Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa variabila stabilizata 0-30V 6,7A


Postări Recomandate

Acum 10 ore, mihai 7 a spus:

     Folosesc, aşa cum am precizat, o punte redresoare de 25 A  KBPC 2510.

Anomalia de-aici ti se trage. Am intalnit-o si eu cand am folosit punte. Cand am facut-o din 4 diode a fost bine. Pune o mica sarcina puntii si vei avea un rezultat la care te astepti si din teorie. Tot de la Mivarom am avut si eu puntea. Ma uit in comenzi si iti spun ce punte am avut eu.

LE: am avut de 35 A, patrata. Nu stiu daca are cod pe ea, pe site nu are cod.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

     Am decuplat regulatorul de la punte şi măsurând tensiunea în gol pe aceasta am obţinut aprox. 25 V cc.  Conectând regulatorul, mai puţin legătura dintre AC2 şi C10, am obţinut 35,6 V cc. Am conectat apoi şi C10 la AC2  şi tensiunea a început să crească progresiv până la valoarea de 53 V cc. Decuplând această legătură, tensiunea a început să scadă iarăşi până la valoarea de 35 V cc.  Vă ajută cu ceva?

Link spre comentariu

A mai avut cineva acum 3-5 ani aceeasi problema. Trebuie puse si alte rezistente pe cond. de 10mF de pe redresare, incepe tot cu 4,7k si scade poate pana la 1k. De fapt trebuie sa urmaresti la ce valoare nu mai creste tensiunea.

Link spre comentariu

Toate condensatoarele de valoare mare ( energie multa inmagazinata ) se pun cu rezistenta de descarcare , bleeder ... din mai multe motive . Eu as fi pus ceva rezistor si pe iesire ... ( si ) din alte motive . Ma rog , se poate discuta ( si masura ) , fiecare alege ce e mai bine pentru el . 

 

https://www.google.ro/search?client=opera&hs=4kj&ei=6pfhW-qxJKSC8gKI3a2gAQ&q=bleeder+rezistor+&oq=bleeder+rezistor+&gs_l=psy-ab.12..0i13k1l2j0i13i30k1l8.9864.11310.0.16645.9.9.0.0.0.0.116.841.1j7.8.0....0...1c.1.64.psy-ab..1.8.834...0i22i30k1j0i8i13i30k1.0.pYZUirPjD58

Editat de gauss
Link spre comentariu
3 hours ago, Fan Elforum said:

Anomalia de-aici ti se trage. Am intalnit-o si eu cand am folosit punte

Consumul in gol al regulatorului este suficient sa anuleze ce zici tu.

 

Nu-s necesare rezistentele alea in conditiile in care electroliticii sunt noi si de calitate.

Iar functia de descarcare asigurata de ele, desi recomandabila, nu-i obligatorie, se descarca prin regulator oricum, si n-are legatura cu anomalia incriminata.

Asa cum i-am zis si lui Cristi, regulatorul in sine consuma suficient sa "echilibreze" ramurile.

Pe pozitiva trec vreo 7mA numai prin ledul verde.

Prin negativa curentul in gol e si mai mare, deci nu mai trebui alta sarcina.

Sigur, daca electroliticii sunt chinezarii de la mivarom, sau recuperati/vechi cu un curent de fuga mare, atunci da, ceva rezistente suplimentare ar putea echilibra tensiunea ( nu-s convins devreme ce exista deja consum minim impus ). Oricum asta n-ar avea legatura cu schema mea ci ca de obicei in cazul nenumaratelor probleme intampinate de cei care au incercat sa reproduca proiectul, componentele folosite de executanti. 

Eu asa cum am specificat am folosit peste tot componente noi si din surse serioase ( pana si 358 tot de la TME este ).

 

 

Editat de Marian
Link spre comentariu

Nu stiu, asa o fi. Daca nu o rezolva, poate sa incerce (sa puna un consumator pe iesire) sau sa o schimbe cu una facuta de el din diode. Eu m-am jucat cu puntea goala si de-acolo concluzia. Apoi am pus un consum si totul a revenit in parametri. Ce am pus, nu mai stiu.

Acum 6 minute, Marian a spus:

Sigur, daca electroliticii sunt chinezarii de la mivarom

Si puntea e tot de-acolo... :)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări