... ) , un acronim , nu trebuie engleza . Nu o dati dupa colt , ca postati deseori  hectare de engleza . Le si comentati , in romana . Nu cred ca nu o intelegeti ( engleza )  , puneti liste de pdf - uri din arhiva personala in aceasta limba . In fine , nu e treaba mea . Puteti face tot ce doriti , nu o sa gasiti in mine vreun cenzor  . Am altele in vedere , v - am mai spus si in alt topic ... n - am nimic de impartit cu nimeni . Doar ca m - am saturat sa fiu luat peste picior , cand am dreptate . Daca nu am , argumente sau report . Altfel , n - am sa raman pasiv ... n - am motive . Aviz amatorilor !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări