Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentatoare (și altele) ... la Bodega

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Multumesc mult pentru raspuns . Am postat aici , ca e mai frecventat . Daca nu e asa tragic ,  cu voia dumneavoastra ( inteleg ca am acceptul ) , voi mai " plusa " , cu materiale la fel de interesante ( sper ) . Bineinteles , retrag cererea cu inchiderea topicului . Fiind la carciuma , poate fi mai relaxat ... bineinteles in limitele ( stricte ) ale regulamentului , ca asa e corect !

Link spre comentariu

Buna dimineata!

 

Eu personal, pana acum nu am mai intrat pe elforum de vreo 2 saptamani, acum am intrat, acum l-am descarcat... si tot acum va si multumesc foarte frumos pentru gestul facut. Inca nu am facut conversia din mobi in pdf (nici nu stiu daca am sa o fac pentru ca citest foarte des de pe Kindle, mai ales in timpul navetei), dar sunt sigur ca materialul este foarte bun si binevenit. Multumesc! :)

Link spre comentariu

Păcat că această carte nu a fost tradusă și publicată și în limba română, măcar într-o ediție limitată....sau cel puțin eu nu știu dacă a fost publicată încă.E ceva ce nu ar trebui să lipsească din colecția niciunui electronist care se respectă.

Editat de validae
Link spre comentariu

Nu . Romania a iesit din circuitul " documentatiei " legate de electronica . Mai larg , din cea tehnica . Si mai larg , din slova tiparita pe hartie . Explicatii sant destule . Unele obiective , altele ( majoritatea ) subiective . Lucrarile de genul ( licentierea publicarii catre terti) sant foarte scumpe ( din motive evidente ) ,  casele de editura mari ( gen Wiley & Sons ) nu discuta de firimituri . La noi , Teora mai publica (cate) ceva . Dar , e o societate privata , cu actionari si consiliu de administratie . Care au ca scop profitul . Cine ar da ( peste ) suta de roni pe o carte ? Destui , ar zice unii . Putini , as zice eu . Ar fi sigur o " gaura " in evidentele contabile ale casei de editura ... toate fac eforturi sa supravietuiasca . La modul general , in Romania nici macar o revista de electronica ( generala ) nu mai exista , ceva popular ... gen Tehnium . Afara , editurile isi asigura vanzarile de literatura tehnica prin contracte cu bibliotecile publice , universitati , firme din domeniu etc . , putin se vinde " la liber " catre persoane fizice . Si prin calitatea lucrarilor (titlurilor ) , nu " vede " cerneala decat ce e cu adevarat reprezentativ , in general scrise de colective de autori consacrati , care nu traiesc (numai) din scris !

 

P.S. - multumesc inca o data celor care mi - au multumit . N - am nici un merit , n - am scris eu cartea , dupa cum s - a afirmat in topic (adevarat) . Sant doar un mesager ... informatia trebuie sa circule , este esenta internetului . Ca nu e chiar corecta modalitatea , altii au aruncat primii piatra (first blood) ... vecinii din rasarit , categoria grea !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Mda... singurele posibilitati ca sa zic asa, de procurare de literatura de specialitate electronica in limba romana sunt la cei care mai au colegi, prieteni, rude etc... prin universitatile de profil electric pe unde se mai gasesc cursuri si suporturi de curs in limba romana... Martuirisesc ca si eu imi doresc un suport de curs universitar in limba romana despre sursele in comutatie... cand eram eu in facultate 2004-2009 nu exista disciplina separata care sa trateze doar comutatia sau sursele in general, informatia era inglobata in alte cursuri si tocmai de aceea foarte putina... Pana una alta incercam sa ne descurcam si in engleza, nu ca ar fi o problema pentru mine, dar delectarea cu o carte tehnica in limba romana este... nepretuita! :)

Link spre comentariu

Ce se gaseste in limba romana , este fragmentar si destul de lacunar . Si (cam) acelasi , de (si pe durata a ) ani buni . Ma rog , parere personala . Scolile de la noi nu asigura angajare , ... doar o diploma . Cat de acoperita sau nu cu " continut " , la ce foloseste (din primul minut) , si ce greutate are , este o alte discutie . Nu prea favorabila , cred eu ...

 

P.S. - e voie si cu alte subiecte ? ( audio , tuburi , radio , colectii de reviste etc . ) . Aici doar dl . Vali poate da O.K. ! Si , bineinteles , proprietarul forumului , fara de care nu am avea unde si ce discuta ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Audio... chiar sunt interesat... la fel si colectii de reviste... cu tuburile mai greutz un pic.. radio... marturisesc ca nu ma bag! :) Asta ca sa influentam o decizie favorabila a adminilor...

 

P.S. A, cred ca sunteti constient ca sunt "pofticiosi" care stau pe margine si vaneaza orice oportunitate fara ca macar sa dea un "multumesc" din ei, nu?? :)

Link spre comentariu

Sa zicem ca da ... Ma rog , varsta si caracterul , educatia ofera ( cateodata ) o intelegere ( zic eu ... ) superioara a vietii , si a relatiilor interumane . Fie si cu necunoscuti ... Personal incerc sa ma incadrez in aceasta stare de spirit , nu stiu cat reusesc . Dar (sigur) ma straduiesc ... desi de multe ori (imi) e destul de greu ... Am trait in tinereti frustrarea de a nu avea un material scris , pentru a rezolva o problema tehnica . Cu eforturi mari , de a lua totul pe cont propriu ... ma rog , a adus abordarea si foloase . Dar , cu " sprijin " , poate as fi reusit mai mult . In fine ...

Link spre comentariu

Doua descarcari sunt trecute la mine. La prima am renuntat repede pt ca am vazut ca nu pot vizualiza. Cand a venit un coleg priceput nu am mai gasit-o pt ca nu am fost atent ca avea filehost la inceputul titlului asa ca am mai descarcat-o o data. Nici el nu m-a putut ajuta iar mie mi-e frica sa intru pe diverse site-uri. Dar cand am vazut ca mai multi au folosit cu succes conversia recomandata de @Sharky am trecut la treaba si acum mai am un document concentrat de 950 pagini pt care ma alatur listei minimale a colegilor ce multumesc pt initiativa colegului @gauss.

Link spre comentariu

Descarcati Sumatra ... e gratuit si sigur . Nu trebuie inregistrare , nimic . Doar 2 click - uri ... E link mai sus (pagina 1 din topic ) ... Citeste (cam) orice format . Inclusiv epub , des intalnit la documentatii tehnice , si cele mai exotice , pentru noile device - uri . Altfel ... multumesc pentru multumiri . Si tineti aproape ... bineinteles , alaturi de multa sanatate !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Dacă doriți să mai postați documentație tehnică, sunteți binevenit. Din partea mea nu o să aveți nicio problemă, chiar dacă link-urile nu vor fi valabile prea mult timp din cauze tehnice sau de politica copy-right, cel puțin vor avea acces unii din colegi la descărcări, mai apoi poate vor binevoi să posteze și ei link spre documentație.....măcar la cerere.

Link spre comentariu

Ceva cu LED - uri ... si vor mai urma . Poate nu satisface nivelul celor foarte avansati ( exigenti ) , dar nu cere de mancare ...

 

Practical Lighting Design with Leds 2E 2017 pdf

 

Ceva mai pentru incepatori ... nu dati cu pietre ... vor fi si din cele ce trebuie citite de mai multe ori . Nu va luati dupa coperta ce apare pe site ... e un material italienesc . Valabil si pentru primul ... site - ul pune ce vrea !

 

Handbook vol1 pdf
 

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări