Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare Dual CV120


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Acum ceva timp am primit pentru repunere in functiune două amplificatoare Dual CV120 , ambele defecte , cite un canal mort . Cerința a fost ca unu din ele să rămână in stare cit mai autentică , un CV120 a devenit donator de semiconductori pentru celalalt . Donatorul a fost si el repus in functiune cu alți tranzistori in etajul final si modificarea circuitului care monitorizează temperatura radiatorului , implicit curentul de repaos , pentru repunerea in functiune a donatorului am folosit urmatorii tranzistori 

Driver MJE350

Superdiodă cu MJE340

Prefinali BD441/BD442

Finali 2SC3281/2SA1302 , tranzistori Toshiba old school , din recuperari .

CV120 are o problemă de executie , radiatorul este tot timpul cald , circuitul care " regleaza" curentul de repaos practic nu reglează nimic , acel circuit este format din doua diode , un termistor , un semireglabil , problema este că nici o diodă sau termistorul nu sunt montate pe radiator să monitorizeze temperatura , etajul final lucrind si cu curent de repaos mare radiatorul ajunge la 45..50 grade destul de repede..

Donatorul a fost dotat cu un circuit superdiodă , tranzistorul MJE340 fiind montat pe radiatorul tranzistorilor finali , cu această modificare etajul final beneficiază de un reglaj eficient al curentului de repaos , radiatorul nu se mai încălzește excesiv .

Schema la definitie mare se poate descărca de aici https://www.hifiengine.com/manual_library/dual/cv-120.shtml

Un sfat , acest amplificator nu are nici un fel de protectie la apariția curentului continuu pe iesire , există o așa zisă protrctie dar acționează doar la cresterea excesivă a temperaturii radiatorului , două termocuple care deconectează incintele , ar fi bine ca in serie cu incintele să montați sigurante .

2XCV120.jpg

CV120 1.jpg

CV120 3.jpg

CV120 bias.jpg

CV120 etaj final.jpg

etaj final CV120 modificat.jpg

finali & superdioda.jpg

Dual CV120 modificat.jpg

morti.jpg

Dual CV120 modificat 1.jpg

5141_1o.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Un mic detaliu: pune semireglabil-ul din superdioda intre B-E si nu B-C...prietenii stiu de ce :)

Nu e pacat de acei tranzistori japonezi pentru aceasta vechitura ?

Eu i-as folosi in ceva de clasa mai superioara indiferent cate perechi am disponibile.

In rest, arata bine :)

 

 

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Felicitari pentru munca depusa si pentru rezultate! Am scris cu ceva intarziere pt ca acum sunt si eu posesorul acestui amplificator, care bineinteles necesita putina atentie. Intr-adevar este o "vechitura" dar nu orice "vechitura". Din fericire as zice eu la noi nu sunt apreciate. Dl. Faust2018 as avea si eu cateva intrebari daca aveti disponibilitatea:

1) Care ar fi diferenta din punct de vedere al sunetului intre versiunea originala si cea modificata de dvs. cu tranzistori japonezi?

2) V-ati gandit sa inlocuiti si uA709 cu ceva gen NE5534 sau TL071?

3) la ampliful meu, dupa o inspectie vizuala amanuntita am facut si un test de functionare. Este functional dar cand intrerup alimentarea pe unul din canale apare un soi de oscilatie un tiuit timp de 2-3 secunde.

Multumiri!

Link spre comentariu
Vizitator viobio
1 oră în urmă, vigu34 a spus:

Felicitari pentru munca depusa si pentru rezultate! Am scris cu ceva intarziere pt ca acum sunt si eu posesorul acestui amplificator, care bineinteles necesita putina atentie. Intr-adevar este o "vechitura" dar nu orice "vechitura". Din fericire as zice eu la noi nu sunt apreciate. Dl. Faust2018 as avea si eu cateva intrebari daca aveti disponibilitatea:

1) Care ar fi diferenta din punct de vedere al sunetului intre versiunea originala si cea modificata de dvs. cu tranzistori japonezi?

2) V-ati gandit sa inlocuiti si uA709 cu ceva gen NE5534 sau TL071?

3) la ampliful meu, dupa o inspectie vizuala amanuntita am facut si un test de functionare. Este functional dar cand intrerup alimentarea pe unul din canale apare un soi de oscilatie un tiuit timp de 2-3 secunde.

Multumiri!

Nu am făcut diferența intre sunetul cu tranzistorii japonezi si sunetul cu tranzistorii inițiali .

Dacă se folosesc alte integrate , trebuiesc facute modificări în schema , cablaj , valori componente .

Oscilația este cauzată de condensatori bolnavi , la cât este de vechi.....trebuie făcut un recap .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări